Այսօր Ստամբուլում սկսվում է աշխարհահռչակ թուրք գրող Օրհան Փամուկի դատավարությունը: Նա մեղադրվում է «թուրք ժողովրդին եւ Թուրքիայի Հանրապետությանը նսեմացնելու» մեջ: 2005 թվականի փետրվարին շվեյցարական թերթերից մեկի հարցազրույցում Փամուկը հայտարարել էր, որ Թուրքիայում 30 հազար քուրդ եւ 1 միլիոն հայ է սպանվել: «Փամուկի դատավարությունը լակմուսի թուղթ է, որ կերեւակի Թուրքիայի հավատարմությունը խոսքի ազատությանը: Թուրքիան պետք է վերանայի ազատորեն իրենց կարծիքն արտահայտած մարդկանց ձերբակալություներն ու դատավարությունները», – հայտարարել է Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլի Ռենը եւ ավելացրել. – «Սա ոչ միաjն լրագրողների ու գրողների, այլեւ ընդհանրապես Թուրքիայի խնդիրն է, եւ շատ կարեւոր է, որ Թուրքիան լուծի այդ խնդիրը կարճ ժամանակում»: Թուրքիայում եւ դրա սահմաններից դուրս լայն ճանաչում ստացած գրողը, ով այս տարի ներկայացվել էր Նոբելյան մրցանակի, վերջրս հայտարարել էր, թե «չի հրաժարվում իր դիրքորոշումից եւ պաշտպանում է ասած յուրաքանչյուր բառը»:
«Այն, ինչ կատարվել է Օսմանյան կայսրությունում, միայն հայերի ցավը չէ, եւ յուրաքանչյուր ոք պիտի կարողանա ասել` ինչ մտածում է: Մոտ 1 միլիոն հայերի եւ 30 հազար քրդերի սպանությունը հարցեր են, որոնց մասին մենք, որպես կանոն, Թուրքիայում չենք խոսում: Սակայն, մենք պետք է բաց քննարկման առարկա դարձնենք այն, ինչ կատարվել է հայերի հետ Օսմանյան կայսրությունում», – հայտարարել էր Օրհան Փամուկը: Այս շաբաթ ամերիկյան «Նյու Յորքեր» ամսագրի հարազրույցում Փամուկը հույս էր հատնել, թե այսօր սկսվելիք դատավարությունը ազատազրկմամբ չի ավարտվելու: Նրա լավատեսությունը կիսում է նաեւ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը, որն անցյալ շաբաթ Ավստրալիայում նշել էր, թե «շատ լավ կլինի, եթե Փամուկը արդարացվի, սակայն ամեն ինչ, բնականաբար, որոշելու է դատարանը»: Իսկ Օլի Ռենը երեկ հայտարարել էր. – «Դեկտեմբերի 16-ին Ստամբուլի դատարանում Թուրքիան, այլ ոչ թե Փամուկն է դատվելու»:

Сегодня в Стамбуле начинается судебное разбирательство по делу известного турецкого писателя Орхана Памука. Он обвиняется в «оскорблении турецкого народа и Турецкой республики». В феврале 2005 года в интервью одной из швейцарских газет О.Памук заявил, что в Турции в начале 20-го века было убито 30 тысяч курдов и 1 миллион армян. «Судебное разбирательство над Орханом Памуком – лакмусовая бумага, которая проявит приверженность Турции к свободе слова. Турция должна пересмотреть аресты и судебные разбирательства в отношении людей свободно выражающих свое мнение»,- заявил комиссар ЕС по вопросам расширения Олли Рен и добавил: «Эта не только проблема журналистов и писателей, но и вообще Турции, и очень важно, чтобы Турция решила эту проблему в короткие сроки».
Писатель, получивший известность в Турции и за ее пределами, который был представлен к Нобелевской премии, недавно заявил, что «не отказывается от своей позиции и защищает каждое сказанное слово». «То, что произошло в Османской империи – является болью не только армян, и каждый человек должен говорить то, что думает. Убийство 1 миллиона армян и 30 тысяч курдов – это вопросы, о которых мы, как правило, в Турции не говорим. Однако мы должны превратить в предмет отрытых обсуждений то, что произошло с армянами в Османской империи»,- заявил Орхан Памук. На этой неделе в интервью американскому журналу «Нью-Йоркер» О.Памук выразил надежду, что судебное разбирательство не закончится тюремным заключением. Его оптимизм разделяет также премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который на прошлой неделе в Австралии отметил, что «было бы хорошо, если бы Памука оправдали, однако все, естественно, будет решать суд». Вчера же Олли Рен заявил: «16 декабря в суде Стамбула будут судить Турцию, а не Памука».