17 Մայիս 2013 - 08:34 AMT
Այն ժամանակ, երբ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դեռևս շարունակում է իր պաշտոնական այցն ԱՄՆ, Ներկայացուցիչների պալատի երկու կուսակցությունների կոնգրեսականները բանաձև են ներկայացնում, որտեղ կոչ են անում ԱՄՆ նախագահին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունն ու նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, հենվելով Թուրքական Հանրապետության կողմից Հայոց ցեղասպանության ու նրա հետևանքների ճանաչման վրա: Այս մասին ասվում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) հայտարարության մեջ:
«Մենք ողջունում ենք Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտության ու արդարության ակտի ներկայացումը: Այս երկկուսակցական նախաձեռնությունը հորդորում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և վկայում է նոր մոտեցումների մասին հայ-թուրքական հարաբերություններին: Ամերիկայի ազգային շահերը պահանջում են վերջ դնել թուրքական ուրացման քաղաքականությանը հանուն ճշմարտության ու արդարության և միջազգային բանաձև ընդունել այդ ոճրագործության վերաբերյալ»,-ասել է ANCA գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Նոր բանաձևը հիմնված է ԱՄՆ 1951թ. մայիսի 28-ի կառավարության գրավոր հայտարարության վրա Հայոց ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ հանցագործության ճանաչման մասին, նախագահ Ռեյգանի 1981թ. ապրիլի 22-ի հայտարարության, ինչպես նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 1975 և 1984թթ. բանաձևերի վրա:

В то время, когда премьер-министр Турции продолжает свой официальный визит в США, конгрессмены от обеих партий Палаты представителей представили резолюцию, в которой призывают президент США признать Геноцид армян и нормализовать армяно-турецкие отношения, основанные на признании Турецкой Республикой Геноцида армян и его последствий. Об этом сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
«Мы приветствуем представление Акта о правде и справедливости в отношении Геноцида армян. Эта двухпартийная инициатива призывает признать Геноцид армян и говорит о новых подходах к нормализации армяно-турецких отношений. Национальные интересы Америки требуют положить конец турецкой политике отрицания во имя правды и справедливости и прийти к международной резолюции этого преступления», – сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
Новая резолюция основана на письменном заявлении правительства США 28 мая 1951 года о признании Геноцида армян как преступления против человечности, заявлении президента Рейгана 22 апреля 1981, а также признание Конгрессом Геноцида армян в 1975 и 1984 годах.