Մայիսի 9-ը Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի օրն է: ԼՂՀ Պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանի խոսքով` այս ընթացքում Պաշտպանության բանակի ունեցած ձեռքբերումների և թերացումների վերաբերյալ ամենաշիտակ գնահատականը կարող է տալ ժողովուրդը: «Դրա ամենաազնիվ պատասխանը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում արդեն մոտ 20 տարի շարունակվող փխրուն, բայց տևական խաղաղությունն է, որն առաջին հերթին պայմանավորված է հենց մեր բանակի ձեռքբերումներով»,- PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Նա նկատեց, որ հայկական բանակը եղել ու մնում է մեր տարածաշրջանի անվտանգությունն ու խաղաղ գոյակցությունն ապահովող կարևոր գործոններից մեկը:

9 Май 2013 - 09:06 AMT
Мовсеc Акопян: Армянская армия – один из важнейших факторов безопасности и мирного существования в регионе
9-ое мая для армян – тройной праздник: День победы в Великой отечественной войне, День освобождения Шуши и день Армии обороны Арцаха. По словам министра обороны Арцаха, командующего Армией обороны НКР, генерал-лейтенанта Мовсеса Акопяна, самую верную оценку достижений и упущений Армии обороны за прошедшие с установления перемирия годы может дать народ. «Но самым честным ответом на этот вопрос является длящийся уже 20 лет хрупкий, но продолжительный мир в зоне карабахского конфликта, который в первую очередь обусловлен именно достижениями нашей армии», – сказал Мовсес Акопян в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Он также отметил, что армянская армия была и остается одним из важнейших факторов, обеспечивающих безопасность и мирное существование в регионе.