7 Մայիս 2013 - 08:50 AMT
Հայազգի մեծանուն բարերար Միքայել Արամյանցի 170-ամյակին նվիրված հանդիսությունները, մեկնարկելով բարերարի ծննդավայր Արցախից, շարունակվել են Երևանում և ամփոփվեցին նրա գործունեության հիմնական տեղավայր Թբիլիսիում, որի պատվավոր քաղաքացին էր հայտնի մեկենասը: Բարեգործի ծննդյան օրը՝ մայիսի 4-ին հոբելյանական միջոցառումները Թբիլիսիում սկսվեցին Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում Մ.Արամյանցի հիշատակին կատարված հոգեհանգստի արարողությամբ: Այնուհետև Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնում կայացավ հուշ-երեկո, որտեղ կազմակերպվել էր մեծ բարերարի կյանքի և գործունեության մասին պատմող լուսանկարների ցուցահանդես, ասվում է կենտրոնի հաղորդագրության մեջ:
Հոբելյանական երեկոն բացեց «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միության նախագահ, ՀՀ պետական լեզվի պալատի ղեկավար, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սերգո Երիցյանը: Նա ներկայացրեց Լոնդոնից ժամանած և հոբելյանական միջոցառումներին իրենց մասնակցությունը բերած Միքայել Արամյանցի դստեր ծոռ Ալեքսանդր Ջանոեֆին և նրա տիկնոջը՝ Աննային և խոսեց ազգի երևելիների բարեգործությունների մասին:
Ելույթ ունեցողները՝ Վրաստանի հայ մտավորականների միության Թբիլիսիի կազմակերպության նախագահ Ենոք Թադևոսյանը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրթյանը, լրագրող Սամվել Պողոսյանը երախտագիտությամբ հիշելով հայազգի բարերարի համամարդկային նշանակության գործունեությունը, կարևորեցին այդ ամենի մասին սերունդներին իրազեկելու և նրանց մեջ հարգանք ներշնչելու անհրաժեշտությունը: Իսկ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Արտակ Կալաչյանը տեղեկացրեց, որ դեսպանության նախաձեռնությամբ օրերս Թբիլիսիի Մաչաբելի փողոցի թիվ 4 տան պատին, որտեղ ապրել է հայազգի բարերարը, հանդիսավորապես կբացվի հուշատախտակ:
«Միքայել Արամյանց. կյանքի և գործունեության դրվագներ» գրքի հեղինակ Վահե Անթանեսյանը պատմեց բարերարի մասին գրելու իր մտահղացման և այն աջակցության մասին, որ իրեն ցուցաբերել են նախաձեռնությունը իրականացնելու և սույն գիրքը հրատարակելու գործում: Ներկաները հետաքրքրությամբ դիտեցին «Միքայել Արամյանց. մեծ սիրտ ունեցող հայը» տեսաֆիլմը, որը Սերգո Երիցյանի սցենարի հիման վրա նկարահանել է օպերատոր Սամվել Գալոյանը: Վերջում իր օրհնությունը բաշխելով ներկաներին և գնահատելով միջոցառումը, Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը խոսեց հայազգի բարերարների հիշատակը պահպանելու, նրանց համամարդկային նշանակության բարեգործությունների օրինակներով սերունդներ դաստիարակելու մասին:
Հանդիսությանը ներկա ՀՀ Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանի առաջարկությամբ որոշվեց Թբիլիսիի հայ բարերարների տապանաքարեր տեղադրել Խոջիվանքի մեծաց մեծերի պանթեոնում:
Հանդիսությունն ավարտվեց հյուրերի և ներկաների ուխտագնացությամբ դեպի Թբիլիսիի հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոն:

Празднование 170-летия со дня рождения прославленного мецената армянского народа Микаэла Арамянца стартовало в Арцахе, в месте его рождения, продолжилось в Ереване и завершилось в месте его основной деятельности – в городе Тбилиси, почетным гражданином которого был Арамянц. 4 мая, в день рождения благотворителя, юбилейные мероприятия в Тбилиси начались в церкви Сурб Эчмиадзин с молитвы за упокой души М. Арамянца. После, в центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялся вечер памяти, где была представлена фотовыставка, рассказывающая о жизни и деятельности великого мецената.
В юбилейных мероприятиях приняли участие внук дочери Арамянца Александр и его супруга Анна Джаноевы.
Председатель Тбилисского отделения Союза армянской интеллигенции Грузии Енок Татевосян, советник президента Грузии Ван Байбуртян, журналист Самвел Погосян с благодарностью вспомнили деятельность общечеловеческого значения армянского мецената, и подчеркнули необходимость передачи ее последующим поколениям, как пример для подражания. Первый секретарь посольства РА в Грузии Артак Калачян сообщил, что, по инициативе посольства, скоро откроется мемориальная доска на стене дома, расположенного по адресу ул. Мачабели №4 города Тбилиси, где жил армянский меценат.
Автор книги «Эпизоды из жизни и деятельности Михаила Арамянца» Ваге Антанесян поведал об идее написания о благодетеле и о той поддержке, которая была оказана в издании этой книги. Присутствующие с интересом посмотрели фильм «Михаил Арамянц – армянин с большим сердцем», который был снят Самвелом Галояном по сценарию Серго Ерицяна.
В завершении глава Епархии ААЦ в Грузии, епископ Вазген Мирзаханян благословил аудиторию, высоко оценив организацию вечера. Он подчеркнул необходимость уважать память армянских благодетелей и воспитать поколение на их примере.
По предложению присутствующего на мероприятии Айказа Хачикяна, мэра города Ахтала, было принято решение переместить надгробные плиты армянских меценатов Тбилиси в пантеон «Ходживанк». Мероприятие закончилось паломничеством гостей и присутствующих к Тбилисскому пантеону армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, сообщает пресс-служба Армянской Епархии в Грузии.