24 Դեկտեմբեր 2005 - 09:19 AMT
Ռ.Սաֆարովի գործով փաստաբանը մեղադրում է հունգարացի դատավորին փորձագետների հանդեպ ճնշում գործադրելու համար
Նախօրեին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար մեղադրվող ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի գործով փաստաբան Ադիլ Իսմայլովը մամլո ասուլիս է տվել: Փաստաբանը տեղեկացրել է Բուդապեշտում դեկտեմբերի 15-ին կայացած դատարանի նիստի մասին: Նիստում նախատեսվում էր երկու հարցի քննարկում` ադրբեջանցի սպա Անար Ալիեւի ցուցմունքների լսումը եւ երրորդ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության հրապարակումը: «Քանի որ Անար Ալիեւը առողջական խնդիրներ ունի, նա չի կարող ցուցմունքներ տալ որպես վկա: Եվ դատարանում ընթերցվեցին նրա նախնական քննության ժամանակ տված ցուցմունքները: Այնուհետեւ քննարկվեցին Ռամիլ Սաֆարովի երրորդ դատաբժշկական փորձաքննություն արդյունքները: Փորձագետները եկան այն եզրակացության, որ Ռ.Սաֆարովը սպանության պահին գտնվում էր անվերահսկելի վիճակում, մինչ սպանությունը նրա գիտակցության մեջ տեղի են ունեցել շոկային փոփոխություններ, նա եղել է աֆեկտի ազդեցության տակ: Այս եզրակցությունը նախորդից (երկրորդից) շատ չէր տարբերվում: Ըստ հունգարական օրենքների, այս դեպքում դատավորը կարող էր առանց սահմանափակումների որոշում կայացնել նրա պատիժը նվազեցնելու մասին, այսինքն կարող էր Ռ.Սաֆարովին դատապարտել 2-3 տարվա ազատազրկման»: Ըստ փաստաբանի, «դատավարությունում նախագահող դատավորը դժգոհ էր նաեւ երրորդ փորաձքննության արդյունքներից, ինչն էլ ցուցադրեց իր գործողություններով»: Ըստ փաստաբանի, «նա ճնշում է գործադրել փորձագետի վրա եւ նույնիսկ չի փորձել թաքցնել իր դիրքորոշումը»: «Դատավորը 3 հարց է տվել փորձագետներին` ինչու՞ են տարբեր երկու նախորդ փորձաքննությունները, ո՞րն է նրանցից ճիշտը եւ կար արդյո՞ք երրորդ փորձաքննության անհրաժեշտությունը: Փորձագետները նշել են, որ տարբերությունը երկու նախորդ փորձաքննությունների միջեւ առաջացել է այն պատճառով, որ Ռ.Սաֆարովը վատ է տիրապետում ռուսերենին: Երկրորդ փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել, որ նրա գիտակցությունը սպանության պահին միջին սահմանափակվածության է եղել: Իսկ երրորդը բացահայտեց, որ նրա գիտակցելու ունակությունը չափազանց սահմանափակ էր: Բժշկական փորձագետների պատասխանները չբավարարեցին դատավորին, եւ նա հայտարարեց, որ ընդհանրապես չի ընդունում երրորդ փորձաքննության արդյունքները: Փորձագետներին ծանրաբեռնելով ավելորդ հարցերով, դատավորը հայտարարեց նրանց, որ նրանք գերազանցել են իրենց լիազորությունները եւ նշանակել է հերթական, հաջորդ փորձաքննությունը»:
Ինչպես հաղորդել է փաստաբանը, «դատավորի կողմից իր դիրքորոշման արտահայտումը մտահոգում է նրան»: Եվ այդ պատճառով օրակարգում է հայտնվել դատավորի գործողությունները բողոքարկելու հարցը: «Այդ հարցը այժմ քննարկվում է, կբողոքարկվեն արդյոք դատավորի գործողությունները, կախված է նրանից, թե ինչ որոշում կկայացվի քննարկումներից հետո»: Նշելով պահանջների բացակայությունը հունգար փաստաբանների հանդեպ, իրավաբանը ասել է, թե փորձագետները նույնպես մինչ այժմ անաչառ են մոտեցել այս գործին: Փաստաբանը հույս է հայտնել, որ փորձագետների հերթական զեկույցը օբյեկտիվ կլինի: «Կարծում եմ, որ սա կլինի, վերջին, վերջնական փորձաքննությունը»:
Ա.Իսմայլովը նաեւ հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը եւ Հունգարիան միացել են Դատապարտված անձանց հանձնելու մասին կոնվենցիային: Ըստ փաստաբանների, այդ Կոնվենցիայի համաձայն, դատավճռի կայացումից հետո հնարավոր է Ռ.Սաֆարովի էքստրադիցիան հայրենիք:
Նշենք, որ ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Բուդապեշտի դատարանում հայկական կողմի շահերը ներկայացնող Ն.Վարդանյանը, երրորդ դատահոգեբանական փորձագետը պետք է համեմատեր առաջին երկու փորձաքննությունների արդյունքները, եւ բացատրություն տար երկու առաջին փորաձաքննություններում առկա տարաձայնությունները: Սակայն, երրորդ փորձագետին առաջադրված խնդրին հակառակ, ներկայացված զեկույցն, ըստ էության, նոր փորձաքննություն էր, որը հետագայում մերժվեց դատարանի կողմից: Ավելին, պատասխանելով դատավորի հարցերին, փորձագետը ցույց տվեց, որ գործնականում ծանոթ չէ այդ գործին, եւ նրա բոլոր փորձերը պատասխանել հարցերին եւ հիմնավորել իր եզրակացությունը տապալվեցին: Այդպիսով, դատարանի որոշմամբ, նիստի արձանագրության մեջ գրանցված է, որ երրորդ փորձագետը չի պատասխանել դատավորի հարցերին: Ն.Վարդանյանը նշել է նաեւ այն փաստը, որ բոլոր երեք փորաձքնությունները ցույց են տվել, որ Ռ.Սաֆարովը հոգեպես առողջ է: Երկրորդ եւ երրորդ փորձագետները պնդում են, թե Սաֆարովի մոտ հանցագործություն կատարելու պահին դիտարկվել է «գիտակցության սահմանափակում», բայց ոչ երբեք աֆեկտ: Սակայն առաջին փորձաքննությունը հերքում է այդ պնդումները, քանի որ ինչպես մինչ սպանությունը, այնպես էլ դրանից հետո Ռամիլ Սաֆարովը, ըստ վկաների ցուցմունքների, լիովին հանգիստ է եղել եւ լիարժեքորեն տիրապետել է իրեն: Նշենք, որ, ինչպես ասվել էր ավելի վաղ, դատարանը որոշում է կայացրել երկու առաջին փորձաքննությունների նոր համեմատական վերլուծություն անցկացնելու մասին, որը կանցկացնեն Դեբրեցենի համալսարանի փորաձգետները: Համեմատական փորձաքննության արդյունքները կհրապարակվեն 2006 թվականի մարտի 7-ին կայանալիք դատարանի հաջորդ նիստում:

24 Декабрь 2005 - 09:19 AMT
Накануне адвокат родителей азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, обвиняемого в убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна, Адиль Исмайлов провел пресс-конференцию. Адвокат представил информацию о заседании суда по делу азербайджанского офицера, состоявшемся 15 декабря в Будапеште. На заседании было запланировано рассмотрение двух вопросов – слушание показаний азербайджанского офицера Анара Алиева и озвучивание заключения третьей медэкспертизы: «Поскольку у Анара Алиев имеются проблемы со здоровьем, то он не может давать показаний в качестве свидетеля. И поэтому на суде были зачитаны его показания, данные им на предварительном следствии. Затем были рассмотрены результаты третьей медико-психической экспертизы, проведенной над Рамилем Сафаровым. Эксперты пришли к заключению, что Рамиль Сафаров в момент совершения убийства находился в невменяемом состоянии, до убийства у него в сознании произошли шоковые изменения, он впал в состояние аффекта. Это заключение не сильно отличалось от предыдущего (второго) заключения экспертизы. По венгерским законам, в этом случае судья мог без ограничений вынести решение о снижении его наказания, то есть мог дать Рамилю Сафарову срок заключения от 2 до 3 лет».
По словам адвоката, “председательствующий на процессе судья остался недоволен результатом и третьей экспертизы, что и продемонстрировал своими действиями”. По словам адвоката, он “оказывал давление на экспертов и даже не пытался скрыть свою позицию”: «Судья задал экспертам 3 вопроса: почему возникла разница между двумя предыдущими экспертизами, какая из них верная и была ли необходимость в проведении третьей экспертизы. Эксперты ответили, что разница между двумя предыдущими экспертизами возникла из-за плохого знания Рамилем Сафаровым русского языка. По результатам второй экспертизы было выявлено, что во время совершения убийства его вменяемость была средне ограничена. А по третьей экспертизе было выявлено, что его вменяемость была резко ограничена. Ответы медэкспертов не удовлетворили судью, и он сообщил, что вообще не принимает результаты третьей экспертизы. Засыпав экспертов лишними ненужными вопросами, судья заявил им, что они превысили свои полномочия и назначил очередную, следующую экспертизу».
Как сообщил адвокат, “демонстрация своей позиции судьей вызывает у него обеспокоенность”. И поэтому на повестку дня встал вопрос выступить с протестом против действий судьи: «Данный вопрос в настоящее время обсуждается, будет ли дан протест на действия судьи, зависит от решения, которое будет вынесено после обсуждений».
Отметив отсутствие у него претензий к венгерским адвокатам, юрист сказал, что медэксперты также до настоящего времени объективно подходили к данному делу. Адвокат выразил надежду на то, что очередной отзыв экспертов также будет объективным: «Считаю, что это будет окончательной, последней экспертизой».
А.Исмайлов также напомнил, что и Азербайджан, и Венгрия присоединились к Конвенции о выдаче осужденных лиц. По словам адвоката, в соответствии с этой Конвенцией, после вынесения приговора Рамиля Сафарова возможна его экстрадиция на родину.
Отметим, что как ранее заявила представляющий интересы армянской стороны на суде в Будапеште адвокат Назели Варданян, третьему эксперту предписывалось провести сравнительный анализ результатов двух первых экспертиз и объяснить разногласия, имеющие место в заключениях первых двух экспертов. Однако третий эксперт превысил свои полномочия и провел третью судебно-психологическую экспертизу, которая впоследствии было признана судом недействительной. Более того, отвечая на вопросы судьи, эксперт показал, что практически не знаком с делом, и все его попытки ответить на вопросы и обосновать свои заключения потерпели фиаско. Таким образом, по решения суда, в протоколе заседания было зафиксировано, что третий эксперт не ответил на вопросы судьи. Н.Варданян также отметила тот факт, что все три экспертизы показали, что Р.Сафаров психически здоров. Второй и третий эксперты утверждают, что у Сафарова в момент совершения преступления наблюдалось «ограничение сознания», но никак не состояние аффекта. Однако первая экспертиза опровергает данные утверждения, так как до и после убийства Рамиль Сафаров, по показаниям свидетелей, был совершенно спокоен и полностью владел собой. Отметим, что, как уже сообщалось ранее, суд принял решение о повторном проведении сравнительного анализа результатов двух первых экспертиз, который должны будут провести эксперты Дебреценского университета. Результаты сравнительного анализа будут оглашены в ходе следующего заседания суда 7 марта 2006 года.