Մայիսի 14-ին Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց Ֆրանսիայի Սենատ, որտեղ հանդիպում ունեցավ Սենատի արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Կարերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվեցին հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների առավել ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը, կարևորվեց այդ գործընթացում Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարանների դերակատարությունը:
Անդրադարձ կատարվեց մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի։ Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային խնդիրների լուծման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները: Տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի անդամները վստահեցրին, որ շարունակելու են ջանքերը Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցության առավել սերտացման և ընդլայնման ուղղությամբ։ Օրվա երկրորդ կեսին Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների մասին ծավալուն ելույթով հանդես եկավ Միջազգային հարաբերությունների ֆրանսիական ինստիտուտում:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նախարար Նալբանդյանը իր ելույթում ներկայացրեց հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները, Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությունը, Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները, միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները: Ելույթից հետո Հայաստանի արտգործնախարարը պատասխանեց ներկաների հարցերին։
Երեկոյան ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, հեղինակավոր քաղաքագետների և վերլուծաբանների հետ։ Հանդիպմանը տեղի ունեցավ շահագրգիռ և հանգամանալից քննարկում միջազգային հարաբերությունների արդի հիմնախնդիրների վերաբերյալ:

15 Май 2013 - 07:57 AMT
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян посетил Сенат Франции и встретился с председателем комиссии по внешним делам и обороне Жан-Луи Карером.
В ходе встречи обсуждались шаги по дальнейшему укреплению армяно-французских дружественных отношений, отмечена важность участия в этом процессе парламентов двух стран.
Собеседники затронули ряд региональных и международных вопросов. Эдвард Налбандян представил подходы Армении к решению проблем Южного Кавказа. В тот же день состоялась встреча с членами группы армяно-французской дружбы Национального Собрания и Сената. Эдвард Налбандян высоко оценил инициативу и вклад французских парламентариев в развитии двусторонних отношений.
Представляющие различные партии, члены НС и Сената Франции заверили, что продолжат прилагать усилия для углубления и расширения сотрудничества между двумя странами.
Во второй половине дня Эдвард Налбандян во Французском институте международных отношений выступил с лекцией о внешнеполитических приоритетах Армении. На лекции присутствовали аккредитованные в Париже послы, представители МИД, высокопоставленные должностные лица, эксперты и журналисты, представители французских общественных организаций.
В своем выступлении Эдвард Налбандян представил армяно-французские отношения, сотрудничество Армения-ЕС, приоритеты Армении в период председательства в КМСЕ, подходы Армении по ряду международных и региональных вопросов. После выступления глава МИД ответил на многочисленные вопросы, сообщает пресс-служба МИД РА.