16 Հունվար 2006 - 10:22 AMT
Աբխազիայի Հայ համայնքի խորհրդի նախաձեռնությամբ օրերս տեղի է ունեցել նախագահ Սերգեյ Բագապշի հանդիպումը Խորհրդի համանախագահներ Մարիետտա Թոփչյանի, Գալուստ Տրապիզոնյանի, Խաչիկ Մինոսյանի, համայնքի Սուխումի բաժանմունքի նախագահ Սուրեն Կերեսլյանի, համայնքի անդամներ Երվանդ Միկոսյանի եւ Վաղարշակ Քեսյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ինքնահռչակ հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Նուգզար Աշուբան, վարչապետ Ալեքսանդր Անկվաբը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Լակոբան, Պետական անվտանգության ծառայության նախագահ Յուրի Աշուբան, ներքին գործերի նախարար Օթար Խեցիան: Ինչպես նշել են Համայնքի խորհրդի ներկայացուցիչները, նրանց անհանգստացնում են «բացասական բնույթի որոշ փաստերը հանրապետության հայ բնակչության հանդեպ: Դա վերաբերում է հակահայկական ուղղվածության թռուցիկների տարածմանը, ինչպես նաեւ Սուխումի հայկական միջնակարգ դպրոսի մոտ դիվերսիայի փորձին»:
Դիմելով նախագահին, Աբխազիայի Հայ համայնքի խորհրդի համանախագահ Մարիետտա Թոփչյանը նշել է, որ նման փաստեր եղել են նաեւ նախկինում, հետպատերազմյան շրջանի գրեթե ողջ ընթացքում: Նրա խոսքերով, «համայնքը հակված չէ իրավիճակը ողբերգականացնելու, սակայն համայնքը կցանկանար իրազեկ լինել իշխանությունների դիրքորոշմանը այդ հարցում»: Ըստ Բագապշի, «բոլոր փաստերով հարուցվել են քրեական գործեր եւ ընթանում է հետաքննություն»: «Հայկական համայնքը աբխազների եւ մյուս համայնքների հետ միասին կրել է անցած պատերազմի ողջ ծանրությունը, եւ այժմ մենք միասին կառուցում ենք ազատ ժողովրդավարական պետություն»,-հայտարարել է Սերգեյ Բագապշը: Նա նշել է «հայերի կոմպակտ բնակեցման` Լաբրա, Արակիչ, Ատարա-Արմյանսկայա գյուղերի վերականգնմանն ուղղված համալիր միջոցառումները ավարտին հասցնելու» անհրաժեշտությունը:
Ըստ վարչապետ Ալեքսանդր Անկվաբայի, «եթե կան խնդիրներ, ապա դրանք պետք է լուծել միասին, պետական կառույցների եւ հասարակական կազմակերպությունների համագործակցությամբ, այլ ոչ թե ուղղակի գրանցել փաստերը: Անարդարացի կլինի մեղադրել կառավարությանը անգործության համար, այն դեպքում, երբ այն լրջորեն զբաղվում է հայկական գյուղերում սոցիալական խնդիրների լուծմամբ, կրթական հաստատությունների վերականգնմամբ»: Անկվաբը համաձայնեց, որ դեռեւս շատ են չլուծված խնդիրները, այդ պատճառով էլ կառավարությունը առաջարկում է հաղթահարել դրանք համայնքի հետ համատեղ: Հանդիպման ավարտին Սերգեյ Բագապշը հաղորդեց նրա մասնակիցներին առաջիկայում Աբխազիայի նախագահին կից Հասարակական պալատ ստեղծելու մտադրության մասին: «Պալատի ստեծման նապատակը ծագող խնդիրների լուծման համար ողջ բազմազգ պետության համար օգտակար եւ ընդունելի որոշումներ գտնելու ձգտումն է»,-ասել է նա, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիան»:

16 Январь 2006 - 10:22 AMT
По инициативе Совета армянской общины Абхазии на днях состоялась встреча президента Сергея Багапша с сопредседателями Совета Мариеттой Топчьян, Галустом Трапизоняном, Хачиком Миносяном; председателем Сухумского отделения общины Суреном Кереселяном, членами общины Ервантом Микосяном и Вагаршаком Кесяном. Во встрече приняли участие председатель парламента самопровозглашенной республики Нугзар Ашуба, премьер-министр Александр Анкваб, секретарь Совета безопасности Станислав Лакоба, председатель Службы государственной безопасности Юрий Ашуба, министр внутренних дел Отар Хеция. Как отметили представители Совета общины, их беспокоят «некоторые факты негативного характера в отношении армянского населения республики. Это касается распространенных листовок антиармянской направленности, а также попытки диверсии у Сухумской армянской средней школы».
Обращаясь к президенту, сопредседатель Совета армянской общины Абхазии Мариетта Топчьян отметила, что подобного рода факты имели место и прежде, на протяжении почти всего послевоенного времени. По ее словам, «община не склонна драматизировать ситуацию, но диаспора хотела бы услышать позицию властей в этом вопросе». По словам Багапша, «по всем фактам возбуждены уголовные дела и ведется следствие». «Армянская община наравне с абхазами и другими общинами перенесла все тяготы минувшей войны, и сейчас мы вместе строим свободное демократическое государство, – заявил Сергей Багапш. Он отметил необходимость «завершения комплекса мер по реабилитации сел компактного проживания армянского населения – Лабра, Аракич, Атара – Армянская».
По словам премьер-министра Александра Анкваба, «если существуют проблемы, то решать их нужно сообща, во взаимодействии государственных структур и общественных организаций, а не просто констатировать факты. Несправедливо упрекать правительство в бездействии тогда, когда оно серьезно занимается решением социальных проблем, реабилитации образовательных учреждений в армянских селах». Анкваб согласился с тем, что нерешенных проблем много, поэтому правительство предлагает преодолевать их совместно с диаспорой. В завершение встречи Сергей Багапш сообщил ее участникам о намерении создать в ближайшее время Общественную палату при президенте Абхазии. «Целью создания Палаты является стремление находить взаимоприемлемые и полезные для всего многонационального государства решения возникающих проблем», – сказал он, сообщает «Новости-Грузия».