23 Մայիս 2013 - 15:56 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 23-ին անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված բժշկասոցիալական փորձաքննությունների կենտրոնի կողմից հաշմանդամության խմբերի սահմանման գործընթացին:
Համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարները:
Սահակյանն իր խոսքում նշել է, որ 2008թ.-ից հաշմանդամության կարգերի սահմանման ու հստակեցման ոլորտում թույլ տրված խախտումների վերացման ուղղությամբ իրականացվել է ծավալուն և քրտնաջան աշխատանք:
Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացի հանդեպ պահանջները եղել և մնում են հստակ, այն է՝ մաքսիմալ օբյեկտիվություն ու թափանցիկություն, ընդգծված հարգալից վերաբերմունք հաշմանդամ քաղաքացիների հանդեպ՝ հավելելով, որ հաշմանդամության կարգի վերանայման խնդրանքով յուրաքանչյուր դիմում պետք է ընթացքավորվի, մանրամասնորեն քննարկվի եւ պատասխան տրվի դիմումատուին:
Նա անհրաժեշտ է համարել գործընթացին մասնակից դարձնել հասարակական կազմակերպությունների, մասնավորապես, «Արցախի ազատամարտիկների միության» և Արցախի գոյամարտի վիրավոր ազատամարտիկների օգնության «Վիտա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներին:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

23 мая президент Республики Арцах Бако Саакян провел рабочее совещание, посвященное процессу установления групп инвалидности со стороны Центра медико-социальных экспертиз.
С соответствующими докладами выступили руководители заинтересованных ведомств.
В своем слове он отметил, что с 2008 года в направлении устранения нарушений в сфере установления и определения групп инвалидности была проведена масштабная и кропотливая работа.
Бако Саакян подчеркнул, что требования к этому процессу были и остаются четкими: максимальная объективность и транспарентность, подчеркнуто уважительное отношение к инвалидам, добавив, что каждое заявление с просьбой пересмотра группы инвалидности должно быть принято, детально рассмотрено и каждому заявителю должен быть дан ответ.
Президент Саакян посчитал необходимым привлечь к этому процессу общественные организации, в частности, представителей “Союза воинов-освободителей Арцаха” и общественной организации “Вита”, предоставляющей помощь раненным воинам-освободителям Арцаха.
В совещании приняли участие спикер Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, другие должностные лица.