22 Դեկտեմբեր 2005 - 12:54 AMT
Բաքու. 2006 թվականին կսկսվի ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղապահ գործողության կազմակերպման աշխատանքը
Այսօր Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է լրագրողներին, որ հաջորդ տարի կսկսվի հակամարտության գոտում խաղաղապահ գործողության կազմակերպման աշխատանքը: Նրա խոսքերով, ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի ծրագրման խումբը 2006 թվականի հունվարին կայցելի Ադրբեջանի «գրավյալ տարածքներ», որից հետո տեղեկանք կպատրաստի ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղապահ գործողության կազմակերպման հնարավորության մասին: ԱՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ բարձր մակարդակի ծրագրման խումբը 8-ամյա ընդմիջումից հետո արդեն այցելել է Հայաստան եւ Ադրբեջան` խաղաղապահ գործողության ծավալման համար իրավիճակը գնահատելու նպատակով, ինչը, նրա կարծիքով, «մեկ քայլ առաջ է»: Մամեդյարովի խոսքերով, խաղաղապահ գործողության համաձայնեցման հարցը բանակցային գործընթացում քննարկվող 9 տարրերից մեկն է: Դեռեւս հայտնի չէ, թե որ երկրները կմասնակցեն խաղաղապահ գործողությանը, ում մանդատով այն կիրականացվի եւ որտեղ կտեղակայվեն բաժանարար ուժերը:

Сегодня министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил журналистам, что в следующем году начнется работа над организацией миротворческой операции в зоне конфликта. По его словам, Группа планирования высокого уровня ОБСЕ в январе 2006 года посетит “оккупированные территории” Азербайджана, а затем подготовит справку относительно организации возможной миротворческой операции в зоне нагорно-карабахского конфликта. Глава внешнеполитического ведомства АР подчеркнул, что Группа планирования высокого уровня уже посетила Армению и Азербайджан после 8-летнего перерыва с целью оценки ситуации для разворачивания миротворческой операции, что, по его мнению, является “шагом вперед”.
По словам Мамедъярова, вопрос согласования миротворческой операции является одним из 9 элементов, обсуждаемых в переговорном процессе. Пока неизвестно, какие страны будут участвовать в миротворческой операции, под чьим мандатом она будет осуществляться и где будут размещены разъединительные силы.