Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատվիրակությունը՝ նախարար Կարեն Միրզոյանի գլխավորությամբ մասնակցում է Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ստեղծման 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը ելույթ է ունեցել այսօր կայացած հանդիսավոր նիստին՝ շնորհավորելով աբխազ գործընկերներին հոբելյանի կապակցությամբ և նշելով, որ Արցախում ուշադիր հետևում են Աբխազիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին և ուրախանում են նրա հաջողություններով:
«Վերջին տարիներին աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները ապացուցում են, որ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը շարունակում է մնալ միջազգային վեճերի լուծման ամենաօպտիմալ միջոցը»,- ընդգծել է Կարեն Միրզոյանը:
Նույն օրը Արցախի պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Աբխազիայի արտաքին գործերի նախարար Վյաչեսլավ Չիրիկբայի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների հետագա փոխգործակցության հեռանկարները և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում տեղի է ունեցել Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Մերձդնեստրի և Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարների նիստ, որում քննարկվել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Այցի ընթացքում կայացել է նաև արցախյան պատվիրակության հանդիպումը Աբխազիայի հայկական համայքի ներկայացուցիչների հետ:

17 Май 2013 - 15:23 AMT
Делегация министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики во главе с министром Кареном Мирзояном принимает участие в мероприятиях, посвященных 20-летию образования внешнеполитического ведомства Республики Абхазия.
Глава МИД НКР выступил на состоявшемся 17 мая торжественном заседании, поздравив абхазских коллег с юбилеем и отметив, что в Арцахе внимательно следят за событиями в Абхазии и радуются ее успехам.
«События, происходящие в мире в последние годы, доказывают, что реализация права народов на самоопределение остается наиболее оптимальным средством разрешения международных споров», – подчеркнул, в частности, Карен Мирзоян.
В тот же день состоялась встреча арцахской делегации с министром иностранных дел Абхазии Вячеславом Чирикба, в ходе которого стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества внешнеполитических ведомств двух стран и вопросы, представляющие взаимный интерес, сообщает пресс-служба МИД НКР.
В рамках юбилейных мероприятий состоялось заседание министров иностранных дел Абхазии, Южной Осетии, Приднестровья и Нагорного Карабаха, на которой были обсуждены вопросы развития и укрепления двустороннего и многостороннего сотрудничества.
В ходе визита состоялась также встреча арцахской делегации с представителями армянской общины Абхазии.