Գլխավոր կոմիտեն, որը պատասխանատու է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի աշխատանքի կազմակերպման համար, մերժել է ՎՈՒԱՄ-ի անդամ երկրների (Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) խնդրանքը` Սեւծովյան-հարավկովկասյան տարածաշրջանում սառեցված հակամարտությունների եւ միջազգային խաղաղության, անվտանգության եւ զարգացման համար նրանց հետեւանքների մասին հարցը 60-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու վերաբերյալ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր կոմիտեի 28 անդամներից ՎՈՒԱՄ-ի առաջարկի օգտին են քվեարկել միայն երեքը` Ադրբեջանը, Մեծ Բրիտանիան եւ ԱՄՆ-ն: Դեմ են քվեարկել կոմիտեի հինգ անդամները` Ռուսաստանը, Հայաստանը, Անգոլան, Մյանման եւ Վենեսուելան: Մյուսները ձեռնպահ են մնացել:
Գլխավոր կոմիտեն կազմված է Գլխավոր վեհաժողովի նախագահից, նրա 21 տեղակալներից եւ գլխավոր կոմիտեների ղեկավարներից: ՎՈՒԱՄ անդամները գտնում են, որ միջազգային միջնորդությունը Սեւծովյան-հարավկովկասյան տարածաշրջանում սառեցված հակամարտությունների կարգավորման հարցում ոչ մի արդյունք չի տվել: Այդ պատճառով նրաք առաջարկել են քննարկել այդ հարցը առաջնային կարգով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 60-րդ նստաշրջանում: ՎՈՒԱՄ-ը գտնում է, որ «չկարգավորված հակամարտությունները Մոլդովայի, Աբխազիայի եւ Վրաստանի Ցխինվալի շրջանում, Հարավային Օսիայում եւ Լեռնային Ղարաբաղում լուրջ սպառնալիք է միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության համար, վտանգ է ստեղծում ՄԱԿ-ի անդամ երեք պետությունների ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության համար: Նշենք, որ Գլխավոր կոմիտեն Գլխավոր վեհաժողովին է ներկայացնում իր հանձնարարականները օրակարգի հաստատման, ըստ կոմիտեների հարցերի բախշման եւ Վեհաժողովի աշատանքի կազմակերպման վերաբերյալ, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

14 Декабрь 2005 - 11:34 AMT
Генеральный комитет, отвечающий за организацию работы Генеральной Ассамблеи ООH, отклонил просьбу стран-членов ГУАМ (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова) о включении в повестку дня ее 60-й сессии нового пункта о затяжных конфликтах в Черноморско-Южнокавказском регионе и их последствиях для международного мира, безопасности и развития. Из 28 членов Генерального комитета за это предложение проголосовали только трое – Азербайджан, Великобритания и США. Против проголосовали пять членов комитета – Россия, Армения, Ангола, Мьянма и Венесуэла. Остальные воздержались. Генеральный комитет состоит из председателя Генеральной Ассамблеи, его 21 заместителя и руководителей главных комитетов.
Члены ГУАМ считают, что международное посредничество в разрешении затяжных конфликтов в Черноморско-Южнокавказском регионе не дало никаких результатов. Поэтому они и предложили в приоритетном порядке рассмотреть этот вопрос на 60-й сессии Генеральной Ассамблеи ООH. ГУАМ считает, что “затяжные конфликты в восточных районах Молдовы, в Абхазии и Цхинвальском районе, Южной Осетии в Грузии и в Hагорном Карабахе представляют собой серьезную угрозу для международного мира и безопасности, создают опасность для суверенитета и территориальной целостности трех государств – членов ООH”. Отметим, что Генеральный комитет представляет Генеральной Ассамблее рекомендации, касающиеся утверждения повестки дня, распределения вопросов по комитетам и организации работы Ассамблеи, сообщает агентство “Тренд”.