27 Մայիս 2013 - 10:53 AMT
ՆԱՏՕ-ն իրական լիազորություններ ու հնարավորություններ ունի վերահսկելու բոլոր տարածաշրջանային ու միջազգային գործընթացները, ուստի կարևոր է այդ կառույցները ներգրավել ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում: Այդ մասին ասել է Ադրբեջանի միլի մեջլիսի պատգամավոր, Զահիդ Օրուջը:
Ըստ Օրուջի, այսօր հարկավոր է առավել ակտիվ կապեր հաստատել Ադրբեջանի ու ՆԱՏՕ-ի միջև: «Չնայած, որ մենք Չմիավորման շարժման մասնակիցներ ենք, անվտանգության ձևաչափը հենց ՆԱՏՕ-ն է: Եթե Ադրբեջանը չի անդամակցում Ռուսաստանի ստեղծած ռազմական դաշինքներին, և եթե տարածաշրջանում հնարավոր չէ չեզոքություն պահպանել, ինչպես Շվեյցարիայում, ապա հարկավոր է բազմապատկել ջանքերը ՆԱՏՕ-ի հետ կապերը սերտացնելու ուղղությամբ»,-ասել է պատգամավորը: «Հարկ չկա անհանգստանալու Ղարաբաղի հարցին ՆԱՏՕ-ի վերաբերմունքի առումով»,-ասել է ադրբեջանցի պատգամավորը:
«Այնպիսի կառույցը, ինչպիսին ՆԱՏՕ-ն է, գիտի, թե որտեղից են բխում այդ տարածաշրջանի խնդիրները, ուստի չի ուզում բացահայտ կերպով միջամտել հակամարտությանը: Սակայն այդ կառույցի գագաթաժողովներում ընդունվել են փաստաթղթեր, որոնք պաշտպանում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ցանկացած համաձայնագիր, որը կստորագրվի ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ, պետք է կյանքի կոչվի որոշակի ուժի միջոցով: Եվ այստեղ կհիշեն ՆԱՏՕ-ի մասին, քանի որ ԵԱՀԿ-ն չունի ռազմական կառույցներ»,-ասել է Օրուջը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:

27 Май 2013 - 10:21 AMT
НАТО обладает реальными полномочиями и контингентом для наблюдения и контроля над всеми региональными и международными процессами, поэтому важно привлечение структуры к урегулированию нагорно-карабахской проблемы. Об этом сказал депутат Милли Меджлиса Азербайджана, член парламентского комитета по вопросам безопасности и обороны Захид Орудж.
По мнению Оруджа, деятельность в парламенте Азербайджана в сфере отношений с НАТО должна осуществляться на уровне специального комитета. Сегодня имеется необходимость в более активных контактах Азербайджана с НАТО, отметил депутат, являющийся членом парламентской делегации Азербайджана в ПА НАТО. "Несмотря на то, что мы являемся членами Движения неприсоединения, в настоящее время безальтернативным военно-политическим "зонтом" мира, форматом безопасности является именно НАТО. Если Азербайджан не вошел в военные блоки, созданные Россией, и в то же время, если в регионе невозможно поддерживать нейтралитет, подобно Швейцарии, то нам необходимо приумножить дальнейшие усилия для налаживания тесных и интенсивных отношений с НАТО", – подчеркнул депутат. По его словам, беспокоиться об отношении НАТО к нагорно-карабахскому вопросу, а также к Азербайджану, не стоит.
"Такая структура, как НАТО знает, откуда исходят проблемы в этом регионе, и поэтому не хочет открыто вмешиваться в конфликт. Но на саммитах структуры в Вашингтоне и Стамбуле были приняты документы, защищающие территориальную целостность Азербайджана. Любое соглашение, которое будет подписано по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, должно претворяться в жизнь с помощью определенной силы. И тут вспомнят о НАТО, поскольку у ОБСЕ нет военной структуры", – сказал Захид Орудж, передает Trend.