Նախօրեին, դեկտեմբերի 11-ին, Վրաստանի հայաբնակ Սամցխե Ջավախքում տեղի է ունեցել նոր միջադեպ: Առիթ է հանդիսացել հայ-վրացական սահմանում ` Ժդանովական գյուղի մոտ գտնվող մաքսակետում աշխատող հայազգի բոլոր աշխատակիցների հեռացումը աշխատանքից: Նրանց փոխարեն նշանակվել են վրաց մաքսայիններ Վրաստանի այլ շրջաններից եւ Թբիլիսիից: Քանի որ բազում տեղանբակների համար աշխատանքը մաքսակետում եկամուտի միակ աղբյուրն է հանդիսանում, իսկ վրաց մաքսայինների նշանակումը ընկալվել է որպես կենտրոնական իշխանությունների մտադրություն էլ ավելի խստացնելու անցումային ռեժիմը Հայաստանի սահմանով անցնող ապրանքների համար, դա զանգվածային բողոքի ալիք է առաջացրել բնակչության շրջանում: Դեկտեմբերի 11-ին առավոտյան ժամը 11:00 մերձակա գյուղերի, ինչպես նաեւ Ախալքալաքի եւ Նինոծմինդայի հարյուրավոր բնակիչներ են հավաքվել Վրաստանի եւ Հայաստանի սահմանագծի մաքսային եւ անցագրային կետերի մոտ: Նրանք դիմել են Սամցխե Ջավախքի նահանգապետին` խնդրելով գալ եւ տեղում տեսնել իրավիճակը: Սակայն այն բանից հետո, երբ նահանգապետը հրաժարվել է գալ, վեճ է սկսվել տեղաբնակների եւ վրացի մաքսայինների ու սահմանապահների միջեւ: Արդյունքում վրացի մաքսայինները եւ սահմանապահները ստիպված են եղել թողնել Վերահսկիչ անցագրային կետերը, որոնք մասնակիորեն ավերվել են: Տեղաբնակները իրենց գործողությունները բացատրել են նրանով, որ ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի եւ անտանելի կենցաղային պայմանների հետ մեկտեղ, շրջանը փաստորեն գտնվում է կիսաշրջափակման մեջ, իսկ մաքսայինների գործողությունները ինչպես վրացական, այնպես էլ հայկական սահմանում, որոնք կաշառք են պահանջում նույնիսկ նվազագույն քանակի բեռների համար, միայն խորացնում են այդ իրավիճակը: Ջավախքում շատ ծանր ֆիզիկական եւ կլիմայական պայմաններ են եւ բնակչության կենսագործունեությունը կախված է դրսից ապրանքների եւ մթերքի ներկրումից, որոնք հիմնականում ներկրվում են Հայաստանից: Իրենց գործողություններով նրանք ցանկանում են ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Հայաստանի իշխանությունների ուշադրությունը սեւեռել ստեղծված ծանր սոցիալ-տնտեսական դրության, ինչպես նաեւ իշխանությունների կողմից տեղի հայ բնակչության հանդեպ խտրականության մշտական փաստերին: Մասնավորապես, տեղաբնակները որպես օրինակ են բերել 2005 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Ախալքալաքում տեղի ունեցած ընդհարումը վրաց ժանդարմների հետ, շրջանին ինքնավարություն տրամադրելու մասին բոլոր դիմումներին դրական արձագանքի բացակայությունը Վրաստանի իշխանությունների կողմից եւ այլն:
Ինչպես հաղորդել են տեղի հայկական հասարակական քաղաքական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, այս տարերային եւ ստիպված ակցիաները «պայմանավորված են վրացական իշխանությունների կողմից շարունակվող խտրական գործողություններով»: «Մենք դեռ հույս ունենք համապատասխան արձագանք ստանալ Վրաստանի եւ Հայաստանի իշխանությունների կողմից, որոնք պետք է հասկանան, որ անտանելի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակում տեղի բնակչությունը ստիպված է ինչ-որ կերպ արձագանքել, թույլ չտալու համար դրության հետագա սրումը»,-հայտարարել է ակցիայի նախաձեռնողներից մեկը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

Накануне, 11 декабря, в армянонаселенном регионе Грузии Самцхе-Джавахети произошел новый инцидент. Поводом послужило недавнее увольнение всех сотрудников армянской национальности, работающих на таможенном пункте у селения Ждановакан на армяно-грузинской границе. Вместо них были назначены грузинские таможенники из других регионов Грузии и из Тбилиси. Так как для многих местных жителей работа на таможне являлась единственным источником дохода, а назначение грузинских таможенников было воспринято как намерение центральных властей еще более ужесточить пропускной режим для провоза продуктов через границу с Арменией, это вызвало массовые волнения среди населения.
Около 11.00 утра 11 декабря сотни жителей окрестных сел, а также районных центров Ахалкалаки и Ниноцминда, собрались у таможенного и пограничного пунктов на границе Грузии и Армении. Они обратились к губернатору Самцхе-Джавахети с просьбой приехать и на месте разобраться с ситуацией. Однако после того, как через несколько часов губернатор отказался приехать, возникла ссора местных жителей с находящимися на границе грузинскими таможенниками и пограничниками. В результате грузинские таможенники и пограничники были вынуждены оставить КПП, которые были частично разгромлены. Однако после этого группа местных жителей направилась и к армянской таможне, которой также были нанесены некоторые повреждения. Местные жители объясняли свои действия тем, что наряду с тяжелой социально-экономической ситуаций и невыносимыми бытовыми условиями, регион фактически находится в полублокаде, а действия таможенников как на грузинской, так и армянской границе, которые требуют взятки за провоз даже небольшого количества грузов, лишь усугубляют ситуацию. В Джавахети очень тяжелые физические и климатические условия и жизнедеятельность населения во многом зависит от ввоза товаров и продуктов извне, которые в основном поступают из Армении. Своими действиями они хотят привлечь внимание как властей Грузии, так и властей Армении к сложившейся тяжелой социально-экономической ситуации, а также фактам постоянных дискриминаций местного армянского населения со стороны властей. В частности, местные жители привели в качестве примера имевшее место 5 октября 2005 г. в Ахалкалаки столкновение с грузинскими жандармами, отсутствие положительной реакции на обращение к властям Грузии о предоставлении региону автономии и т.д.
Как сообщили представители местных армянских общественно-политических организаций, нынешние вынужденные и стихийные акции “обусловлены продолжающимися дискриминационными действиями грузинских властей”. “Мы все еще надеемся на адекватную реакцию властей Грузии и Армении, которые должны понимать, что в условиях невыносимой социально-экономической ситуации местное население вынуждено каким-то образом реагировать, чтобы не допустить дальнейшего обострения положения”, – заявил один из инициаторов акции, сообщает ИА Regnum.