14 Մայիս 2013 - 09:59 AMT
Ֆրեդ Նիլ. Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյաների ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքը Թուրքիայի դեմ չէ
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի նահանգի խորհրդարանի պատգամավոր, Ավստրալական քրիստոնեական կուսակցության նախագահ Ֆրեդ Նիլը, որը Օսմանյան կայսրությունում առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին քրիստոնյա ժողովրդների ցեղասպանությունը, ներառյալ Հայոց ցեղասպանությունը, ճանաչող օրինագծի հեղինակ Ֆրեդ Նիլը պատասխանել է Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսի նամակին:
Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսը նամակ է հղել խորհրդարանին, որտեղ մեղադրել է օրենսդիրներին «չհիմնավորված պահանջների» համար:
Նիլի պատասխանում ասվում է.
«Հարգարժան սըր, դուք գտնում եք, որ ես անցել եմ թույլատրելիի սահմանները և սկսել եմ Անատոլիայի քրիստոնյա ժողովրդների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության, ճանաչման համար շարժումը 1997թ.: Իմ առաջարկը քննարկվել է և ընդունվել է միաձայն մեր խորհրդարանի կողմից: Ես նպատակ չեմ հետապնդել հարձակվել ժամանակակից Թուրքիայի դեմ կամ հեղինակազրկել նրան, որի ստեղծողն է Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը, որին ես շատ եմ հարգում: Այդ ցեղասպանությունները իրագործել են Օսմանյան Թուրքիայի առաջնորդները: Ժամանակակից Թուրքիայի հետ Ավստրալիան հիանալի հարաբերություններ ունի, չնայած Հալիպոլիի պատերազմին: Իմ օրինագիծը հիմնված է Ցեղասպանության հետազոտությունների միջազգային ասոցիացիայի, Ավստրալիայի Հոլոքոսթի և ցեղասպանության ինստիտուտի, այլ ազգային ու միջազգային գիտական խմբերի ու գիտնականների հետազոտությունների վրա: Նրանք բոլոր միակարծիք են, որ ասորիները, հայերն ու հույները դարձել են ցեղասպանության զոհ 1910-1920թթ.:
Իրավաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը 2009թ. իր «Եղե՞լ է արդյոք հայերի ցեղասպանություն» հետազոտության մեջ բերում է Ուինսթոն Չերչիլի խոսքերը, որն ասել է, որ «չկա ոչ մի խելամիտ կասկած, որ այդ ոճրագործությունը ծրագրվել ու իրագործվել է քաղաքական նպատակներով»: Ցեղասպանության իրողությունը փաստագրել են ավստրալական ԶԼՄ-ները 1914թ. ի վեր, ողջ պատերազմի ընթացքում և մինչև 1920-ականները: Ես նաև հորդորում եմ ձեզ դիմել Թասմանիայի համալսարանից Ջոն Ուիլյամսի վերջին հետազոտությանը, որը հրապարակվել է 2013թ. ապրիլին:
Քրիստոնյա-դեմոկրատական կուսակցության, ինչպես նաև Նոր Հարավային Ուելսի ողջ խորհրդարանի համար Օսմանյան Թուրքիայի բնիկ ասորի, հայ և հույն ժողովրդների ցեղասպանության ճանաչումը լոկ պատմական հարց չէ: Որպես հետևանք ցեղասպանությունները շարունակվում են մինչ օրս, դա միջազգային իրավունքի ու մարդու իրավունքների հարց է և ես շարունակելու եմ ելույթներս այդ հարցի շուրջ յուրաքանչյուր պատեհ առիթի դեպքում: Թող արդարություն լինի, թող հոգիները մխիթարվեն, կոտրված սրտերը միանան: Երկրները պետք է հաշտվեն ու արժանին մատուցեն բոլոր նրանց, ովքեր նահատակվեցին մարդկության պատմության ամենամռայլ շրջաններից մեկի ժամանակ»:

Депутат парламента штата Новый Южный Уэльс, председатель Австралийской христианской партии Фред Нил, который является автором законопроекта о признании геноцида христианских народов в Османской империи в годы Первой мировой войны, включая Геноцид армян ответил на письмо турецкого генерального консула в адрес парламента Нового Южного Уэльса.
Генконсул Турции направил в парламент письмо, в котором обвинил законодателей в «необоснованных претензиях». В ответе Нила говорится:
«Уважаемый сэр, вы считаете, что я перешел границы дозволенного и начал движение за признание геноцида христианских народов в Анатолии, включая признание Геноцида армян в 1997 году. Мое предложение было рассмотрено и принято единогласно нашим парламентом в соответствии с процедурой. Моя цель в продвижении этого закона не состояла в том, чтобы нападать и очернять современную Турцию, созданную Мустафой Кемалем Ататюрком, которого я очень уважаю. Эти геноциды были совершены лидерами Османской империи. С современной Турцией у Австралии прекрасные отношения, несмотря на войну в Галлиполи. Мой законопроект был основан на выводах Международной ассоциации исследователей геноцида, Австралийского института Холокоста и геноцида, ученых и других национальных и международных научных групп. Они все пришли к единодушному мнению, что ассирийцы, армяне и греки были жертвами геноцида в 1910-х и 1920-х.
Юрист Джеффри Робертсон в своем исследовании 2009 года «Был ли геноцид армян?", приводит слова Уинстона Черчилля, который заметил, что «нет никаких разумных сомнений, что это преступление было спланировано и выполнено по политическим мотивам». События геноцида были задокументированы австралийскими СМИ с начала 1914 (до первой мировой войны началось), на протяжении всей войны и до 1920-х). Я также направляю вас к недавнему исследованию д-р Джона Уильямса из Университета Тасмании, опубликованному в апреле 2013.
Для христианско-демократической партии, как и для всего парламента Нового Южного Уэльса, признание геноцида коренного ассирийского, армянского и греческого народов в Османской Турции не просто вопрос истории. В качестве последствий геноциды продолжаются по сей день, это вопрос международного права и прав человека, и я буду продолжать выступать об этом при каждом удобном случае. Пусть будет справедливость, души утешены, разбитые сердца соединены. Страны должны помириться и воздать честь всем тем, кто невинно погиб во время одного из самых мрачных в новейшей истории периода человечества».