Եվրոպական շախմատային միության նախագահ Սիլվիո Դանիլովը հայտնել է, որ Եվրոպայի հաջորդ առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմելու է 200 հազար եվրո: Այս գումարը երկու անգամ գերազանցում է առկա մրցանակային ֆոնդը: Առաջնությունը կանցնի 2014թ. Երևանում:
Սակայն Դանիլովը չի ողջունում ՖԻԴԵ-ի որոշումը՝ ֆոնդի նվազագույն շեմ սահմանել 150 հազար եվրոյի չափով:
«Մենք դեմ ենք ՖԻԴԵ-ի որոշմանը՝ Եվրոպայում ճգնաժամ է: Ասենք Երևանում կայանալիք առաջնության մրցանակային ֆոնդը 200 հազար եվրո է: Այո, մենք ջանացինք, բայց մեզ վրա չի կարելի ճնշում գործադրել: Եթե նվազագույն շեմը 150 հազար եվրո սահմանենք, ոչ ոք մրցաշարի անցկացման հայտ չի ներկայացնի»,-Դանիլովի խոսքերը մեջբերում է chess-news.ru-ն:

16 Май 2013 - 07:20 AMT
Президент Европейского шахматного союза Сильвио Данаилов сообщил, что призовой фонд следующего чемпионата Европы будет равен 200 тысяч евро. Эта сумма в два раза превышает нынешний призовой фонд. Соревнование в 2014-м пройдет в Ереване.
Однако Данаилов не приветствует решение ФИДЕ законодательно установить минимальный порог призового фонда, равный 150 тысяч евро.
“Мы выступаем против решения ФИДЕ о минимальной пороговой сумме – все-таки, знаете ли, в Европе кризис. Скажем, на чемпионат Европы следующего года в Ереване уже установлен призовой фонд 200 тысяч евро. Да, мы постарались, но на нас нельзя давить. В случае законодательно установленного минимума в 150 тысяч евро, никто не будет подавать заявки на проведение турниров”,- слова Данилова передает chess-news.ru