Դեկտեմբերի 17-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը տեղի ունեցավ «Հայ կազակները» գրքի շնորհանդեսը: Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը, շնորհահանդեսին կարողացել էին ժամանել ռուս կազակների 11 զորքային ատամաններից 6-ը, կազակների հասարակական միավորումների ատամանները, ատամանները եւ նրանց ներկայացուցիչները Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Հայաստանից, Մերձդնեստրից: Ներկա են եղել նաեւ կազակների զորքի ներկայացուցիչները, հայտնի հայ եւ ռուս հասարակական գործիչներ: Հետազոտության հեղինակը, որը լույս է սփռում հայ-ռուսական հարաբերությունների մինչ այժմ լայն հասարակությանն անհայտ էջերի վրա, թոշակի անցած ԽՍՀՄ ԶՈՒ գեներալ-լեյտենանտ, 1992-1995 թթ. Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի հրամանատար, ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցն է: Գիրքը հրատարակվել է Հայ կազակների միջազգային միավորման հովանավորությամբ եւ աջակցությամբ, որի առաջացման պատմությունը, XIX-XXդդ. հայ կազակության ձեւավորման հետ մեկտեղ, իր արտացոլումն է գտել նման տիպի առաջին հետազոտության էջերին:
Շնորհահանդեսում հնչած բոլոր ելույթների հիմնական միտքն այն էր, որ այս դժվարին ժամանակներում չափազանց կարեւոր է պահպանել ռուսների եւ հայերի պատմական կապերի հաջորդականությունը, որի կարեւոր բաղկացուցիչն է եղել, եւ որոշ չափով շարունակում է մնալ հայ-կազակական հարաբերությունները: Հարկ է նշել, որ կազակների ատամանների ելույթները հակասում էին այն տարածված կարծիքին, թե կազակները զգուշավորությամբ են վերաբերվում հայերին: Զորքային ատամաններից մեկի խոսքերով, «առավել աշխատասեր, առավել ազնիվ, առավել հավատարիմ գործընկերներ, քան հայերն են, ես դեռեւս չեմ հանդիպել»: Կուբանի կազակների ջերմ վերաբերմունքի մասին Կուբանի հայ համայնքի հանդեպ խոսում էր նաեւ Կուբանի կազակների զորքի զորքային կառավարության անդամ Ալեքսանդր Գավրյան: Շնորհահանդեսի ժամանակ տեղի է ունեցել կազակների եւ հայ-կազակական հարաբերությունների ամրապնդման համար շատ բան արած ներկայացուցիչների եւ գործիչների պարգեւատրումը եւ Համաշխարհային մարդկության միջազգային բարեգործական հիմնադրամի (հիմնադրամի նախագահ կոմս Պ.Շերեմետեւը) մեդալներով եւ պատվոգրերով: Պարգեւները հանձնում էր հիմնադրամի վարչության նախագահ, «Հայ կազակների միավորման» ատաման, գեներալ-մայոր Սերգեյ Մադաթյանը:

20 Декабрь 2005 - 08:48 AMT
17 декабря в Посольстве Республики Армения в Российской Федерации прошла презентация книги «Армянское казачество». Как сообщает газета армян России «Еркрамас», на презентацию смогли прибыть 6 из 11 войсковых атаманов российского казачества, атаманы казачьих общественных объединений, атаманы и их представители из Украины, Белоруссии, Казахстана, Армении, Приднестровья. Присутствовали также представители казачьих войск, известные армянские и российские общественные деятели. Автор исследования, проливающего свет на доселе неизвестные широкой общественности страницы армяно-русских отношений, – генерал-лейтенант ВС СССР в отставке, в 1992-1995 гг. – командующий Вооруженными силами Республики Армения, начальник Главного штаба ВС РА Норат Тер-Григорянц. Книга издана под эгидой и при содействии Международного армянского казачьего объединения, история возникновения которого, наряду с историей формирования армянского казачества в XIX-XX вв., нашла свое отражение на страницах первого подобного рода исследования.
Лейтмотивом большинства выступлений на презентации была мысль о том, что в это непростое время крайне важно сохранить преемственность в исторических связях русских и армян, важной составляющей которых были, а в значительной мере остаются и ныне армяно-казачьи отношения. Следует отметить, что выступления казачьих атаманов шли вразрез с распространенным представлением о том, что казаки настороженно относятся к армянам. По словам одного из войсковых атаманов, «более трудолюбивых, более честных, более верных партнеров, чем армяне, я еще не встречал». О теплом отношении кубанского казачества к многочисленной армянской диаспоре Кубани говорил и член войскового Правительства Кубанского казачьего войска Александр Гавря.
В ходе презентации состоялось награждение представителей казачества и деятелей, много сделавших для укрепления армяно-казачьих отношений, медалями и почетными грамотами Международного благотворительного фонда всемирной человечности (президент фонда граф П.Шереметьев) Награды вручал председатель правления фонда, атаман МОО «Армянское казачье объединение», генерал-майор Сергей Мадатян.