Խորհրդարանական ընտրություններից հետո ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցը կրկին արդիականացավ, գրում է ադրբեջանական «525» թերթը: Միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնատար անձիք, այդ թվում նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, կարեւորում են հակամարտության կարգավորումը հաջորդ տարվա ընթացքում: Իսկ որոշ ժամանակ առաջ Լյուբլյանայում համանախագահները իրենց նոր առաջարկները ներկայացրեցին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարներին: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը նշել է, որ Լյուբլյանայում համանախագահները առանձնազրույցներ են ունեցել Էլմար Մամեդյարովի եւ Վարդան Օսկանյանի հետ, որոնց արդյունքները կարելի է բավարար համարել: Սակայն, Ռուսաստանը ներկայացնող համանախագահը չի պատմել նոր առաջարկների բովանդակության մասին: Նրա խոսքերով, առանց մանրամասների, որոնք նշված են նոր առաջարկներում, հնարավոր չի լինի առաջընթացի հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում: Յու.Մերզլյակովը ասել է, որ մինչեւ համանախագահների այցը տարածաշրջան երկու երիրների արտգործնախարարները պետք է այդ առաջարկները ներկայացնեն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահներին: Ռուս դիվանագետի խոսքերով, համանախագահները նպատակահարմար են համարում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների հանդիպում կազմակերպել եկող տարվա հունվարին: Այդ նպատակով նրանք կողմերին են ներկայացրել իրենց առաջարկները: Իլհամ Ալիեւի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդիպման վայրը եւ ժամկետը կհամաձայնեցվեն համանախագահների տարածաշրջան կատարելիք այցի ժամանակ:
Համանախագահները նշել են, որ խնդրի կարգավորման հավանականությունը 2006 թվականին մեծ է: Քանի որ հաջորդ տարի ընտրություններ չկան ոչ Ադրբեջանում, ոչ Հայաստանում: Իսկ դա բարենպաստ պայման է բանակցություններին կանոնավոր ընթացք տալու համար: Որոշ ադրբեջանցի քաղաքագետների կարծիքով, Արեւմուտքի եւ միջազգային կազմակերպությունների մտադրությունները ղարաբաղյան խնդրի լուծման վերաբերյալ մոտ ապագայում կապված կլինեն Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհանի հետ: Չի բացառվում, որ կողմերի վրա ճնշում կգործադրվի, քանի որ միջազգային կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ խոշոր պետությունները շահագրգռված են Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարի լիակատար անվտանգությունն ապահովելու հարցում: Իսկ դրա համար ղարաբաղյան խնդիրը պետք է լուծվի: Քանի որ նրանք հասկանում են, թե ինչ վտանգ է ներկայացնում այդ հակամարտությունը նավթատարի համար»: Ադրբեջանի Տեխնոլոգիաների եւ քաղաքական իննովացիաների կենտրոնի ղեկավար Մուբարիզ Ահմեդօղլին հայտարարել է, թե ղարաբաղյան խնդիրը հնարավոր կլինի լուծել հաջորդ տարի: «Խաղաղ բանակցություններն ընթանում են արդեն մի քանի տարի: Սակայն, ցավոք, Հայաստանը չի կատարում պայմանավորվածությունները: Արդյունքում, ստիպված ենք լինում բանակցությունները զրոյից սկսել: Հաշվի առնելով դա, հնարավոր է, որ մինչ այժմ ստացված արդյունքները ընդգրկվեն մեկ միասնական փաստաթղթում, որը կստորագրեն կողմերը»:
Ադրբեջանցի քաղաքագետ Գաբիլ Հուսեյնլին նույնպես հնարավոր է համարում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը եկող տարվա ընթացքում: Նա նշել է, որ վերջին ժամանակներս ղարաբաղյան խնդրի հետ կապված լուրջ գործընթացներ են տեղի ունենում: Սխալ կլիներ պնդել, որ այդ գործընթացները ցուցադրական բնույթ ե կրում: «ԱՄՆ-ն լուռ ընդունեց խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները: Ամենայն հավանականությամբ, դա կապված է ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Պաշտոնական Վաշինգտոնի համար գլխավորը հարցի կարգավորումն է առաջիկայում: Քանի որ ներկայիս դրությունը ԱՄՆ շահերից չի բխում: Հաշվի առնելով դա, ես գտնում եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը հավանական է եկող տարի: Սակայն, լուծումը չի լինի Ադրբեջանի օգտին»: Քաղաքագետը նշել է նաեւ, որ մոտ ժամանակներս ճնշումը Ադրբեջանի վրա կապված հակամարտության կարգավորման հետ կուժեղանա: «Սակայն, ամեն ինչ վերջին հաշվով կախված կլինի Ադրբեջանի հասարակության կամքից»,-համոզված է քաղաքագետը:

13 Декабрь 2005 - 09:52 AMT
После парламентских выборов вопрос в связи с решением карабахской проблемы вновь стал актуален, пишет азербайджанская газета “525”. Должностные лица международных организаций, в том числе и сопредседатели Минской группы ОБСЕ, считают важным урегулирование конфликта в следующем году. А некоторое время назад в Любляне сопредседатели представили новые предложения министрам иностранных дел Азербайджана и Армении. Сопредседатель Минской группы ОБСЕ из России Юрий Мерзляков отметил, что в Любляне сопредседатели в отдельности провели встречи с Эльмаром Мамедъяровым и Варданом Осканяном, результаты которых можно признать удовлетворительными. Однако, сопредседатель из России не рассказал о сущности новых предложений. По его словам, без деталей, отмеченных в новых предложениях, достичь прогресса в урегулировании нагорно-карабахского конфликта невозможно. Ю.Мерзляков сказал, что до визита сопредседателей в регион министры иностранных дел двух стран должны представить эти предложения президентам Азербайджана и Армении. По словам российского дипломата, сопредседатели считают целесообразным реализацию встречи президентов Азербайджана и Армении в январе следующего года. С этой целью они представили сторонам свои предложения. Дата и место проведения встречи Ильхама Алиева с Робертом Кочаряном будут согласованы во время визита сопредседателей в регион.
Сопредседатели отметили, что вероятность разрешения проблемы в 2006 году велика. Так как в этом году выборов не будет ни в Азербайджане, ни в Армении. А это является благоприятным условием для регулярного проведения переговоров. По мнению некоторых азербайджанских политологов, намерения Запада и международных организаций в связи с разрешением проблемы в ближайшее время связано с пуском в полную эксплуатацию нефтепровода “Баку-Тбилиси-Джейхан”. Не исключено, что в связи с этим на стороны будет оказано давление, так как международные организации, а также крупные государства заинтересованы в обеспечении полной безопасности нефтепровода “Баку-Тбилиси-Джейхан”. А для этого карабахская проблема должна быть разрешена. Потому что они понимают, какую “опасность представляет этот конфликт для нефтепровода”. Руководитель Центра Технологий и политических инноваций Азербайджана Мубариз Ахмедоглы заявил, что карабахская проблема возможно может разрешиться в наступающем году: “Мирные переговоры идут уже несколько лет. Однако к сожалению, Армения не выполняет договоренностей. В результате этого, переговоры вновь приходится начинать с нуля. Учитывая это, возможно, что полученные до сих пор результаты включат в единый документ, который будет подписан сторонами”.
Азербайджанский политолог Габиль Гусейнлы также считает возможным урегулирование карабахского конфликта в ближайший год. Он отметил, что в последнее время в связи с карабахской проблемой идут серьезные процессы. Было бы ошибочно утверждать, что эти процессы носят показательный характер: “США молча приняли итоги парламентских выборов. Скорее всего, это связано с карабахской проблемой. США ведут политику двойного стандарта относительно Азербайджана, а также карабахского конфликта. Главным для официального Вашингтона является разрешение вопроса в ближайшее время. Так как нынешнее положение не в интересах США. Учитывая это, я считаю, что вероятно урегулирования нагорно-карабахского конфликта в ближайший год. Однако, решение будет принято не в пользу Азербайджана”. Политолог также отметил, что в ближайшее время влияние на Азербайджан в связи с урегулированием конфликта усилится. “Однако, все в конечном итоге будет зависеть от воли азербайджанского общества”, – уверен политолог.