Հունվարի 16-ին ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (FAO) հայտարարել է, թե «որեւէ պատճառ չկա չհավատալու, որ թռչնագրիպի վիրուսը դեռ դուրս չի եկել արեւելյան Թուրքիայի սահմաններից»: Կազմակերպության փորձագետ դոկտոր Խուան Լաբրոթը, որը նոր է վերադարձել Թուրքիայից, հայտնել է, որ առայժմ մահաբեր H5N1 վիրուսի միակ հաստատված դեպքը Թուրքիայում գրանցվել է Հայաստանին սահմանակից Արլիկ գյուղում: Վերահաստատելով իր կազմակերպության այն հայտարարությունը, թե չի բացառվում, որ թռչնագրիպը կարող է արդեն թափանցած լինել Թւորքիայի հարեւան երկրներ` Հայաստան, Իրան, Սիրիա, դոկտոր Խուան Լատրոթն ասաց, թե «FAO-ն պետք է լավ ու թափանցիկ տեղեկատվություն ստանա Թուրքիայի հարեւան երկրներից, ինչը կերաշխավորեր, որ թռչնագրիպը այդ երկրներում բացակայում է»:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Հայաստանի կառավարությունը կապվել է ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության հետ, ՄԱԿ-ի փորձագետն ասաց, թե «Հայաստանը այլ ծրագրերի շրջանակներում կապի մեջ է եղել իրենց հետ, սակայն թռչունների առողջության եւ ընդհանրապես թռչունների մասին որեւէ կոնկրետ հաղորդում Հայաստանի կառավարությունից չի ստացվել»: «Անցյալ մի քանի ամիսների ընթացքում մեզ հաղորդագրություններ են հասել Թուրքիայի հարեւան երկրներում թռչունների բարձր անկման մասին: Որոշ դեպքերում դրանք բնութագրվել են իբրեւ թունավորում, որոշ դեպքերում` այլ վարակիչ հիվանդություններ: Բայց դա պետք է որակավորվի եւ հաստատվի ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսույթան եւ FAO-ի` Կենդանիների համաշխարհային առողջապահության կազմակերպության լաբորատորիաներում», – ասաց նա: Հայաստանի մի շարք գյուղերում գրանցվել են թռչունների անկման դեպքեր: Տեղական իշխանությունները ու նաեւ թռչնագրիպի դեմ պայքարի շտաբի պաշտոնյաները հավաստիացնում են բնակչությանը, որ Հայաստանում թռչնագրիպ չկա եւ իրենց այս եզրակացությունը հիմնավորում են նրանով, որ մահացած թռչունները լաբորատոր հետազոտության են ենթարկվել, ինչի արդյունքում թռչնագրիպի առկայությունը բացառվել է: «Ասելը բավարար չէ, պետք է ապացուցել», – նշեց Խուան Լաբրոթը: «Եթե ասում եք` թչռնագրիպ չկա, ապա պետք է ասել, թե ինչու են այդ թռչունները սատկում: Մենք կցանկանայինք սերտորեն համագործակցել Հայաստանի իշխանությունների հետ` օգնելու նրանց արժանահավատ կերպով ախտորոշել վարակը մեր լաբորատորիաների օգնությամբ: Մեզ հայտնի չեն թե ինչիպի մակարդակ ու կարողություններ ունեն Հայաստանի լաբորատորիաները նման ախտորոշում կատարելու համար», – հայտարարեց ՄԱԿ-ի փորձագետը: Նա նաեւ հայտնեց, որ FAO-ն առաջիկա մի քանի օրերին փորձագետներ է ուղարկելու Հայաստան, Վրաստան եւ Ուկրաինա` ստուգելու, թե արդյո՞ք այս լաբորատորիաները կարող են ճիշտ ախտորոշում կատարել, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

17 Январь 2006 - 12:14 AMT
16 января Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (FAO) заявила, что «нет никаких причин не верить, что вирус птичьего гриппа еще не вышел за восточные границы Турции». Специалист организации доктор Хуан Лаброт, который недавно вернулся из Турции, что единственный подтвержденный в Турции случай заражения вирусом H5N1 со смертельным исходом был зафиксирован в приграничном с Арменией селе Арлик. Подтвердив заявление FAO о том, что не исключено, что вирус птичьего гриппа уже проник в соседние с Турцией страны: Армению, Иран, Сирию, Х.Лаброт заявил, что «FAO должна получать достоверную и прозрачную информацию от соседних с Турцией стран, что позволит гарантировать отсутствие в этих странах вируса птичьего гриппа». Отвечая на вопрос о том, действительно ли Армения связалась с FAO в связи с проблемой птичьего гриппа, специалист ООН заявил, что «Армения держала связь с организацией в рамках других программ, однако какого-либо конкретного сообщения относительно состояния здоровья птиц от правительства Армении не поступало».
«В течение прошедших нескольких месяцев к нам поступили сообщения о высоком уровне падежа птиц из соседних с Турцией стран. В некоторых случаях было зафиксировано отравление, в некоторых – другие болезни. Однако эти диагнозы должны подтвердиться в лабораториях FAO и Всемирной организации здравоохранения животного мира»,- заявил Х.Лаброт. В ряде сел Армении зафиксированы случаи падежа птиц. Местные власти и высокопоставленные лица штаба по борьбе с птичьим гриппом уверяют население, что в Армении нет птичьего гриппа и эти предположения обосновывают тем, что сдохшие птицы были подвержены лабораторным исследованиям, в результате чего птичий грипп не был обнаружен. «Слов недостаточно, надо это доказать»,- заявил Х.Лаброт. «Если говорите, что птичьего гриппа нет, то должны объяснить, почему умирают эти птицы. Мы хотели бы более тесно сотрудничать с властями Армении, помочь им удостовериться в отсутствии вируса с помощью наших лабораторий. Мы не знаем, достаточен ли уровень и возможности лабораторий Армении для проведения подобного исследования»,- отметил специалист ООН. Он заявил также, что в ближайшие несколько дней FAO направит специалистов в Армению, Грузию и Украину для проверки, действительно ли эти лаборатории в состоянии проводить точную диагностику, сообщает радиостанция “Свобода”.