21 Դեկտեմբեր 2005 - 10:17 AMT
Միջազգային ճգնաժամային խումբ. Երեւանն ու Բաքուն հեռու չեն ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ խաղաղ համաձայնագիր կնքելուց
Ադրբեջանն ու Հայաստանը հեռու չեն ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ խաղաղ համաձայնագիր կնքելուց, սակայն կողմերրը պետք է մի քանի լուրջ քայլեր կատարեն փոխզիջումները պահպանելու համար: Այդ մասին հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ՄՃԽ) Կովկասի գծով ծրագրային տնօրեն Սաբինա Ֆրեյզերը` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հարավկովկասյան տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքները: «2006 թվականին տեսանելի կդառնա, կկարողանան կողմերը հասնել դրան, թե ոչ»,-ասել է Ս.Ֆրեյզերը` ընդգծելով, որ հակառակ դեպքում կկորցնենք հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու վերջին շանսը: Նրա խոսքերով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին այցը տարածաշրջան ակնհայտորեն ցույց տվեց, որ բանակցային գործընթացի բարձր տեմպերը պահպանվում են: Այցի շրջանակներում Մինսկի խմբի համանախագահները մանրակրկիտ աշխատանք են տարել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարների հունվարյան հանդիպումը նախապատրաստելու ուղղությամբ: Հույս կա, որ նախագահների հանդիպումը տեղի կունենան Էլմար Մամեդյարովի եւ Վարդան Օսկանյանի հանդիպումից հետո: «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ պետությունների ղեկավարները չեն հանդիպել 2005 թվականի օգոստոսից ի վեր, առաջիկա հանդիպումը կարող է իրական խթան հանդիսանալ բանակցային գործընթացի համար»,-նշել է ՄՃԽ ծրագրային տնօրենը:
Միեւնույն ժամանակ, Ս.Ֆրեյզերը համակարծիք է համանախագահների այն դրույթին, թե 2006 թվականը «կարեւոր պատուհան է» Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում եւ կողմերը չպետք է բաց թողնեն բարենպաստ հնարավորությունը: «Եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ 2007 եւ 2008 թվականներին տարածաշրջանում նախատեսվում են ընտրություններ, հազիվ թե քաղաքական վերնախավերը ցանկանան գնալ բարդ փոխզիջումների»,-ասել է Ս.Ֆրեյզերը` նկատելով, որ Պրահայի գործընթացի մեկնարկից հետո կողմերը երկար ճանապարհ են անցել: Նրա խոսքերով, Հայաստանն «արդեն նահանջել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը մինչ գրավյալ տարածքների ազատումը որոշելու պահանջից»: «Երկու կողմերը համաձայնվում են, որ խաղաղ գործընթացը կարող է սկսվել միայն զինված ուժերը գրավյալ տարածքներից դուրս բերելուց, անվտանգության երաշխիքների տրամադրումից եւ ժամանակավոր տեղահանված անձանց իրենց տները վերադարձնելուց հետո»,-հայտարարել է նա, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

Азербайджан и Армения недалеки от мирного соглашения по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, однако стороны должны сделать несколько серьезных шагов в целях сохранения компромиссов. Об этом заявила проектный директор Международной кризисной группы (МКГ) по Кавказу Сабина Фрейзер, комментируя итоги визита сопредседателей Минской группы ОБСE в Южнокавказский регион. «В 2006 году будет видно, смогут ли стороны достичь этого», – сказала С. Фрейзер, подчеркнув, что в противном случае последний шанс разрешить конфликт мирным путем будет утерян. По ее словам, последний визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион наглядно показал, что высокий темп переговорного процесса сохраняется. В рамках визита сопредседатели Минской группы провели детальную работу по подготовке январской встречи глав МИД Азербайджана и Армении. Есть надежда на то, что встреча президентов пройдет после встречи Эльмара Мамедъярова и Вардана Осканяна. «Учитывая тот факт, что главы государств не встречались с августа 2005 года, предстоящая встреча сможет дать реальный толчок переговорному процессу», – отметила программный директор МКГ.
Вместе с тем С.Фрейзер выразила согласие с высказываниями сопредседателей о том, что 2006 год является «важным окном» в урегулировании нагорно-карабахского конфликта и стороны не должны упускать благоприятной возможности. «Если учитывать тот факт, что в 2007 и 2008 годах в регионе планируется проведение выборов, не похоже, что политические элиты захотят идти на сложные компромиссы», – сказала С. Фрейзер, заметив, что после начала Пражского процесса стороны преодолели очень длительный путь. По ее словам, Армения “уже отошла от требования определения статуса Нагорного Карабаха до освобождения оккупированных территорий”. “Обе стороны соглашаются с тем, что мирный процесс начнется только после вывода вооруженных сил с оккупированных территорий, предоставления гарантий безопасности и возвращения временно перемещенных лиц в свои дома”, – заявила она, сообщает агентство “Тренд”.