Ֆրանսիայում բանավեճ է սկսվել պատմությանը առնչվող մի շարք օրենքների շուրջ, այդ թվում այն օրենքների, որոնք դատապարտում են մարդկության դեմ գործած հանցագործությունները եւ պատմական փաստերի ժխտումը դասում քրեականորեն պատժվող արարքների շարքին: Ինչպես հաղորդում է թուրքական CNN-Turk հեռուստակայանը, գոյություն ունի նոր օրենսդրական ակտերի ընդունման հնարավորություն, որոնք փաստորեն կժխտեն անցյալ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում ի կատար ածված Հայոց ցեղասպանությունը եւ Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ հրեաների Հոլոքոսթը դատապարտող օրենքները: Մասնավորապես, ինչպես հայտարարել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի խոսնակ Ժան Լուի Դեբրեն, ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով օրենսդրական ակտերի կապը պատմական իրադարձությունների հետ վերանայելու նպատակով: Ավելի վաղ, 19 պատմաբանների խումբը առաջարկել էր հանել ֆրանսիական օրենսդրությունից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հոդվածը: Պատմաբանները գտնում են, որ «այդ օրենքի հոդվածները սահմանափակում են գիտնականների բանավեճը»:
Այս առիթով արդեն հասցրել է արտահայտվել նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը: Նրա խոսքերով, «Ֆրանսիան պետք է փոփոխության ենթարկի օրենդրությունը` դասագրքերում երկրի գաղութատիրական անցյալի դրական պատկերը ստեղծելու նպատակով»: Նշենք, որ 2001 թվականին Ֆրանսիայի խորհրդարանը օրենք ընդունեց, ըստ որի 1915 թվականին Թուրքիայում տեղի ունեցած իրադարձությունները որակվեցին որպես Հայոց ցեղասպանություն, եւ մեկ այլ օրենք, ըստ որի, անդրատլանտյան ստրկավաճառությունը որակվեց որպես հանցագործություն մարդկության դեմ, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

9 Январь 2006 - 09:41 AMT
Во Франции начались дебаты вокруг ряда законов, соприкасающихся с историей, в том числе осуждающих преступления против человечества и возводящие отрицание исторических фактов в разряд уголовно наказуемого деяния. Как сообщает турецкий телеканал CNN-Turk, существует возможность принятия новых законодательных актов, которые станут фактическим отрицанием Франции ранее принятых законов об осуждении геноцида армян в Османской Турции начала прошлого века и Холокоста евреев в ходе Второй Мировой Войны. В частности, как заявил спикер парламента Франции Жан Луис Дебре, создана специальная комиссия в целях устранения связи законодательных актов с историческими событиями. Ранее, группа, состоящая из 19 ученых-историков, предложила изъять из французского законодательства статью, осуждающую геноцид армян в Турции . Историки считают, что “статьи данного закона ограничивают дискуссии ученых”.
По данному поводу успел высказать и президент Франции Жак Ширак. По его словам, “Франция должна изменить законодательство с тем чтобы способствовать созданию позитивного портрета колониального прошлого страны в учебниках”. Отметим, что парламент Франции в 2001 году принял закон, квалифицировавший события в Турции в 1915 году Геноцидом армян и другой закон, квалифицировавший трансатлантическую работорговлю – преступлением против человечества, сообщает ИА Regnum.