Մայիսի 19-ին Ամերիկայի հայկական գրադարնում և թանգարանում (ALMA), որը գտնվում է Մասաչուսեթսի նահանգի Ուոթերթաուն քաղաքում, ԵՊՀ ասիստենտ Արշակ Բալայանը դասախոսություն կկարդա Շահումյանի (Քարվաճառ) և Քաշաթաղի մասին: Ինչպես գրում է The Armenian Weekly-ն, չնայած քաղաքական կարգավիճակի անորոշությանը և վատ զարգացած ենթակառուցվածքներին, մոտ 13 000 մարդ արդեն մշտական բնակություն է հաստատել այդ շրջաններում: Բալայանն այցելել է 10 գյուղ ու քաղաք, պարզելու համար վերաբնակների դրդապատճառները, նրանց խդնիրներն ու զարգացման ներուժը: Այդ ուսումնասիրությունն իրականացվել է գործընկերների հետ:
Արշակ Բալայանը որպես գիտաշխատող հրավիրվել է Հարվարդի համալսարան, նրա աշխատանքին սատարում է Բաց հասարակության ինստիտուտը, որը ֆինանսավորում է Ջորջ Սորոսը: Նա մասնակցել է մի շարք կրթական, սոցիալական նախաձեռնությունների ու հետազոտական նախագծերի: Բալայանը դասավանդում է ԵՊՀ-ում էթիկա, քրիստոնեական էթիկա և գիտության փիլիսոփայություն: Նա Բերտրան Ռասելի հայտնի աշխատություններից մեկի թարգմանիչն է, նաև ուսումնական ձեռնարկի հեղինակ է։

19 мая в Армянской библиотеке и музее Америки (ALMA) в Уотертауне (Массачусетс) ассистент Аршак Балаян из Ереванского госуниверситета прочтет лекцию о населении Шаумяна (Карвачар) и Кашатага – районов Нагорного Карабаха.
Как пишет The Armenian Weekly, несмотря на неопределенность политического статуса и плохо развитую инфраструктуру, около 13 000 человек уже переехали на постоянное место жительства в эти районы. Балаян побывал в 10 селах и городах, чтобы выяснить мотивацию переселенцев, их проблемы и потенциал для развития. Это исследование было проведено вместе с коллегами.
Аршак Балаян является приглашенным ученым в Гарвардском университете, его работу поддерживает Институт Открытого Общества, который финансируется Джорджем Соросом. Он принимал участие в ряде образовательных, социальных инициатив и исследовательских проектах. Доктор Балаян преподает в Ереванском государственном университете этику коммуникаций, христианскую этику и философию науки. Балаян является автором одного из переводов Бертрана Рассела, также автором учебного пособия по философии.