27 Մայիս 2013 - 15:50 AMT
Շոտլանդիայի խորհրդարանը 65 կողմ ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության օր հռչակելու մասին բանաձևը: Այն ներկայացրել էր պատգամավոր Մարկո Բիագին:
«Ապրիլի 24-ը 1915-ին Օսմանյան կայսրության կառավարության կողմից հայ մտավորականության ձերբակալման տարելիցն է: Հենց այդ օրն է ստիպողաբար ակսորման սկիզբ համարվում, որի հետևանքով 8 տարի տևած ցեղասպանության ընթացքում հարյուր հազարավոր հայեր զոհվեցին: Խորհրդարանը կարծում է, որ հայոց ազգի ողբերգությունը ամեն ազգին պատճառ է տալիս կանգ առնել ու մտածել, հիշել բոլոր նրանց, ով ցեղասպանության կամ ցեղասպանության փորձի զոհ է դարձել, ու ընդունել այդ և բոլոր ցեղասպանությունները, որոնք երբևէ չպետք է կրկնվեն աշխարհի տարբեր մասերում»,- ասվում է բանաձևի մեջ, որը տեղադրված է Շոտլանդիայի խորհրդարանի պաշտոնական կայքում:

Парламент Шотландии большинством голосов поддержал резолюцию об объявлении 24 апреля Днем памяти Геноцида армян. Резолюция, представленная депутатом Марко Биаги, была подписана 65 депутатами.
«24 апреля – годовщина ареста представителей армянской интеллигенции в 1915 году правительством Османской империи. Этот день считается началом насильственных переселений и изгнаний, которые привели к гибели сотен тысяч армян в ходе систематического геноцида в течение восьми лет. Парламент считает, что трагедия армянского народа дает каждой нации повод остановиться и задуматься, вспомнить всех тех, кто стал жертвами геноцида или попыток геноцида и признать этот и все другие геноциды трагедиями, которые никогда не должны повторяется в любой точке мира»,- говорится в резолюции, размещенной на официальном сайте парламента Шотландии.