Մայիսի 16-ին, ի նշանավորումն Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի նախագահության, Ստրասբուրգի քաղաքապետարանի առջև տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության դրոշի բարձրացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին Ստրասբուրգի քաղաքապետ Ռոնալդ Ռիեսը, Անդորրայի ԱԳ նախարար, Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեի նախորդ նախագահ Ժիլբերտ Սաբոյա Սունյեն և Ստրասբուրգում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները, Ստրասբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, առաջիկա վեց ամիսներին Ստրասբուրգի քաղաքապետարանի առջև ծածանվելու են Ֆրանսիայի, Եվրախորհրդի և Հայաստանի դրոշները:
Ելույթ ունենալով դրոշի բարձրացման արարողությանը՝ Հայաստանի ԱԳ նախարար, ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց.
«800 միլիոն եվրոպացիների համար Ստրասբուրգը՝ Եվրոպայի խորհրդի նստավայրը, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խորհրդանիշ է։ Իր մշակութային և ճարտարապետական ժառանգության բազմազանությամբ Ստրասբուրգն ինքնին մարմնավորում է եվրոպական բազմազանությունը:
Հայաստանի նախագահությունը հնարավորություն կընձեռի ստրասբուրգցիներին ծանոթանալու Հայաստանին և հայ մշակույթին՝ շնորհիվ այն միջոցառումների, որոնք մենք նախատեսում ենք համատեղ կազմակերպել Ստրասբուրգի քաղաքապետարանի հետ»: Եզրափակելով խոսքը նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ ժողովուրդների և պետությունների պատմության մեջ կան պահեր, որոնք ընդմիշտ մնում են բազում սերունդների հիշողության մեջ։ Այս օրը՝ 2013թ. մայիսի 16-ը, կդառնա Հայաստանի համար այդպիսիներից։

16 мая перед мэрией Страсбурга состоялась торжественная церемония поднятия флага Армении, которая на полгода становится председателем в Комитете министров Совета Европы (КМСЕ). На церемонии присутствовали глава МИД РА Эдвард Налбандян, мэр Страсбурга Роналд Риес, глава МИД Андорры, предыдущий председатель КМСЕ Жильберт Сабоя Сунье, главы аккредитованных в Страсбурге диппредставительств, представители армянской общины Страсбурга.
«Для 800 млн европейцев Страсбург является резиденцией СЕ, символом прав человека и основных свобод. По своему культурному наследию и архитектурному многообразию Страсбург олицетворяет европейское многообразие. Председательство Армении предоставит возможность жителям Страсбурга ознакомиться с Арменией и армянской культурой благодаря тем мероприятиям, которые мы планируем организовать совместно с мэрией Страсбурга», – заявил на церемонии поднятия флага министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян. Он также заметил, что 16 мая 2013 года навсегда останется в памяти многих поколений армянского народа.