23 Դեկտեմբեր 2005 - 09:15 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահներ Ջո Նոլենբերգը եւ Ֆրենկ Փալոնեն նամակ են հղել ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Հաֆիզ Փաշաեւին, որտեղ իրենց մտահոգությունն են հայտնում Նախիջեւանի հայկական գերեզմանոցում հայկական խաչքարերի, տապանաքարերի եւ հուշարձանների ոչնչացման փաստով, հաղորդում է Ամերիկայի Հայկական համագումարը: Ուղերձում կոնգրեսականները բողոք են հայտնել հայկական խաչքարերի ոչնչացման բարբարոսական գործողությունների դեմ` նշելով, որ նման գործողություններ եղել են նաեւ 2002 թվականին, երբ 10 հազար խաչքարերից կանգուն մնացին միայն 2 հազարը: Ուղերձում նաեւ մատնանշվում են Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունները ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ, Եվրոպայի Խորհրդի եւ մի շարք միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: «Լինելով միջազգային հանրության անդամ, Բաքուն պարտավոր է պաշպանել մշակութային եւ պատմական ժառանգությունը: Անտեսելով այդ պարտավորությունները, Ադրբեջանի կառավարությունը ի չիք է դարձնում ԱՄՆ եւ միջազգային հանրության ջանքերն, ուղղված կայունության հաստատմանը Հարավային Կովկասում»,-նշվում է Ջ.Նոլենբերգի եւ Ֆ.Փալոնեի նամակում:
Կոնգրեսականները կոչ են անում Ադրբեջանին դադարեցնել Ջուղայի հինավուրց գերեզմանոցում կատարվող վանդալիզմի գործողությունները եւ զեկույց նախապատրաստել հասցված վնասի մասին` հետագայում իրավիճակի կարգավորման նպատակով: Ադրբեջանի կառավարությունը համագործակցության կոչ է անում միջազգային փորձագետների հետ մշակութային արժեքների պաշտպանության ծրագիր մշակելու եւ նման գործողությունների կրկնությունը ապագայում կանխելու համար: «Ամերիկայի Հայկական համագումարի ներկայացուցիչներն անցյալ շաբաթ հանդիպել են Պետդեպարտամենտի պաշտոնատար անձանց հետ եւ տեղեկացրել նրանց հայկական հուշարձանների ոչնչացման փաստերի մասին, որպես ապացույց ներկայացնելով միջադեպի վայրում արված լուսանկարները, որի շնորհիվ ԱՄՆ պաշտոնատար անձիք հասկացան այս խնդրի ողջ լրջությունը»,-հայտարարել է ԱՀՀ գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:

23 Декабрь 2005 - 09:15 AMT
Сопредседатели Группы поддержки Армении Конгресса США Джо Нолленберг и Фрэнк Паллоне направили Послу Азербайджана в США Хафизу Пашаеву письмо, в котором выразили обеспокоенность фактом уничтожения армянских Хачкаров (камень-крест), надгробий и памятников на армянской кладбище в Нахичеване, сообщает Армянская Ассамблея Америки. В послании конгрессмены выразили протест против актов вандализма в отношении армянских Хачкаров, отметив, что подобные действия имели место и в 2002 году, когда из 10 тыс. Хачкаров уцелели только 2 тыс. Послание также обращает внимание на обязательства, взятые Азербайджаном в рамках ООН, ОБСЕ, Совета Европы и ряда других международных организаций. “Будучи членом международного сообщества, Баку обязан охранять культурное и историческое наследие. Игнорируя эти обязательства, правительство Азербайджана подрывает усилия США и международного сообщества, направленные на установление стабильности на Южном Кавказе”, – отмечается в письме
Дж.Нолленберга и Ф.Паллоне. Конгрессмены призывают Азербайджан положить конец актам вандализма на древнем кладбище в Джульфе и подготовить отчет о нанесенных повреждениях для последующего урегулирования ситуации. Правительство Азербайжана призывается к сотрудничеству с международными экспертами для разработки программы по охране культурных ценностей и предотвращении повторения подобных действий в будущем. “Представители Армянской Ассамблеи Америки на прошлой неделе встретились с официальными лицами Госдепартемента и проинформировали их о факте уничтожения армянских памятников, приведя в доказательство фотографии с месте событий, благодаря чему официальные лица США поняли всю серьезность данной проблемы”, – заявил исполнительный директор ААА Брайан Ардуни.