8 Մայիս 2013 - 14:43 AMT
Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Քադիրովի հայտարարությունն այն մասին, որ չեչեն վարձկանները Ղարաբաղում կռվել են նաև հայերի կողմից, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը: Ի տարբերություն Ադրբեջանի` ԼՂՀ կողմից այլ ազգության վարձկաններ երբեք չեն կռվել: Այս մասին նշված է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
«Ընդհակառակը, հենց Ադրբեջանի իշխանություններն են Արցախի դեմ լայնածավալ պատերազմ սանձազերծելով, օգտագործել վարձկաններ՝ ղարաբաղցի հայերի ռազմական ոգին կոտրելու համար: Բազմաթիվ փաստեր վկայում են այն մասին, որ 1992-1993 թվականներին ղարաբաղյան բանակի դեմ կռվել են մինչև երեք հազար աֆղան մոջահեդ և չեչենական ջոկատներ՝ Շամիլ Բասաևի գլխավորությամբ: 1992 թվականի հուլիսի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղում արդեն հաշվվում էր մոտ 300 չեչեն վարձկան:
1993 թ. հուլիսին «Չեչեն պրես» գործակալությունը հաղորդել է Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական գործողություններում չեչենների մասնակցության մասին, ինչը հաստատվել է նրանց շրջանում գրանցված առաջին զոհերով: Զգալի կորուստներ կրելով՝ չեչենական ջոկատները շատ չանցած լքել են ռազմական գործողությունների ղարաբաղյան թատերաբեմը:
2000 թվականին ինքը՝ Բասաևը, հարցազրույց է տվել ադրբեջանական ANS հեռուստաընկերությանը, որում խոստովանել է ղարաբաղյան պատերազմում իր մասնակցությունը. «Մենք եկել ենք Ղարաբաղի համար պայքարել ոչ թե հանուն ռազմավարի, այլ հանուն ջիհադի գաղափարի»: Սակայն, ինչպես պատմում էր Բասաևը, «տեղ հասնելով և իրավիճակին ծանոթանալով՝ մենք հասկացանք, որ այստեղ ջիհադի նշույլ անգամ չկա»:
«Financial Times» պարբերականը 2002 թվականին գրել է, որ, ըստ իր տվյալների, Լեռնային Ղարաբաղում կռվել է նաև դաշտային հրամանատար Հաթաբը:

8 Май 2013 - 14:43 AMT
МИД НКР прокомментировал заявление президента Чечни Рамзана Кадырова о том, что чеченские наемники воевали в Нагорном Карабахе в составе сил обеих сторон, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Арцаха.
Как говорится в ответе пресс-службы МИД НКР, “утверждения о том, что чеченские наемники воевали на стороне карабахских армян, абсолютно не соответствуют действительности. В отличие от Азербайджана, на стороне НКР никогда не воевали наемники каких-либо национальностей.
Наоборот, именно власти Азербайджана, развязавшие полномасштабную войну против Арцаха, широко использовали наемников, стремясь сломить боевой дух карабахских армян. Многочисленные факты свидетельствуют о том, что в 1992-1993 годы против карабахской армии воевали до трех тысяч афганских моджахедов и чеченские отряды во главе с Шамилем Басаевым. В начале июля 1992 года в Нагорном Карабахе уже насчитывалось около 300 чеченских наемников.
В июле 1993 года агентство «Чечен-пресс» сообщало об участии чеченцев в боевых действиях в Нагорном Карабахе, что подтверждалось первыми жертвами среди них. Понеся ощутимые потери, чеченские отряды вскоре оставили карабахский театр военных действий.
Сам Басаев дал в 2000 году интервью азербайджанской телекомпании ANS, в котором признал свое участие в карабахской войне: «мы пришли воевать за Карабах не из-за трофеев, а за идею джихада». Однако, рассказывал Басаев, «когда мы прибыли на место и увидели ситуацию, то поняли, что здесь нет ни одного признака джихада».
Газета Financial Times писала в 2002 году, что по ее данным, в Нагорном Карабахе воевал также полевой командир Хаттаб”.