Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարներ Էլմար Մամեդյարովի եւ Վարդան Օսկանյանի հերթական հանդիպումը «Պրահայի գործընթացի» շրջանակներում կսկսվի հունվարի 18-ին, օրվա երկրորդ կեսին եւ կշարունակվի հունվարի 19-ին: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը: Հանդիպումը տեղի կունենա ավանդական ձեւաչափով` համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովի (Ռուսաստան), Սթիվեն Մաննի (ԱՄՆ), Բերնար Ֆասյեի (Ֆրանսիա), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի, Էլմար Մամեդյարովի եւ Վարդան Օսկանյանի մասնակցությամբ: Չցանկանալով մանրամասնել քննարկումները, համանախագահը հույս հայտնեց, որ նախարարների առաջիկա հանդիպմանը կհամաձայնեցվեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները:
Նրա կարծիքով, այդ սկզբունքների համաձայնեցումը կնպաստի բանակցությունների հաջող ընթացքին եւ դրական արդյունքին: Համանախագահները հուսով են նաեւ, որ նախարարները համաձայնության կգան Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների հանդիպման ժամկետի վերաբերյալ: «Բանակցություններն այնսպիսի փուլում են գտնվում, որ անհրաժեշտ է քննարկել այդ հարցերը նախագահների մակարդակով»,-ասել է Յուրի Մերզլյակովը եւ ընդգծել, որ այդ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ փետրվարի առաջին կեսին: Յու.Մերզլյակովը հույս հայտնեց, որ այդ հակամարտությունը կկարգավորվի 2006 թվականի ընթացքում, եւ նշեց, որ 2006 թվականին Օսկանյան-Մամեդյարով հանդիպումներն առավել ինտենսիվ կլինեն: «Մենք կցանկանայինք առավել ինտենսիվ դարձնել նաեւ նախագահների հանդիպումները, սակայն դա թույլ չի տալիս նրանց աշխատանքային ժամանակացույցը»,-հայտարարել է ռուս համանախագահը, հաղորդում է ԱՊԱ գործակալությունը:

17 Январь 2006 - 09:53 AMT
Очередная встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении Эльмара Мамедъярова и Вардана Осканяна в рамках “пражского процесса” начнется во второй половине дня 18 января и будет продолжена 19 января. Об этом сообщил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков. Встреча пройдет в традиционном формате – с участием сопредседателей Юрия Мерзлякова (Россия), Стивена Манна (США), Бернара Фасье (Франция), личного представителя нынешнего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, Эльмара Мамедъярова и Вардана Осканяна. Не пожелавший вдаваться в детали обсуждения, сопредседатель выразил надежду на то, что на предстоящей встрече министров иностранных дел будут согласованы основные принципы по урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе.
По его мнению, согласование этих принципов окажет содействие успешному ходу переговоров и достижению положительного результата. Сопредседатели надеются также, что министры придут к согласию о дате проведения встречи президентов Азербайджана и Армении. “Переговоры находятся на такой стадии, что необходимо обсудить эти вопросы на уровне президентов”, – сказал Юрий Мерзляков и подчеркнул, что эта встреча может состояться в первой половине февраля. Ю.Мерзляков выразил надежду, что этот конфликт будет урегулирован в 2006 году, и отметил, что встречи между Эльмаром Мамедъяровым и Варданом Осканяном в текущем году будут еще более интенсивными: “Мы хотели бы сделать более интенсивными и встречи между президентами, но этого не позволяет их рабочий график”, сообщает агентство АПА.