Թուրքիայի դատարանը հայց է ստացել 100 ձկնորսների անունից, որոնք իշխանություններից փոխհատուցում են պահանջում 3 միլիոն թուրքական լիրայի չափով (2,2 միլիոն դոլար): Ձկնորսները դժգոհ են, որ Botas ընկերությունը, որը կառուցում է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան (ԲԹՋ) նավթատարը, ձկնորսության արգելք է սահմանել Ջեյհան նավահանգստի շուրջ եւ հայտարարել է, որ այդ քայլը ԲԹՋ բաժնետերերի եւ տեղի իշխանությունների որոշումն է: Ձկնորսությունը արգելվել է ոչ միայն Ջեյհանի նավահանգստային գոտու ողջ երկարությամբ, որը կազմում է 3 կիլոմետր, այլ նաեւ այդ ծովային տերմինալից 10 կմ հեռավորության վրա: Հայցվորները պահանջում են փոխհատուցել խոշոր ձկնորսային նավերի գնման ծախսերը, որոնք թույլ կտան նրանց զբաղվել ձկնորսությամբ արգելագոտուց դուրս: Այն դեպքում, եթե դատարանը հրաժարվի բավարարել նրանց հայցը, ձկնորսները մտադիր են դիմել Սթրասբուրգի Եվրոպական դատարան:
ԲԹՋ նախագծի դեմ դատավարություն է ընթանում նաեւ Ադրբեջանում: Անցած ուրբաթ այդ երկրի Գերագույն դատարանը սկսել է ուսումնասիրել հանրապետության Սամուխի շրջանի բնակիչների բողոքարկումը, որոնք նյութական վնաս են կրել այդ նավթատարի կառուցման պատճառով: Այդ երկրի Գերագույն դատարանի տվյալներով, դժգոհ քաղաքացիները հայտարարում են, որ նրանց խոստացվել էր փոխհատուցում նավթատարի կառուցման պատճառով կրած վնասի դիմաց, սակայն տեղի գործադիր մարմինները յուրացրել են այդ փողերը: Նշենք, որ 1770 կմ ընդհանուր երկարությամբ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարը անցնում է Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի տարածքով: Նրա կառուցման արժեքը վարկերի տոկոսների հետ միասին այսօրվա դրությամբ արդեն գերազանցել է 4 մլրդ դոլարը: Ըստ Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերության, ԲԹՋ նավթատարը շահագործման կհանձնվի 2006 թվականի մարտին: Նրա թողունակությունը կազմում է օրը 1 մլն բարել: Ենթադրվում է, որ ԲԹՋ-ն առավելագույն հզորության կհասնի չորս տարի անց, հաղորդում են ռուսական ԶԼՄ-ները:

14 Декабрь 2005 - 11:05 AMT
В турецкий суд был подан коллективный иск от имени 100 рыболовов, которые требуют от властей компенсацию в размере 3 миллионов турецких лир (2,2 миллиона долларов). Рыбаки недовольны тем, что компания Botas, которая строит нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД), ввела запрет на лов рыбы вокруг порта Джейхан и объявила, что данный шаг является решением акционеров БТД и местных властей. Рыболовство запрещено не только по всей протяженности портовой полосы Джейхана, которая составляет 3 километра, но и в 10 километрах от этого морского терминала. Истцы требуют компенсировать расходы на покупку крупных рыболовецких судов, которые позволят им заниматься рыбным промыслом за пределами запретной зоны. В том случае, если суд откажется удовлетворить их иск, рыбаки обещают обратиться за помощью в Европейский суд в Страсбурге.
С проектом БТД судятся и в Азербайджане. В минувшую пятницу Верховный суд этой страны приступил к рассмотрению кассационной жалобы жителей Самухского района республики, понесших материальный ущерб при строительстве этого нефтепровода. По данным пресс-службы Верховного суда этой страны, недовольные граждане заявляют, что им была обещана компенсация за ущерб от строительства нефтепровода, но местные исполнительные органы присвоили эти деньги. Отметим, что трубопровод Баку–Тбилиси–Джейхан общей длиной 1770 километров проложен по территории Азербайджана, Грузии и Турции. Стоимость его строительства вместе с процентами по кредитам на сегодняшний день уже превысила $4 млрд. По сообщению Государственной нефтяной компании Азербайджана, нефтепровод БТД будет введен в строй в марте 2006 года. Его пропускная способность составляет один миллион баррелей в сутки. Предполагается, что на максимальную мощность БТД выйдет через четыре года, сообщает российские СМИ.