ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Մարտիրոսյանը չի բացառում, որ ղարաբաղյան խնդրի շուրջ քաղաքական համաձայնագրի ստորագրումից հետո ՄԱԿ-ը կարող է հակամարտության գոտում խաղաղարար առաքելություն իրականացնել: «Այս խնդիրը քննարկման առարկա կդառնա, երբ կողմերը համաձայնության գան: Առայժմ այս հարցը նախնական ուսումնասիրության փուլում է», – հայտարարեց Արմեն Մարտիրոսյանը եւ ավելացրեց, – «Հայաստանի դիրքորոշումը այդ տեսակետից բավական ճկուն է»: 2005 թվականի ընթացքում Ադրբեջանը երկու անգամ փորձեց ղարաբաղյան հարցը մտցնել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի օրակարգ. փորձերից եւ ոչ մեկը հաջողությամբ չպսակվեց, սակայն հատկանշական է, որ երկրոդ անգամ Ադրբեջանի առաջարկին կողմ քվերարկեցին Միացյալ Նահանգները եւ Մեծ Բրիտանիան: Արմեն Մարտիրոսյանը այս քայլը բացատրում է ՄԱԿ-ում ընդունված քաղաքականությամբ. անդամ պետություններից մեծ մասի համոզմամբ` յուրաքանչյուր երկիր պետք է սեփական մտահոգությունները աշխարհասփյուռ հանրությանը ներկայացնելու հնարավորություն ունենա. – «Սակայն դա դեռ չի նշանակում, որ եթե հարցը մտներ օրակարգ, նույն պետութունները դրական կարձագանքեին Ադրբեջանի պահանջներին», – վստահեցնում է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը:
«Այստեղ ՄԱԿ-ի բյուրոկրատական, քաղաքական ավանդույթների տարբերություն կար: Իրենք ասացին, որ նույնիսկ երբ հակառակորդ երկրներն են հարց մտցրել ՄԱԿ-ի օրակարգ, Միացյալ Նահանգները երբեք դեմ չի քվեարկել», – ասում է Արմեն Մարտիրոսյանը: Ժամանակակից աշխարհի ամենագլոբալ կազմակերպությունը, ըստ նրա, այժմ իր գործունեության ամենահետաքրքիր ժամանակահատվածն է ապրում: Օրակարգում են նոր մարմիններ` խաղարարարական հանձնաժողով ու մարդու իրավունքների խորհուրդ ձեւավորելու հարցերը, անվտագության խորհուրդը բարեփոխելու ծրագրերը, ինչպես նաեւ նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը: Այս տարի` ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 60-ամյա տարեդարձի ավարտին, լրանում է Քոֆի Անանի պաշտոնավարման ժամկետը: «Հայաստանը, ճիշտ է, չունի սեփական թեկնածու, սակայն այդ կարեւոր հարցում ունի ձայնի իրավունք եւ անպայման կօգտագործի դա», – եզրափակեց ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

Постоянный представитель Армении в ООН Армен Мартиросян не исключает того, что, после подписания политического соглашения вокруг карабахской проблемы, ООН может начать осуществлять в зоне конфликта миротворческую миссию. «Эта проблема станет предметом обсуждения тогда, когда стороны придут к соглашению. Пока что этот вопрос находится на стадии предварительного изучения»,- заявил А.Мартиросян и добавил: «Позиция Армении с этой точки зрения достаточно гибкая». В течение 2005 года Азербайджан дважды пытался внести карабахский вопрос в повестку Генеральной Ассамблеи ООН. Ни одна из попыток не увенчалась успехом, однако знаменательно то, что во время второй попытки за предложение Азербайджана проголосовали США и Великобритания. А.Мартиросян объясняет этот шаг принятой в ООН политикой: большинство стран ООН уверены, что каждая страна должна иметь возможность представить мировому сообществу свои опасения.
«Однако это еще не означает, что если бы вопрос был внесен в повестку, те же страны положительно отозвались бы на требования Азербайджана»,- уверяет постоянный представитель Армении в ООН. «Здесь были различия бюрократических и политических традиций ООН. Они заявили, что даже, когда страны-противники вносили вопрос в повестку, США никогда не голосовали против»,- сообщил А.Мартиросян.
Самая глобальная организация современного мира, по словам А.Мартиросяна, в настоящее время переживает самые интересные времена. В повестку вошли вопросы формирования новых органов: миротворческой комиссии и совета по правам человека, программа реформирования совета безопасности, а также выборы нового генерального секретаря. В этом году, в завершении 60-летия Генеральной Ассамблеи ООН, заканчивается срок пребывания Кофе Анана на посту генерального секретаря. «Армения, правда, не имеет своего кандидата, однако в этом важном вопросе имеет право голоса и обязательно использует его»,- заявил постоянный представитель Армении в ООН, сообщает радиостанция “Свобода”.