Այսօր Բուդապեշտում տեղի կունենա հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար մեղադրվող ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի դեմ բանտապահի կողմից հարուցած հայցով դատավարությունը: Դատավարությանը կմասնակցեն նաեւ Հունգարիայում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցները: Ռամիլ Սաֆարովի իրավունքները կպաշտպանի նրա նոր հունգարացի փաստաբան Կլարա Ֆիշերը: Նշենք, որ 2004 թ. հունիսի 19-ին բանտապահները խնդրել են Ռ.Սաֆարովից նրա հեռախոսաքարտը: Հունգարերեն չիմացող Ռ.Սաֆարովը «չի հասկացել», թե ինչ են իրենից ուզում, ինչն էլ դարձել է միջադեպի պատճառ: Արդյունքում, «8 ոստիկաններ ոլորել են նրա ձեռքերը եւ կապել, այդպիսով ֆիզիկական ուժ կիրառելով նրա դեմ»: Այդ իրադարձությունից հետո, չնայած դատական ատյաններին ուղղված Ռ.Սաֆարովի փաստաբանների հայցադիմումներին, դատարանը համարեց, որ ապացույցներ չկան եւ փակեց գործը: Դրան հետեւեց հակառակ կողմի հայցը ադրբեջանցի սպայի կողմից իշխանության ներկայացուցիչներին դիմադրելու վերաբերյալ, հաղորդում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել է «Ռեգնում» գործակալությունը, Գուրգեն Մարգարյանի գործով Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Հայկ Դեմոյանը հայտարարել էր.«Ահա թե ինչ է ասում այդ առնչությամբ ինքը Սաֆարովը երրորդ դատաբժշկական փորձաքննության ժամանակ, որն այնքան դուր էր եկել պաշտպանությանը, սակայն չեղյալ հայտարարվեց դատովորի կողմից: «Այդ օրն ինձ զանգահարեց իմ փաստաբանը, ես նրանից իմացա մի տհաճ լուր, որից հետո սկսեցի ոտքերով ուժգին հարվածել դռանը: Երբ բանտապահը բացեց դուռը, ես նրա վրա ջուր լցրերցի»: Համաձայնեք, որ հունգարացի բանատապահները այս իրավիճակում չէին կարող այլ կերպ վարվել` նրանք պետք է ուժ կիրառեին մոլեգնող կալանավորի հանդեպ: Արդյունքում Սաֆարովի դեմ բանտապահների բողոքի հիման վրա հարուցվեց երկրորդ քրեական գործը»:

Сегодня в Будапеште состоится судебный процесс по иску тюремного надзирателя, выдвинутого против азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, обвиняемого в убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна. На суде примут участие и сотрудники посольства Азербайджана в Венгрии. Права Рамиля Сафарова на процессе будет защищать его новый венгерский адвокат Клара Фишер.
Отметим, что 19 июня 2004 года тюремные надзиратели попросили у Рамиля Сафарова его телефонную карту. Не знающий венгерского языка Р.Сафаров “не понял”, чего от него хотят, что привело к возникновению инцидента. В результате, “8 полицейских скрутили его и связали ему руки, применив, таким образом, против него физическую силу”. После этого события, несмотря на обращение в судебные инстанции с исковым заявлением адвокатов Р.Сафарова, суд сослался на отсутствие доказательств и закрыл дело. Вслед за этим противоположная сторона подала иск в связи с оказанием офицером сопротивления представителям власти, сообщает азербайджанское агентство АПА.
Как ранее сообщало ИА Regnum, представитель Министерства обороны Армении по делу об убийстве Гургена Маргаряна Айк Демоян заявил: “Вот что по этому поводу говорит сам Сафаров в ходе третьей, столь понравившейся защите, но аннулированной судьей судебно-медицинской экспертизы: “В этот день мне позвонил мой адвокат, и от него я узнал неприятное известие, после чего начал ногами сильно бить в дверь. После того, как охранник открыл дверь, я облил его водой”. Согласитесь, что венгерские охранники в этой ситуации не могли поступить иначе, как применить силу в отношении буйствующего арестанта. В итоге по жалобе тюремных охранников против Сафарова было возбуждено второе уголовное дело”.