Բելառուսի ու Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության մակարդակը չի գոհացնում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին: «Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Բելառուսի միջև հասնում է 60 մլն դոլարի, սակայն դա բավարար չէ»,-հայտարարել է նա իր հայ պաշտոնակից Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում Երևանում:
Մայիսի 13-ին Երևանում երկու երկրների կառավարությունների ներկայացուցիչները մի շարք փաստաթղթեր ստորագրեցին համագործակցության մասին ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության, գյուղատնտեսության, ատոմային էներգետիկայի ոլորտներում, ինչպես նաև սպորտի և ֆիզկուլտուրայի ոլորտում 2013-2014թթ. համագործակցության մասին:
Լուկաշենկոն վստահ է, որ իր այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները թույլ կտան ուղիներ գտնել առաջիկա 1,5-2 տարում ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև կրկնապատկելու համար: Ըստ նրա, դրան հնարավոր կլինի հասնել ներդրումների շնորհիվ արդիական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:

13 Май 2013 - 11:56 AMT
Существующий товарооборот между Беларусью и Арменией не удовлетворяет президента Беларуси Александра Лукашенко. «Товарооборот между Арменией и Беларусью составил 60 млн долларов – это недостаточный показатель», – заявил он на совместном с армянским коллегой президентом Армении Сержем Саргсяном брифинге 13 мая в Ереване.
Между правительствами двух стран был подписан ряд документов по сотрудничеству в таких сферах, как защита прав меньшинств, сельском хозяйстве, атомной энергетики, а также была подписана программа сотрудничества в сфере спорта и физической культуры на 2013-2014 гг.
При этом Александр Лукашенко выразил уверенность, что достигнутые в рамках его визита в Армению договоренности позволят найти пути для того, чтобы в ближайшие 1,5-2 года товарооборот между двумя странам увеличился в вдвое. По его словам, этого можно будет достичь за счет привлечения инвестиций в инфраструктурные проекты с использованием современных технологий.