16 Մայիս 2013 - 07:42 AMT
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանի անդամ Ուլոտ Սեկորդը, որը նաև Հայաստանի բարեկամների խմբի համանախագահն է, վերջերս այցելել էր Արևմտյան Հայաստան:
Ուոլտ Սեկորդն առաջին ավստրալացի քաղաքական գործիչն էր, որն այցելել է 2011թ. Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ 2012թ. դեկտեմբերին ճամփորդություն կատարեց Արևմտյան Հայաստանի քաղաքներով ու գյուղերով, որտեղ ոչ մի հայ չի մնացել Հայոց ցեղասպանությունից հետո:
Խորհրդարանականն այցելել է Կարս, Վան, Անի, Իգդիր և Աղթամար: «Իմ այցն Արևմտյան Հայաստան իմ կյանքի ամենահետաքրքիր ուղևորությունն էր»,-ասել է նա՝ վերադառնալով Ավստրալիա: 7-օրյա այցը, որը կազմակերպել ու ֆինանսավորել է Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANC Australia), թույլ տվեց Սեկորդին շարունակել Հայոց ցեղասպանության հետազոտությունը և տեսնել ժամանակակից Թուրքիան իսլամի ուԱրևմուտքի փոխգործակցության համատեքստում:
Խորհրդարանում իր ելույթի ժամանակ Սեկորդն ասել է. «Անշուշտ, պաշտոնական ժխտումը ցեղասպանության ուրացման կարևոր բաղադրիչ է: Ահա թե ինչու ես երբեք ներողություւն չեմ խնդրի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և հայ համայնքին սատարելու համար: Ինչպես ես արդեն ասել եմ Երևանում, Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանում և բազում այլ դեպքերում, դա զազրելի է, Թուրքիան ժխտում է 1,5 մլն հայերի սպանությունը»:
Սեկորդը շնորհակալություն է հայտնել ANC Australia գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանին մշտական աջակցության համար Ավստրալիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ջանքերին սատարելու համար:
«Այդ ուղևորությունը թույլ տվեց խորհրդարանականին սեփական աչքերով տեսնել այն ավերածություններն ու աղետի հետքերը, որ գրեթե 100 տարի առաջ վերապրեցին հայերը: Պարոն Սեկորդը հայ-ավստրալական ընկերակցության բարեկամն է ու մարդու իրավունքների համար պայքարող իսկական մարտիկ»,-ասել է Ղահրամանյանը: Ընթացիկ տարվա հուլիսին Ուոլտ Սեկորդը կայցելի Հայաստան:

Член парламента австралийского штата Новый Южный Уэльс Уолт Секорд, который также является заместителем сопредседателя Группы друзей Армении, недавно побывал в Западной Армении.
Уолт Секорд был первым австралийским политиком, посетившим в 2011 году Нагорный Карабах, а в декабре 2012 года он поехал по городам и селам Западной Армении, в которых не осталось ни одного армянина после Геноцида армян 1915 года. Парламентарий посетил Карс, Ван, Ани, Игдыр и Ахтамар. "Мой визит в Западную Армению был самой интересной поездкой в моей жизни», – сказал он, вернувшись в Австралию. Семидневный визит, который был организован и частично финансировался Армянским Национальным Комитетом Австралии (ANC Australia), позволил Секорду продолжить исследование Геноцида армян, и позволил ему увидеть современную Турцию в контексте взаимодействия между исламом и Западом.
В своем выступлении в парламенте, Секорд сказал: "Конечно, официальное опровержение является важным компонентом замалчивания геноцида. Вот почему я никогда не буду извиняться за признание Геноцида армян и поддержку армянской общины. Как я уже говорил в Ереване, в парламенте Нового Южного Уэльса и во многих других случаях, это отвратительно, что Турция отрицает гибель 1,5 млн. армян».
Секорд поблагодарил исполнительного директора ANC Australia Ваче Каграманяна за постоянную поддержку за усилия, направленные на признание Геноцида армян в Австралии.
"Эта поездка позволила парламентарию увидеть собственными глазами разрушения, которые обрушились на армянский народ почти столетие назад. Г-н Секорд является близким другом армяно-австралийского общества и истинным борцом за права человека", – сказал Каграманян.