Տորոնտոյում կնշեն Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրը: Մայիսի 30-ին կբացվի նկարիչ Մերուժան Խաչատրյանի գործերի ցուցահանդեսը, ինչպես նաև «Անկախություն» լուսանկարչական ցուցահանդեսը կանցնի Մանուկյան գրադարանում: Մայիսի 31-ին կցուցադրվի «Տիգրան Մեծ» մոնոներկայացումը հայտնի դերասանուհի Մարի-Ռոզ Աբուսեֆյանի կատարմամբ: Կանցնի նաև հայրենասիրական երգերի փառատոն:
Կիրակի օրը կմատուցվի տոնական պատարագ ի փառս հայոց զենքի, իսկ հունիսի 2-ի երեկոյան Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը հանդիսավոր ընդունելություն կկազմակերպի, նվիրցած Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 85-ամյակին:

Мероприятия по случаю Дня Первой Республики Армения пройдут в Торонто. 30 мая откроется выставка художника Меружана Хачатряна, а также фотовыставка «Независимость» в библиотеке Манукян.
31 мая будет показан моноспектакль «Тигран Великий» в исполнении известной актрисы Мари-Роз Абусефян. Также запланирован фестиваль армянских патриотических песен.
В Воскресенье пройдет праздничная литургия во славу армянского оружия, а вечером 2 июня посол Армении в Канаде Армен Еганян даст торжественный прием, посвященный 85-летию провозглашения Первой Республики Армения.