22 Մայիս 2013 - 09:57 AMT
Վերջերս աճում է այն համոզմունքը, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, ինչպես նաև Գիտությունների ակադեմիայի բազմաթիվ ինստիտուտները զբաղված են բացառապես նրանով, որ համացանցում որոնում են ցանկացած հիշատակում Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի մասին ու «հետաքննություն» սկսում: Վերջին «հետաքննությունը» վերաբերում է օպերային արվեստի համաշխարհային աստղ Մոնսերատ Կաբալյեին, որը հունիսի 9-ին համերգով հադես է գալու Երևանում, ինչպես նաև վարպետության դասեր է տալու: Որոշ հայկական ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ հավանաբար Կաբալյեն համերգ կտա նաև Արցախում: Եվ սկսվեց: Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալությունը, «Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կուսումնասիրի հայկական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկությունն այն մասին, որ հայտնի իսպանական օպերային երգչուհի Մոնսերադ Կաբալյեն համերգ է տալու Ադրբեջանի «գրավյալ տարածքներում»: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո ծառայության ղեկավար Էլման Աբդուլլաևը:
Որքան էլ տարօրինակ է, այն հարցը` կերգի Կաբալյեն Ստեփանակերտում, թե՝ ոչ, երկրորդական է: Մեկ բան է հետաքրքիր՝ տեղյա՞կ է արդյոք մեծ երգչուհին, որ նրան սպառնում է Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակը» և փնովումը Ալիևին ենթակա ԶԼՄ-ներում: Իսկ քանի որ այլ ԶԼՄ-ներ Ադրբեջանում ուղղակի չկան, ապա պարզ է, որ ողջ մամուլը մեղադրում է երգչուհուն բոլոր մահացու մեղքերի մեջ, որոնց թվում է նաև աջակցությունը «անջատողականներին»:
Հարց է առաջանում՝ ի՞նչ տեղի կունենա, եթե Ստեփանակերտ մեկնի ոչ թե համաշխարհային անունով աստղը, այլ ցանկացած երկրի ԱԳՆ ղեկավարի մակարդակի քաղաքական գործիչը: Մի՞թե կխզվեն դիվանագիտական հարաբերությունները և այդ քաղաքական գործիչը կհայտարարվի «անցանկալի անձ»: Նշենք, որ «Ադրբեջանի ԱԳՆ սև ցուցակում» են ընդգրկված հարյուրավոր դիվանագետներ, գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ Եվրոպայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից ու Կանադայից: Ամեն դեպքում Մոնսերադ Կաբալյեն կհայտնվի շատ պատշաճ շրջապատում տասնյակից ավելի ֆրանսիացի խորհրդարանականների, դիվանագետների ու ռուս պատգամավորների հետ միասին:

22 Май 2013 - 09:30 AMT
В последнее время все больше крепнет уверенность в том, что МИД Азербайджана, многочисленные институты Академии наук заняты исключительно тем, что ищут в мировой сети любое упоминание о связи Армении с Нагорным Карабахом и проводят «расследование». Последнее по времени «расследование» касается всемирно известный оперной певицы Монсеррат Кабалье, которая 9 июня даст концерт в Ереване и проведет мастер-классы. В некоторых армянских СМИ прошла информ ация о том, что возможно, Кабалье даст концерт в Арцахе. И вот тут началось. Как передает азербайджанское агентство АПА, «Министерство иностранных дел Азербайджана расследует распространенную армянскими СМИ информацию о планах испанской оперной певицы Монсеррат Кабалье дать концерт на «оккупированных территориях» Азербайджана. Об этом заявил руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев.
Будет ли петь Кабалье в Степанакерте или нет – как ни странно, вопрос второстепенный. Интересно одно: знает ли великая оперная певица, что ей грозит «черный список» МИД АР и поношение в подвластных Алиеву СМИ. А так как в Азербайджане других нету, то ясно, что вся пресса ополчится на певицу, обвиняя ее во всех смертных грехах, в которые, несомненно, входит и поддержка «сепаратистов».
В этой связи возникает еще один вопрос: что может быть, если не звезда с мировым именем, а политик уровня главы МИД любой страны, отправится в Степанакерт? Неужели последует разрыв дипломатических отношений и объявление данного политика «персоной нон грата». Попутно заметим, что нынешний «черный список МИД АР» насчитывает более сотни дипломатов, ученых, политиков из Европы, России, США и Канады. В любом случае Монсеррат Кабалье окажется в приличной компании вместе с десятком французских парламентариев, дипломатов и российских депутатов.