18 Մայիս 2013 - 07:22 AMT
Ստավանգերի մրցաշարի 8-րդ տուրում Վեսելին Թոփալովի հետ ոչ ոքիից հետո Լևոն Արոնյանն ասել է, որ նախապատրաստումը պարտիային խաղից ավելի ծանր էր:
«Ամբողջ օրը ես լարված էի, սակայն այսպիսի ոչ այնքան դժվար պարտիայից հետո չեմ հոգնել: Հանդիպման կեսին ես հասկացա, որ այն ոչ ոքի է ավարտվելու: Հաջորդ իմ հանդիպումը Մագնուս Կարլսենի հետ է, ես պետք է լավ քնեմ, քանի որ այն ավելի շուտ է սկսվելու»,-ասել է Արոնյանը:
Ըստ հայ շախմատիստի, հենց լավ քունն է օգնում պատրաստվել պարտիային, իսկ առավոտյան, ինչպես միշտ հեծանիվիվ է քշելու. «Կարլսենի հետ հանդիպումը ոչնչով չի տարբերվում այլ շախմատիտսների հետ հանդիպումից»:

После ничьи с Веселином Топаловым (Болгария) в 8 туре турнира в Ставангере армянский гроссмейстер Левон Аронян сказал, что подготовка к партии была намного тяжелее самой партии.
“Весь день я был в напряжении, но после такой нетрудной партии, я не устал. В середине встречи я понял, что она завершится вничью. Следующая моя встреча с Магнусом Карлсеном, мне надо хорошо выспаться, потому что она начнется намного раньше”,- отметил Аронян.
По словам армянского шахматиста именно хороший сон помогает подготовиться к партии, а утром он, как обычно, прокатиться на велосипеде: “Матч с Карлсеном ничем не отличается от встреч с другими шахматистами”.
Аронян с 4,5 с очками делит 4-6 места, а Карлсен с 5 очками на 2 месте. Они встретятся в последнем туре.