ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Գելա Բեժուաշվիլիին, հաղորդում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությունը: Ա.Մարգարյանը վստահություն է հայտնել, որ հայ-վրացական հարաբերությունները այսուհետ եւս կշարունակեն զարգանալ բարիդրացիական հունով, կկենսագործվեն երկու երկրների նախագահների ու վարչապետների միջեւ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները: Գելա Բեժուաշվիլին Անդրանիկ Մարգարյանին է փոխանցել Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Նողաիդելիի ողջույնները, տեղեկացրել իր երկրում ընթացող քաղաքական, տնտեսական գործընթացներին: Զրույցի ընթացքում կողմերը նշել են, որ երկու երկրների բարձրաստիճան ղեկավարների հաճախակի փոխայցելությունները երկուստեք սերտ համագործակցության վկայություններից են: Նրանք դրական են գնահատել նաեւ մի շարք հարցերի շուրջ Հայաստանի եւ Վրաստանի փոխգործակցությունը միջազգային ասպարեզում, այդ թվում` միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Այդ համատեքստում Անդրանիկ Մարգարյանն ընդգծել է Վրաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում:
Վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը եւ Վրաստանի ԱԳ նախարար Գելա Բեժուաշվիլին գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության զարգացման ընթացքից: Միաժամանակ, նրանք նշել են, որ հայ-վրացական առեւտրատնտեսական հարաբերությունների խորացմանը կարող է նպաստել տրանսպորտային հաղորդակցության զարգացումը: Այդ հարցում, սակայն, ըստ վարչապետի, տնտեսական մի շարք հարցեր որոշակի քաղաքական ենթատեքստ ունեն եւ առանձնահատուկ ուշադրություն են պահանջում: Անդրանիկ Մարգարյանը, նշել է, մասնավորապես, Կարս-Ախալքալակ-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղագծի շինարարության նախագծի շուրջ աշխատանքների ակտիվացումը` ի հակակշիռ արդեն իսկ գոյություն ունեցող, սակայն Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակման պատճառով չգործող Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղագծի: Մինչդեռ, ըստ վարչապետի, վերջինիս վերաբացումը Կովկասի բոլոր երկրներին թույլ կտա հավասարապես օգտվել տարածաշրջանի միջանցիկ հնարավորություններից: Վրաստանի արտգործնախարարը վստահեցրել է, որ իր երկիրը փորձում է հնարավորինս հաշվի առնել նաեւ հարեւան երկրների շահերն ու մտահոգություններն եւ շահագրգիռ է տարածաշրջանում բոլոր հարեւանների հետ ակտիվ ու փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու հարցում: Զրուցակիցները կարեւորել են Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի դերը երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների խթանման գործում: Ա.Մարգարյանը նշել է, որ երկու վարչապետների հաջորդ հանդիպումը նախնական պայմանավորվածության համաձայն կկայանա Բաթումում, միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստում, հավանաբար այս տարվա մայիսին: Ա. Մարգարյանը եւ Գ. Բեժուաշվիլին քննարկել են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության` մասնավորապես, Հայաստանի եւ Վրաստանի էլեկտրական համակարգերի զուգահեռ ռեժիմով աշխատանքի կազմակերպման հարցեր: Վրաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ վրացական կողմը հետաքրքրությամբ հետեւում է նաեւ Իրան-Հայաստան գազամուղի կառուցման ընթացքին եւ ընդգծել է, որ իր երկիրը եւս շահագրգիռ է այս ոլորտում Իրանի հետ համագործակցություն զարգացնելու հարցում:
Ա.Մարգարյանը դարձյալ անդրադարձել է Ջավախքի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավման ծրագրի հնարավորինս արագ հաստատման անհրաժեշտությանը, նշելով, որ այն հնարավորություն կընձեռի համակարգված եւ ծրագրավորված ձեւով լուծելու այդ տարածաշրջանում առկա խնդիրները: Նա մեկ անգամ եւս հավաստել է այդ ուղղությամբ վրացական իշխանությունների հետ համագործակցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Ըստ Անդրանիկ Մարգարյանի, ներկա փուլում, երկու երկրների վարչապետների որոշմամբ, հայկական կողմը օժանդակություն կցուցաբերի մի շարք կրթական օբյեկտների վերականգնմանը: Զրույցի ընթացքում Անդրանիկ Մարգարյանը հույս է հայտնել, որ կրոնի մասին օրենքի ընդունումից հետո կլուծվի նաեւ Վրաստանում Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմի իրավաբանական ձեւակերպման հարցը եւ սրա հետ կապված այլ խնդիրներ: Վարչապետը նշել է, որ թերեւս, մինչեւ հարցի վերջնական կարգավորումը, նպատակահարմար է միջանկյալ լուծումներ գտնել, որտեղ եւս հայկական կողմն ակնկալում է Վրաստանի իշխանությունների աջակցությունը: Ի պատասխան Վրաստանի արտգործնախարարը տեղեկացրել է, որ հարցը քննարկելու է նաեւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդի հետ նախատեսված իր հանդիպման ընթացքում եւ հույս է հայտնել, որ հարցի կարգավորման ուղղությամբ երկուստեք գործադրվող ջանքերը արդյունք կտան:

Сегодня премьер-министр Армении Андраник Маргарян встретился с министром иностранных дел Грузии Гелой Бежуашвили, сообщает пресс-служба правительства Армении. А.Маргарян выразил уверенность, что армяно-грузинские отношения и в дальнейшем будут продолжать развиваться в русле добрососедства, будут претворены в жизнь все договоренности, достигнутые президентами и премьер-министрами Армении и Грузии. В свою очередь Г.Бежуашвили передал А.Маргаряну приветствия премьер-министра Грузии Зураба Ногаидели и проинформировал о политических и экономических процессах в Грузии. В ходе встречи стороны отметили, что частые взаимные визиты руководителей Армении и Грузии свидетельствуют о тесном сотрудничестве между двумя странами. Стороны также положительно оценили взаимодействие Грузии и Армении в ряде вопросов на международной арене, в том числе в рамках международных организаций. В этом контексте А.Маргарян подчеркнул уравновешенную позицию Грузии в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Премьер-министр Армении и министр ИД Грузии выразили удовлетворение развитием экономического сотрудничества между Арменией и Грузией. Одновременно стороны отметили, что углублению армяно-грузинского торгово-экономического сотрудничества может способствовать развитие транспортного сообщения. Однако в этом вопросе, по мнению А.Маргаряна, ряд экономических вопросов носит некоторый политический контекст и требует особого внимания. А.Маргарян особенно отметил активизацию работ вокруг проекта строительства железнодорожной линии Карс-Ахалкалаки-Тбилиси-Баку в противовес уже существующей, однако из-за блокады Турцией границы Армении недействующей железнодорожной линии Карс-Гюмри-Тбилиси-Баку. В то время как, по мнению А.Маргаряна, введение в эксплуатацию железнодорожного сообщения Карс-Гюмри-Тбилиси-Баку даст возможность всем странам Кавказа равноправно пользоваться транзитными возможностями региона. Министр ИД Грузии заверил, что Грузия пытается по возможности учитывать выгоды и опасения соседних стран, и заинтересована в развертывании активного и взаимовыгодного сотрудничества со всеми странами региона. Стороны отметили важную роль армяно-грузинской межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества в деле стимулирования двусторонних экономических отношений. А.Маргарян отметил, что следующая встреча премьер-министров Грузии и Армении, согласно предварительной договоренности, состоится в Батуми в ходе очередного заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества, вероятно в мае текущего года.
А.Маргарян и Г.Бежуашвили обсудили сотрудничество в сфере энергетики, в частности, вопросы организации параллельного режима работы электрических систем Армении и Грузии. Министр ИД Грузии отметил, что грузинская сторона с интересом наблюдает за ходом строительства газопровода Иран-Армения, и подчеркнул, что Грузия также заинтересована в вопросе развития сотрудничества с Ираном в этой сфере. А.Маргарян в очередной раз обратил внимание на необходимость скорейшего утверждения программы социально-экономического реформирования в армянонаселенном районе Грузии Самцхе-Джавахети, отметив, что это даст возможность скоординировано решить существующие в области проблемы. Премьер-министр РА еще раз подтвердил готовность Армении сотрудничать с грузинскими властями в этом направлении. По словам А.Маргаряна, на нынешнем этапе, согласно решениям премьер-министров Грузии и Армении, армянская сторона окажет содействие в восстановлении ряда образовательных объектов в Джавахети. В ходе встречи А.Маргарян выразил надежду, что, после принятия закона о религии в Грузии, будет решен вопрос юридического определения Армянской Епархии в Грузии и связанные с этим другие проблемы. Премьер-министр Армении отметил, что до окончательного урегулирования проблемы будет целесообразно найти другие решения, где армянская сторона также ожидает поддержку грузинских властей. В ответ министр ИД Грузии проинформировал, что вопрос будет также обсуждаться в ходе запланированной встречи с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, и выразил надежду, что усилия и армянской, и грузинской сторон в этом направлении дадут результаты.