11 Մայիս 2013 - 08:28 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծի Տանն Կիլիկիո Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Մուշեղ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին, Հայ Առաքելական եկեղեցու Թեհրանի թեմի առաջնորդ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Սարգսյանին, Նոր Ջուղայի թեմի առաջնորդ Բաբկեն եպիսկոպոս Չարյանին, Սփյուռքից ժամանած մի խումբ բարերարների:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էր Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դերը Սփյուռքում հայապահպանության գործում, նշելով որ եկեղեցին մեծ ներդրում ունի հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման և ընդլայնման մեջ:
Երկուստեք կարևորվել է պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերությունների շարունակական խորացումը, այն համարելով Հայրենիք-Սփյուռք կուռ միասնության առանցքային հիմքերից մեկը, հայտնում են Արցախի նախագահի գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից:

11 Май 2013 - 09:14 AMT
Бако Саакян: Церковь играет важную роль в укреплении и расширении связей армянской Диаспоры с Родиной
11 мая президент Республики Арцах Бако Саакян принял предводителя Западной епархии США Киликийского Католикосата Армянской Апостольской церкви, архиепископа Мушега Мартиросяна, предводителя Тегеранской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископа Сепуха Саргсяна, предводителя епархии Нор-Джуги, епископа Бабкена Чаряна и группу благотворителей из Диаспоры.
На встрече, в которой принял участие предводитель Арцахской епархии, архиепископ Паргев Мартиросян, были обсуждены различные вопросы, касающиеся связей между государством и церковью, социально-экономической ситуации в Арцахе и региональных процессов.
Глава государств подчеркнул важную роль Армянской Апостольской церкви в деле сохранения армянской национальный идентичности в Диаспоре, отметив, что церковь вносит большой вклад в укрепление и расширение связей с Родиной.
Обе стороны подчеркнули необходимость дальнейшего углубления взаимоотношений между государством и церковью, назвав это одной из важнейших основ нерушимого единства между Родиной и Диаспорой.