Այսօր Կրակովում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը և Յան Քելին հանդիպել են Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովին։ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը նույնպես մասնակցում էր հանդիպմանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Համանախագահները և արտգործնախարարները քննարկել են հնարավոր ուղիները՝ խաղաղ գործընթացը առաջ մղելու նպատակով: Նախարարները մտքեր են փոխանակել ներկա իրավիճակի վերաբերյալ և վերահաստատել իրենց հանձնառությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղությանը:
Համանախագահները վերահաստատել են անհրաժեշտությունը՝ ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից և հռետորաբանությունից, որոնք կարող ենք ավելացնել լարվածությունը և վնաս հասցնել խաղաղ գործընթացին, ինչպես նաև նախարարների հետ քննարկեցին հաշտությանն ուղղված մթնոլորտի ստեղծմանը նպաստող վստահության ամրապնդման մի շարք միջոցներ:
Համանախագահները ամսվա վերջում կայցելեն տարածաշրջան՝ քննարկելու հիշյալ հարցերը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ։

17 Май 2013 - 16:03 AMT
17-го мая в Кракове прошла встреча глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Жаком Фором и Яном Келли и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
В ходе встречи министры и посредники обсудили возможные пути продвижения мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Главы МИД Армении и Азербайджана обменялись мнениями относительно сложившейся ситуации и подтвердили свое обязательство содействовать миру в регионе.
Посредники, в свою очередь, отметили необходимость воздержаться от таких действий и заявлений, которые могут усилить напряженность и навредить мирному процессу, а также обсудили с Налбандяном и Мамедъяровым механизмы укрепления доверия, которое будет способствовать установлению необходимой для мирного соглашения атмосферы.