Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քննարկումը կարող է ընդգրկել ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում, որը տեղի կունենա 2006 թվականի փետրվարին Վիեննայում: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԱՀ Միլի մեջլիսի մարդու իրավունքների գծով հանձնաժողովի նախագահ Ռաբիյաթ Ասլանովան: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի նոր պատվիրակությունն այդ կազմակերպությունում կփորձի քննարկման ներկայացնել ղարաբաղյան հարցը, պարզել ԵԱՀԿ ԽՎ եւ այլ կազմակերպությունների կոնկրետ դիրքորոշումը այդ հարցի վերաբերյալ եւ կրկին անգամ ցույց տալ, թե ով է «իրականում զավթիչը, իսկ ով օկուպացիայի ենթարկված կողմը»: Ռ.Ասլանովան, որը նշել էր, թե ինքը չի մասնակցել ԵԱՀԿ ԽՎ Վաշինգտոնում կայացած նախորդ նստաշրջանին, սակայն իրեն հայտնի են այն ժամանակ կատարված իրադարձությունները, այդ թվում նաեւ զանգվածային լրատվամիջոցներից նա ծանոթացել է զեկույցին եւ պարզել է այդ կազմակերպության Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցերի շուրջ զեկուցող Գորան Լենմարքերի դիրքորոշումը, եւ հայտարարել է, որ խորը ափսոսանք է ապրում:
Միլի մեջլիսի հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ադրբեջանական կողմին ոչ ձեռնատու որեւէ փաստաթուղթ չի կարող դրվել քննարկման եւ առավել եւս չի կարող ընդունվել: Հաշվի առնելով դա, Ռ.Ասլանովան գտնում է, որ նման առաքելություն ստանձնած կազմակերպությունը, ինչպես նաեւ նրա զեկուցողը, պետք է ներկայացնեն «արդար դիրքորոշում» եւ բացահայտորեն «մատնանշեն մեղավորին»:
Ժամանակն է վերացնել երկակի չափանիշները: «Ցանկանում եմ նշել, որ անցած 5 տարվա ընթացքում մեր պատվիրակությունը մշտապես պահանջել է քննարկման դնել ղարաբաղյան հարցը ԵԱՀԿ ԽՎ բոլոր նստաշրջաններում եւ փորձել է հասնել անաչառ վերաբերմունքի այդ հարցի հանդեպ այդ կազմակերպությունում եվրոպական երկրների խորհրդարանականների կողմից: Մենք ոչ մի վայրկյան չենք մոռանում ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Այսինքն, մեր պատվիրակությունները ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի Խորհրդում, ՆԱՏՕ-ում, մշտապես պահել եւ շարունակում են պահել ղարաբաղյան խնդիրն օրակարգում: Ղարաբաղյան հակամարտությունը մեր ցավոտ տեղն է: Յուրաքանչյուր ադրբեջանցի, որն արժանապատվության եւ հպարտության զգացում ունի, յուրաքանչյուր պատգամավոր եւ քաղաքական գործիչ, առաջին հերթին, պետք է նպաստի այդ խնդրի լուծմանը: Այդ պատճառով, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության նպատակն է նստաշրջաններից մեկում քննարկման դնել ղարաբաղյան հարցը: Քանի որ ադրբեջանական հասարակությունը ակնկալում է միջազգային կազմակերպություններից, այդ թվում նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ-ից, կոնկրետ միջոցներ, ուղղված հակամարտության կարգավորմանը: Հաշվի առնելով դա, ես հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք հասնել այն բանին, որ ղարաբաղյան հարցը քննարկվի ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում եւ կկարողանանք իմանալ այդ կազմակերպության կոնկրետ կարծիքն ու դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ», հաղորդում է Բաքվի «525» թերթը:

12 Декабрь 2005 - 10:36 AMT
Обсуждение нагорно-карабахской проблемы может быть внесено в повестку дня зимней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ, которая пройдет в Вене в феврале следующего года. Об этом заявила член постоянной комиссии Азербайджана в ПА ОБСЕ, председатель комиссии по правам человека Милли меджлиса (ММ) АР Рабият Асланова. По ее словам, новая делегация Азербайджана в этой организации попытается вынести карабахский вопрос на обсуждение, узнать конкретную позицию ПА ОБСЕ и других международных организаций в связи с этим вопросом и вновь показать, “кто на самом деле является захватчиком, а кто стороной, подвергшейся оккупации”. Р.Асланова, отметившая, что она не принимала участие на прошлой сессии ПА ОБСЕ в Вашингтоне, однако ей известны происходящие во время той сессии события, а также из средств массовой информации она ознакомилась с докладом и выяснила позицию докладчика данной организации по вопросам урегулирования нагорно-карабахского конфликта Горана Ленмаркера, и заявила, что переживает чувство глубокого сожаления.
Председатель комиссии ММ отметила, что какой-либо документ, не устраивающий азербайджанскую сторону, не может быть вынесен на обсуждение и тем более принят. Учитывая это, Р.Асланова считает, что организация, взявшая на себя такую миссию, а также ее докладчик, должны представить “справедливую позицию” и в открытой форме “указать на виновника”. Пришло время для устранения двойных стандартов: “Хочу отметить, что за прошедшие 5 лет наша делегация постоянно требовала вынесения карабахского вопроса на обсуждение на всех сессиях ПА ОБСЕ и пыталась добиться объективного отношения к этому вопросу со стороны парламентариев европейских стран в этой организации. Мы ни на секунду не забывали о карабахском конфликте. То, есть наши делегации в ОБСЕ, Совете Европы, НАТО, постоянно поддерживали и сейчас продолжают поддерживать карабахский вопрос в повестке дня. Карабахский конфликт – наше больное место. Каждый азербайджанец, обладающий чувством достоинства и гордости, каждый депутат и политик, в первую очередь, должны оказать помощь в разрешении данной проблемы. Поэтому, целью азербайджанской делегации в ПА ОБСЕ является вынесение на обсуждение нагорно-карабахского конфликта на одной из сессий. Так как азербайджанское общество, ждет от международных организаций, в том числе и от ПА ОБСЕ, конкретных мер в направлении урегулирования конфликта. Учитывая это, я надеюсь, что мы сможем добиться вынесения карабахского вопроса на обсуждение во время зимней сессии ПА ОБСЕ и узнать конкретное мнение и позицию этой организации касательно карабахского конфликта”, сообщает бакинская газета “525”.