Դեկտեմբերի 23-ին տեղի ժամանակով 22:27-ին Բաքվի մերձակայքում (գյուղ Նարդարան) ԱՆ-100-140 ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով զոհվել են 18 ուղեւորները եւ անձնակազմի 5 անդամները: Ինքնաթիռը, որը պատկանում էր «AZAL» պետական կոնցերնին, դուրս է եկել Հեյդար Ալիեւի անվան միջազգային օդանավակայանից 22:19-ին Բաքու-Ակտաու չվերթով, մի քանի րոպե անց կապը նրա հետ խզվել է,, ինքնաթիռը անհետացել է ռադարի էկրաններից: 8 րոպե անց օդանավակայանի օպերատորը ահազանգ է ստացել ԱՆ-100-140 ինքնաթիռի վթարի մասին: Խոշոր վթարը կանխելու նպատակով օդաչուները ուղղել են կործանվող ինքնաթիռը դեպի ծովը: Մի քանի րոպե անց վթարի վայր է ժամանել երկրի գլխավոր դատախազ Զաքիր Գարալովը, փոխվարչապետ Աբիդ Շարիֆովը, ՆԳՆ եւ ԱԱՆ աշխատակիցները: Կատարվածը հետաքննելու համար ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով: Որոնվում է ԱՆ-100-140 ինքնաթիռի սեւ արկղը: Այդ մասին հաղորդել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Ռուստամ Ուսուբովը: Դեռեւս, նրա խոսքերով, վթարի պատճառներն անհայտ են: Ըստ նախնական տվյալների, ահաբեկչության վարկածը բացառվում է: Ռ.Ուսուբովը հաղորդել է, որ բոլոր 18 ուղեւորները եւ անձնակազմի 5 անդամները զոհվել են` նրանց մարմինները ուղարկվել են փորձաքննության:
Վերջին տվյալներով, գտնվել են ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով 23 զոհվածներից 20-ի մարմինները: Այդ մասին պատահարի վայրից հաղորդել է Բաքվի ոստիկանության Սաբունչինսկի շրջանի վարչության պետ Թորգուլ Ռահիմովը: Նրա խոսքերով, քանի որ ինքնաթիռն ընկել է ծովեզրին, մարմինները դժվար է եղել հանել: Միեւնույն ժամանակ, երեքի մարմինները դեռեւս չեն հայտնաբերվել, թեեւ նրանց անունները հայտնի են, ասել է Թ.Ռահիմովը եւ ավելացրել, որ նրանց որոնումը շարունակվում է: Բացի այդ, աշխատանք է տարվում ինքնաթիռի մնացորդները ծովից հանելու եւ սեւ արկղի որոնման ուղղությամբ: Պատահարի վայրում շարունակում են աշախատել դատախազության, ՆԳՆ եւ «ԱԶԱԼ» պետական կոնցերնի փորձագետները, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

24 Декабрь 2005 - 09:46 AMT
18 пассажиров и 5 членов экипажа погибли в результате крушения самолета АH-100-140 близ Баку (деревня Hардаран) 23 декабря в 22:27 по местному времени. Самолет, принадлежащий ГК AZAL, вылетел из международного аэропорта им. Гейдара Алиева в 22:19 по маршруту Баку-Актау и через несколько минут с ним прервалась связь, самолет исчез с экранов радара. Через 8 минут полета оператору аэропорта поступил сигнал об аварии АH-100-140. Для предотвращения крупной катастрофы пилоты направили падающий на населенный пункт самолет в море. Через несколько минут на место крушения самолета прибыли Генпрокурор страны Закир Гаралов, вице-премьер Абид Шарифов, сотрудники МВД и МHБ. Для расследования произошедшего создана специальная комиссия.
Ведется поиск черного ящика самолета АH-100-140, потерпевшего крушения накануне поздно вечером близ Баку. Об этом сообщил первый заместитель генерального прокурора Азербайджана Рустам Усубов. Пока, по словам Р.Усубова, неизвестны причины крушения. Согласно предварительным данным, исключается версия теракта. Первый заместитель генерального прокурора подтвердил сообщения, что все 18 пассажиров и 5 членов экипажа погибли, а их найденные тела отправлены на экспертизу.
По последним данным, найдены тела 20 из 23 погибших во время крушения самолета близ Баку. Об этом с места происшествия сообщил начальник Сабунчинского районного управления полиции Баку Тогрул Рагимов. По его словам в связи с тем, что самолет рухнул на побережье извлечь тела было не сложно. Вместе с тем останки троих пока обнаружить не удалось, хотя их имена известны, сказал Т.Рагимов и добавил, что продолжается их поиск. Кроме того, ведутся работы по извлечению останков самолета из моря и поиску черного ящика. На месте происшествия продолжают работать эксперты прокуратура, МВД и Госконцерна «AZAL», сообщает агентство «Тренд».