19 Դեկտեմբեր 2005 - 09:46 AMT
Ս.Յուրուքել. «Արեւմտյան երկրները օգտագործում են հայկական հարցը Անկարայի հանդեպ ճնշում գործադրելու նպատակով
Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությունները դա Թուրքիայի դեմ ուղղված ԱՄՆ-ի եւ այլ արեւմտայն պետությունների նոր քաղաքականության մի մասն է, հայտարարել է թուրք հետազոտող Սեֆա Յուրուքելը` ելույթ ունենալով «Պատմության ընթացքում մարդկության դեմ գործած հանցագործությունները» խորագրով գիտաժողովում, որի կազմակերպիչն է Ավստրաթուրքական իսլամական միությունը: Նա հայտարարել է, որ 20-րդ դարի սկզբում հայերը վերաբնակեցվել են Օսմանյան Թուրքիայից «անվտանգության նկատառումներով»: Նրա խոսքերով, ըստ 1948 թվականին ստորագրված ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի, միայն ծրագրված գործողությունները կարող են բնութագրվել որպես ցեղասպանություն: «Հայերի վերաբնակեցումը ծրագրված գործողություն չի եղել»,-պնդում է թուրք հետազոտողը: Յուրուքելը հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան եւ Ֆրանսիան ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի մշտական անդամները, իրենք էլ նախկինում ցեղասպանություն գործած երկրներ են»: «Ըստ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի, Իսրայելի գործողությունները Պաղեստինի նկատմամբ ցեղասպանություն է: Ցեղասպանություն է նաեւ ԱՄՆ գործողություններն Իրաքում: Ֆրանսիան ցեղասպանություն է կատարել Ալժիրում պատերազմի ժամանակ: Բացի այդ, Ֆրանսիան եւ Բելգիան ցեղասպանություն են գործել Ռուանդայում եւ Բուրունդիում: Սակայն ոչ ոք չի կարող մեղադրել այդ երկրներին ցեղասպանություն գործելու համար, քանի որ նրանք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներ են»,-հայտարարել է Սեֆա Յուրուքելը: Նրա խոսքերով, «ԱՄՆ-ն եւ արեւմտյան երկրները ցանկանում էին օգտագործել Թուրքիային Իրաքի դեմ, այդ պատճառով էլ ճնշում են գործադրում Թուրքիայի հանդեպ, օգտագործելով Հայոց ցեղասպանության թեման»: «Մենք չենք կարողանում դիմակայել նրանց հարձակումներին, քանի որ չգիտենք, թե ինչպես պատրաստել մեր զեկույցները: Շուրջ 7,5 մլն թուրք է բնակվում երկրի սահմաններից դուրս: Մենք պետք է կազմակերպենք նրանց, ձեւավորելու համար ակտիվ լոբբի»,-հայտարարել է Սեֆա Յուրուքելը, հաղորդում է TurkishNews-ը:

19 Декабрь 2005 - 09:46 AMT
Заявления о геноциде армян – это часть новой политики и США и других западных государств, направленной против Турции, заявил турецкий исследователь Сефа Юрукель, выступая на конференции “Преступления против человечества в истории”, организованной Австрийско-турецким исламским союзом. Он заявил, что в начале 20-го века армяне были переселены из Османской Турции “из соображений безопасности”. По его словам, согласно подписанной в 1948 году конвенции ООН, только спланированные действия могут быть охарактеризованы как геноцид. “Переселение армян не было запланированным действием”, – утверждает турецкий исследователь. Юрукель заявил, что “США, Россия, Китай, Великобритания и Франция – постоянные члены Совета Безопасности ООН, являются странами, в прошлом осуществившими геноцид”.
“Согласно конвенции ООН, действия Израиля в отношении Палестины являются геноцидом. Геноцидом являлись и действия США в Ираке. Франция осуществила геноцид во время войны в Алжире. Кроме того, Франция и Бельгия осуществили геноцид в Руанде и Бурунди. Но никто не может обвинить эти страны в совершении геноциде, так как они являются постоянными членами Совбеза ООН”, – заявил Сефа Юрукель. По его словам, “США и западные страны хотели использовать Турцию против Ирака, поэтому они оказывают давление на Турцию, используя тему геноцида армян”. “Мы не можем противостоять их нападкам, так как не знаем, как подготовить доклады. Около 7.5 млн. турок живут за пределами страны. Мы должны организовать их, чтобы сформировать активное лобби”, – заявил Сефа Юрукель, сообшает TurkishNews.