17 Դեկտեմբեր 2005 - 10:01 AMT
Ստավրոպոլի երկրամասի Շպակովսկի շրջանի Նադեժդա գյուղի գերեզմանատանը տեղի ունեցած վայրագությանը իր բացատրությունն է տվել Ստավրոպոլում հրատարակվող երկրամասային «Ստավրոպոլսկայա պրավդա» թերթը «Հանգուցյալների անհավասարությունը» հոդվածում («Ստավրոպոլսկայա պրավդա», 2005 թ. դեկտեմբերի 15), հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Ինչպես գրում է թերթի լրագրող Ալեքսանդրա Ռաշիդովան, «իրավասու աղբյուրի տվյալներով, ամեն ինչ չէ, որ միանշանակ է գերեզմանների պղծման գործում»: Իբր կան փաստեր, որ վկայում են, թե հայերը, որոնց տապանաքարերը այլանդկավել էին հանցագործների կողմից, հուղարկավորված են եղել… ռուսական գերեզմանների վրա: Այսինքն ի սկզբանե տուժել են տեղի ռուս բնակչության գերեզմանները, ինչն էլ կարող էր պատճառ հանդիսանալ գերեզմանատանը կատարված ավերածության համար»: Այդպիսով, երկրամասի հասարակական քաղաքական թերթը, գործնականում արդարցնում է վանդալներին, փորձելով բացատրել նրանց գործողությունները: «…եթե մենք բոլորս (եւ հայերը, եւ ռուսները) հանդես ենք գալիս ազգերի միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման օգտին եւ հանդուրժողականությունը հռչակում ենք արդի քաղաքակիրթ հանրության հիմնական նորմերից մեկը, ապա դա ենթադրում է ոչ միայն հավասարություն, այլ նաեւ փոխադարձ պատասխանատվություն: Իսկ վերջինիս հետ, ըստ ամենայնի, իրադրությունն այնքան էլ լավ չէ»,-նշում է Ռաշիդովան, որպես օրինակ բերելով ստավրոպոլցի թոշակառուի հեռախոսազանգը, որը դժգոհ է նրանից, որ երկրամասի կենտրոնի գերեզմանտներից մեկում մի քանի տարի առաջ հայտնվել է «հայերի պատվավոր ծառուղի»:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի լույս 6-ի գիշերը Նադեժդա գյուղի կենտրոնական գերեզմանատանը պղծվել են 14 հայկական գերեզմաններ: Ոճրագործները թթվային նյութ են լրցրել մարմարե քարերի վրա, կոտրել են տապանաքարերը եւ փորել են հանգուցյալների լուսանկարների աչքերը: Ստավրոպոլի երկրամասի Շպակովսկի շրջանի դատախազ Ալեքսանդր Բեսեդինը, որն իր վերահսկողության տակ է վերցրել դատավարությունը, ավելի վաղ ասել էր. «Որպես հանցագործության վարկած մենք դիտում ենք խուլիգանական գործղությունները, ինչպես նաեւ ազգամիջյան պառակտում սերմանելու փորձը: Չի բացառվում, որ հանցագործները ավերել են գերեզմանները ազգային ատելության հողի վրա»: Հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ ՔՕ 244 հոդվածով` «հանգուցյալների մարմինների եւ նրանց հուղարկավորության վայրերի պղծում»: Նշենք, որ անցած ամսվա ընթացքում սա արդեն երրորդ դեպքն է, ուղղված տեղի հայ համայնքի դեմ: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 13-ին Պյատիգորսկում (Ստավրոպալի երկրամաս) փորձ է արվել հրկիզելու քաղաքի Հայկական մշակույթի կենտրոնը, որտեղ անհայտները պատուհանից ներս էին նետել պայթուցիկ խառնուրդով շիշը: Իսկ դրանից մի քանի օր առաջ Բուդյոնովսկում անհայտները պղծել էին Սուրբ Խաչ քաղաքի հիմնադիր հայերին նվիրված հուշարաձանը, որը մարմնավորում է ռուս-հայկական բարեկամությունը: Վերը նշված ոչ մի դեպքի առնչությամբ, մինչ օրս չկան ոչ ձերբակալվածներ, ոչ կասկածյալներ, ինչը հարուցում է Ռուսաստանի հայ հասարակության լուրջ մտահոգությունը:

Собственное объяснение случаю вандализма на кладбище села Надежда Шпаковского района Ставропольского края дала издающаяся в Ставрополе краевая газета «Ставропольская Правда» в статье «Неравенство мертвых» («Ставропольская Правда, 15 декабря 2005 г.), сообщает газета армян России “Еркрамас”. Как пишет журналист газеты Александра Рашидова, «по данным компетентного источника, в деле об осквернении могил все далеко неоднозначно. Якобы есть факты, свидетельствующие о том, что армяне, чьи надгробия были изуродованы злоумышленниками, были похоронены поверх… русских захоронений. То есть изначально пострадали могилы местного русского населения, что и могло стать причиной погрома на кладбище». Таким образом, краевая общественно-политическая газета, практически оправдывает вандалов, пытаясь найти объяснение их действиям. «…Если все мы (и армяне, и русские) ратуем за установление добрых отношений между нациями и провозглашаем толерантность как одну из основных норм современного цивилизованного общества, то это подразумевает не только равноправие, но и обоюдную ответственность. А вот с последним, судя по всему, дело обстоит не лучшим образом», – отмечает Рашидова, приводя в пример телефонный звонок от пенсионера из Ставрополя, который недоволен тем, что на одном из кладбищ краевого центра несколько лет назад появилась «почетная аллея армян».
Напомним, что в ночь на 6 декабря на центральном кладбище села Надежда были осквернены 14 армянских могил. Злоумышленники облили кислотой мраморные камни, разбили могильные плиты и выкололи глаза на фотографиях умерших. Прокурор Шпаковского района Ставропольского края Александр Беседин, взявший расследование под свой контроль, ранее заявил: «В качестве версий преступления мы рассматриваем хулиганские действия, а также попытку посеять межнациональную рознь. Не исключено, что злоумышленники разгромили могилы на почве национальной ненависти». По акту вандализма заведено уголовное дело по статье 244 УК РФ – «Надругательство над телами умерших и местами их захоронения». Отметим, что за прошедший месяц это уже третий акт, направленный против местной армянской диаспоры: в ночь на 13 ноября текущего года неизвестные преступники бросили бутылку с зажигательной смесью в окно Центра армянской культуры в Пятигорске, а за пару дней до этого, неизвестные осквернили в Буденновске памятник армянам – основателям города Святого Креста, олицетворяющий в Буденновске (ранее Святой Крест или Сурб Хач) русско-армянскую дружбу. Ни по одному из вышеназванных случаев, по сей день нет ни задержанных, ни подозреваемых, что вызывает серьезное беспокойство армянской общественности России.