8 Դեկտեմբեր 2005 - 11:41 AMT
Նախօրեին Սվերդլովսկի մարզային դատարանը խիստ դատավճիռ կայացրեց Վերին Պիշմայից երեք պատանիների հանդեպ, որոնք ընթացիկ տարվա մայիսի վերջին ծեծելով սպանել էին երեք հայաստանցիների: Նրանցից երկուսը դատապարտվել են ցմահ բանտարկության: Մարդասպաններին գտան հենց հաջորդ օրը, սակայն սպանության ազգային դրդապատճառների մասին վարկածը հերքվել էր դեռեւս քննության փուլում: Նիստերի դահլիճում ազատ տեղ չկար: Դատապարտյալների հարազատներն ու ընկերներն այնքան շատ էին, որ ոչ բոլորին հաջողվեց մտնել դահլիճ: Չորս երիտասարդները խոստովանեցին իրենց մեղքը երեք սպանություններում, սակայն մերձավորները դեռեւս հրաշքի էին սպասում: «Դատարանը գալիս է այն եզրակացության, որ Սամոֆալովը եւ Սաֆրոնովը բացառիկ վտանգ են ներկայացնում հանրության համար: Այդ պատճառով պատիժը որոշակի ժամկետով ազատազրկման տեսքով չափազանց մեղմ կլինի նրանց համար եւ ցմահ բանատարկությունը առավելագույնս կնպաստի նրանց ուղղմանը եւ սոցիալական արդարության վերականգնմանը»,-հայտարարեց դատավոր Սերգեյ Բաժենովը:
2005 թվականի մայիսի վերջին ուշ երեկոյան երիտասարդները գնացին Վերին Պիշմայի ծայրամասում գտնվող սրճարան: Կողքի սեղանի մոտ նստեցին Հայաստանի երկու քաղաքացիներ, երիտասարդները որոշեցին թալանել նրանց: Ապագա զոհերին հաջորդաբար դարանեցին փողոցում: Այն վայրը, որտեղ պատանիները սպանեցին առաջին երկուսին, բավականին խուլ տեղ է: Այստեղ նույնիսկ ցերեկը մարդաշատ չի լինում: Զոհերին դարանակալեցին զուգարանի մոտ: Առաջին իսկ հարվածներից հետո, երբ զոհերը արդեն չէին կարող դիմադրել, նրանց քաշ տվեցին սրճարանի հետեւի մասը եւ այնտեղ սպանեցին: Ծեծում էին հիմնականում ձեռքերով եւ ոտքերով: Առաջին սպանվածի գրպանում գտան 2 ու կես հազար ռուբլի եւ հեռախոս, երկրորդի մոտ` ընդամենը 30 ռուբլի, որը նույնպես վերցրեցին: Արդեն առավոտյան երիտասարդները քաղաքի մեկ այլ հատվածում տեսան Հայաստանի եւս մեկ քաղաքացու: Նրան ծեծում էին ռազմական գոտու երկաթակալով, իսկ հետո այդ նույն գոտիով փորձում էին խեղթամահ եւ դեռ ողջ վիճակում գցեցին ջերմային մայրուղու հորը: Այնուհետեւ պատանիները գնացել են նշելու սպանությունը, սակայն արդեն ճաշին մոտ հանցագործության բոլոր մասնակիցներին բռնել են:
Հանցագործության երկու մասնակիցներին, 19-ամյա Սամոֆալովին եւ Սաֆրոնովին դատարանը դատապարտեց ցմահ բանտարկության, 18-ամյա Շարաֆուտդինովին` 23 տարվա ազատազրկման գաղութում, Ա.Մեքսիմովին, որը հանցագործություն կատարելու պահին անչափահաս էր` 10 տարվա ազատզրկման, հաղորդում են ռուսական ԶԼՄ-ները:

8 Декабрь 2005 - 11:41 AMT
Накануне Свердловский областной суд вынес суровый приговор юношам из Верхней Пышмы, в конце мая текущего года забивших до смерти трех уроженцев Армении. Двое осуждены к пожизненному лишению свободы. Убийц нашли на следующий день, однако версия о национальной подоплеке убийства была отвергнута еще на стадии расследования. В зале заседания не было свободных мест. Родственников и друзей подсудимых было столько, что на оглашение приговора удалось попасть не всем. Четверо молодых людей признались в трех убийствах, но близкие словно надеются на чудо. “Суд приходит к выводу о том, что Самофалов и Сафронов представляют исключительную опасность для общества. В связи с этим наказание в виде лишена свободы на определенный срок будет чрезмерно мягким и им должно быть назначено наказание в виде пожизненного лишения свободы, которое будет максимально способствовать их исправлению и восстановлению социальной справедливости”, – объявил судья Сергей Баженов.
В конце мая 2005 года подростки поздно вечером пошли в кафе на окраине Верхней Пышмы. За соседний столик сели два гражданина Армении, молодые люди решили их ограбить. Будущих потерпевших по очереди подкараулили на улице. Место, где молодые люди убили первых двоих, достаточно тихое. Здесь даже днем немного людей. Жертв караулили у туалета. После первых ударов, когда потерпевшие уже не могли сопротивляться, их тащили за здание кафе и там добивали. Били, в основном, руками и ногами. У первого убитого в карманах нашли две с половиной тысячи и телефон, у второго – всего 30 рублей, ими тоже не побрезговали. Уже утром подростки поехали в другую часть города, где увидели еще одного гражданина Армении. Его били пряжкой военного ремня, а потом этим же ремнем душили и еще живого бросили в колодец теплотрассы. Затем пошли отмечать убийство, но уже к обеду всех участников преступления задержали.
Двух участников преступления, 19 летних Самофалова и Сафронова, суд приговорил к пожизненному заключению, 18-летнего Шарафутдинова – к 23 годам колонии. А Мексимова, который на момент совершения преступления был несовершеннолетним, — к 10 годам, сообщают российские СМИ.