18 Մայիս 2013 - 13:32 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 18-ին մասնակցել է Բերձոր քաղաքի ազատագրման 21-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին:
Երկրի ղեկավարը ծաղկեպսակ է դրել Արցախյան ազատամարտում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրում և պետական պարգևներ ու արժեքավոր նվերներ հանձնել մի խումբ անձանց:
Սահակյանը Բերձորի ազատագրումը բնութագրել է որպես կարեւոր ռազմական, քաղաքական և հոգեբանական հաղթանակ, որը ճեղքել է մոտ 70 տարի տևած Արցախի շրջափակումը՝ հավելելով, որ առանց դրա անհնարին կլիներ պաշտպանել երկրի անկախությունն ու ազատությունը և կայուն հիմքեր ստեղծել նրա հուսալի զարգացման ու զորացման համար:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Քաշաթաղի շրջանի զարգացումը այսուհետ կլինի իշխանությունների մշտական ուշադրության կենտրոնում և մոտակա տարիներին այստեղ կիրականացվեն մի շարք խոշոր ծրագրեր:
Միջոցառումներին մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ՀՀ ԱԺ մի խումբ պատգամավորներ, ՀՀ Սյունիքի եւ Վայոց Ձորի մարզերի ղեկավարությունը, հյուրեր Հայաստանից և Սփյուռքից:

18 Май 2013 - 13:34 AMT
18 мая президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в праздничных мероприятиях, посвященных 21-ой годовщине освобождения города Бердзора.
Глава государства возложил венок к мемориальному комплексу погибшим в Арцахской освободительной борьбе и вручил государственные награды и ценные подарки группе лиц.
В своем слове он охарактеризовал освобождение Бердзора как военную, политическую и психологическую победу, которая прорвала 70-летнюю блокаду, добавив, что без неe было бы невозможно защитить независимость и свободу нашей родины и создать стабильные и надежные основы для ee развития и укрепления.
Глава государства подчеркнул, что развитие Кашатагского района и впредь будет в центре внимания властей и в ближайшие годы там будут проведены ряд крупных проектов.
В мероприятиях приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, премьер-министр Ара Арутюнян, другие должностные лица, группа депутатов НС РА, руководство областей Сюник и Вайоц Дзор РА, гости из Армения и Диаспоры.