2006 թվականին անհրաժեշտ է ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Այդ մասին դեկտեմբերի 13-ին ճեպազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը: Նրա կարծիքով, հաջորդ տարի հնարավոր են հակամարտության խաղաղ կարգավորման տարբերակներ: Սակայն նա համարում է, որ կան մի շարք խնդիրներ, որոնք լուծում են պահանջում ամենաբարձր մակարդակով: Նա համաձայն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որ 2006 թվականը կարող է վճռորոշ լինել խնդրի կարգավորման համար: Ա.Ազիմովը բացատրել է դա նրանով, որ հակամարտության կողմ հանդիսացող երկրներից եւ ոչ մեկում հաջորդ տարի ընտրություններ չեն լինելու եւ աշխարհաքաղաքական եւ աշխարհառազմավարական իրավիճակը տարածաշրջանում չի փոխվել: Այդ փոփոխությունները ձեւավորում են նոր նախադրյալներ հակամարտության կարգավորման համար, ընդգծել է դիվանագետը:
Նա հաստատել է տեղեկատվությունն, ըստ որի Մինսկի խմբի համանախագահները Ադրբեջան կայցելեն դեկտեմբերի 16-17: Անդրադառնալով դիվանագետների հանդիպման ծրագրին` Ա.Ազիմովը հաղորդել է, որ նախատեսվում են նրանց հանդիպումները Ադրբեջանի նախագահի եւ ԱԳՆ ղեկավարի հետ: Դրական գնահատելով Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի Լյուբլյանայում կայացած նիստը` Ա.Ազիմովը նշել է, որ ԱԳՆԽ-ի ընդունած փաստաթղթում կան «մեծ թերություններ»: Նրա կարծիքով, փաստաթղթի դրական կողմն այն է, որ այնտեղ ընդգծվում է ԵԱՀԿ դերակատարության ակտիվացման անհրաժեշտությունը տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման հարցում, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ դերի վերանայումը ընդհանուր առմամբ աշխարհաքաղաքական առումով, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

В 2006 году необходимо предпринять конкретные шаги по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил 13 декабря на брифинге заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов. По его мнению, в следующем году возможны варианты мирного урегулирования конфликта. Однако он считает, что существует ряд проблем в урегулировании, требующих разрешения на самом высоком уровне. Он согласен с мнениями сопредседателей Минской группы ОБСЕ, что 2006 год может стать решающим для решения проблемы. А.Азимов объяснил это тем, что ни в одной из стран-сторон конфликта в следующем году не будет выборов и геополитическая и геостратегическая ситуация в регионе изменилась. Эти изменения формируют новые предпосылки для разрешения конфликта, подчеркнул дипломат.
Он подтвердил информацию о предстоящем 16-17 декабря визите сопредседателей Минской группы в Азербайджан. Коснувшись предстоящей программы встреч дипломатов, А.Азимов сообщил, что запланированы их встречи с президентом и главой МИД Азербайджана. Позитивно оценив прошедшее заседание Совета министров иностранных дел ОБСЕ в Любляне, А.Азимов отметил, что в принятом Советом министров иностранных дел (СМИД) документе имеются «большие недостатки». По его мнению, позитивной стороной документа является то, что в нем подчеркнута необходимость активизации роли ОБСЕ в решении региональных конфликтов, а также пересмотра роли ОБСЕ в целом на геополитическом пространстве, сообщает агентство “Тренд”.