27 Մայիս 2013 - 10:38 AMT
«2013թ. կարող է բեկումնային դառնալ ղարաբաղյան հակամարտության համար»,-հայտարարել է պաշտոնական այցով Բաքվում գտնվող ԵԽԽՎ նախագահ Ժան Կլոդ Մինյոնը:
Ինչպես նշել է ԱՊԱ-ն, անդրադառնալով Ադրբեջանի առաջիկա նախագահությանը ԵԽ նախարարների կոմիտեում, Մինյոնը նշել է, որ ԵԽԽՎ-ն բոլոր հնարավորություններն ունի հաշտեցնելու համար երկու կողմերին:
«Մեզ թվում է, որ 2013թ. կարող է բեկումնային դառնալ: Հայաստանն ու Ադրբեջանը կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու հնարավորություն են ստանում: Հայաստանն ու Ադրբեջանը նախագահելու են ԵԽ Նախարարների կոմիտեում, որի ստեղծման հիմնական նպատակներից մեկը հակամարտությունների կանխումն էր, ինչպես նաև արդեն գոյություն ունեցող հակամարտությունների կարգավորումը: Այդ առումով, Հայաստանն ու Ադրբեջանը շանս են ստանում: Նրանք պետք է օգտվեն այդ շանսից, գնահատեն այդ պատմական պահն ու կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն այդ հակամարտության լուծման համար»,-հայտարարել է նա:

27 Май 2013 - 09:39 AMT
«2013 год может стать переломным с точки зрения решения нагорно-карабахского конфликта», – заявил находящийся с официальным визитом в Баку президент Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Жан Клод Миньон.
Как отмечает АПА, обращаясь к предстоящему председательству Азербайджана в Комитете министров Совета Европы, Жан Клод Миньон отметил, что у ПАСЕ есть все возможности для примирения обеих сторон и достижения договоренности в этом вопросе.
«Нам кажется, что 2013 год может стать переломным. Так как в этом году у Армении и Азербайджана появилась возможность для того, чтобы они предприняли конкретные шаги. Армения и Азербайджан будут председательствовать в Комитете министров Совета Европы. Одной из основных целей создания Комитета министров было предотвращение конфликтов, а также скорое решение существующих конфликтов. Хочу сказать, что в этом смысле у Азербайджана и у Армении в этом году появился шанс. Они должны воспользоваться этим шансом, оценить этот исторический момент и предпринять конкретные шаги для решения конфликта», – заявил он.