9 Դեկտեմբեր 2005 - 09:37 AMT
Մեքքայում, որտեղ անցնում է Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպության (ԻԿԿ) գագաթնաժողովը, Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադը մեղադրել է Եվրոպային` Իսրայելի կողմից Երուսաղեմի օկուպացմանը աջակցելու համար: Ելույթ ունենալով մամլո ասուլիսում, նա հայտարարել է. «Որոշ եվրոպական երկրներ պնդում են, որ Ադոլֆ Հիտլերը միլիոնավոր անմեղ հրեաների է ոչնչացրել վառարաններում, եւ պնդում են այն աստիճանի, որ եթե որեւէ մեկը համաձայն չէ դրան, ապա նման մարդկանց բանտ են նետում: Իսկ եթե այնուամենայինիվ ենթադրենք, որ դա այդպես է, ապա մեր հարցը եվրոպացիներին. Արդյո՞ք Հիտլերի կողմից անմեղ հրեա ժողովրդի սպանդը կարող է պատճառ դառնալ, որ նրանք աջակցեն Երուսաղեմի օկուպացմանը»: Մահմուդ Ահմադինեջադը կասկածելի է համարել Հոլոքոսթի եղելությունը եւ ավելացրել, որ եթե գերմանացիներն ու ավստրիացիները մեղավոր են զգում իրենց հրեաների ոչնչացման համար, ապա կարող են իրենց տարածքների մի մասը տրամադրել Իսրայելի պետությունն այնտեղ տեղափոխելու համար: Ընդ որում Ահմադինեջադը նշել է, որ այդպես անմիջապես կլուծվի պաղեստինյան խնդիրը:
Իրանի նախագահի հայտարարությունը հարուցել է համաշխարհային հանրության վրդովմունքը: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը որակել է այն որպես «թշնամական» եւ «վիրավորական»: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանը հայտարարել է, որ Իրանի նախագահի արտահայտությունները «շոկ» են առաջացրել իր մոտ: Հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է դեկտեմբերի 8-ին, գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է, որ ընդամենը մեկ ամիս առաջ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը բանաձեւ է ընդունել, որտեղ «մերժվում է Հոլոքոսթի որպես պատմական իրադարձության ժխտումը` լինի դա լիովին, թե մասնակիորեն»: Անանը կոչ է արել բոլոր պետություններին պայքարել պատմությունը վերանայելու եւ «Հոլոքոսթի արդյունքում հրեաների մեկ երրորդի եւ այլ փոքրամասնութույունների ներկայացուցիչների անհամար թվի սպանության բոլոր» անհերքելի փաստերը ժխտելու փորձերի դեմ: «Իսրայելը ՄԱԿ-ի վաղեմի անդամ է, որն ունի նույն իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչ կազմակերպության մյուս անդամները,-նշել է գլխավոր քարտուղարը:-ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համաձայն բոլոր անդամ պետությունները պարտավորվել են զերծ մնալ որեւէ մի երկրի տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անվտանգության վերաբերյալ սպառնալիքներից կամ ուժի կիրառումից»: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 26-ին, ելույթ ունենալով «Աշխարհն առանց սիոնիզմի» կոնֆերանսում, Իրանի նախագահը հայտարարել էր, որ «Իսրայելը պետք է ջնջվի աշխարհի քարտեզից»:

9 Декабрь 2005 - 09:37 AMT
В городе Мекке, где проходит саммит Организации Исламская конференция (ОИК) президент Ирана Махмуд Ахмадинеджад обвинил Европу в том, что она поддерживает оккупацию Израилем Иерусалима. Выступая на пресс-конференции он заявил: «Некоторые европейские страны настаивают на том, что Адольф Гитлер убил миллионы невинных евреев в печах, и они настаивают на этом настолько что, если кто-то не согласен, то они бросают таких людей в тюрьму. Если же мы все-таки предполагаем, что это так, то наш вопрос европейцам: Является ли убийство невинного еврейского народа Гитлером причиной того, что они поддерживают оккупацию Иерусалима?». Махмуд Ахмадинежад выразил сомнения в том, что Холокост вообще имел место, и добавил, что если немцы и австрийцы чувствуют вину за уничтожение евреев, они могут предоставить часть своих территорий для переноса государства Израиль. При этом Ахмадинежад отметил, что так будет сразу решена палестинская проблема.
Заявление президента Ирана вызвало возмущение всего мирового сообщества. Госдеп США назвал их “враждебными” и “оскорбительными”. Генеральный секретарь ООН Кофи Аннан заявил, что высказывания иранского президента “шокировали” его. В заявлении, обнародованном 8 декабря, генсек напомнил, что всего месяц назад Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию, в которой “отвергается любое отрицание Холокоста как исторического события – будь то полностью или частично”. Аннан призвал все государства бороться с попытками переписать историю и опровергнуть неопровержимые факты об “убийстве в ходе Холокоста трети еврейского народа и несчетного числа представителей других меньшинств”. “Израиль – давний член ООН, обладающий теми же правами и обязанностями, что и другие члены организации, – указал генеральный секретарь. – В соответствии с Уставом ООН все государства-члены обязались воздерживаться от угрозы или применения силы в отношении территориальной целостности или политической независимости какой бы то ни было страны”. Напомним, что 26 октября, выступая на конференции «Мир без сионизма», президент Ирана заявил, что «Израиль нужно стереть с карты мира».