Ադրբեջանի քաղաքական կուսակցությունները դրական են արձագանքել Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության (ՂԱԿ) կոչին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ բանակցությունների վերաբերյալ: Այդ կուսակցությունների ղեկավարները հայտարարել են, թե իրենք հավանություն են տալիս այդ ուղղությամբ բոլոր այն նախաձեռնություններին, որոնք բխում են Ադրբեջանի շահերից: Այդ մասին հայտարարել է ՂԱԿ-ի նախագահ Ակիֆ Նաղին: Հիշեցնենք, որ ՂԱԿ-ի այդ կոչում նախաձեռնվում է հանդիպումների անցկացում կուսակցությունների նախագահների հետ` քննարկելու համար ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերը: Պատճառը Ղարաբաղը կորցնելու վտանգն է: Ա.Նաղին ասել է, որ նախապես մշակված պլանի համաձայն տեղի կունենա ղարաբաղյան խնդրի քննարկման կլոր սեղան, որին ակնկալվում է երկրի առաջատար կուսակցությունների մասնակցությունը: Նրա խոսքերով, ՂԱԿ-ը դրական պատասխան է ստացել, այդ պատճառով քննարկումներին կմասնակցեն բազմաթիվ կուսակցությունների ներկայացուցիչներ:
ՂԱԿ-ի նախագահը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը համազգային խնդիր է: Հաշվի առնելով դա, քննարկումներին պետք է ակտիվորեն մասնակցեն ինչպես կառավարական, այնպես էլ ընդդդիմադիր կուսակցությունները: Նրանք պետք է համատեղ պայքարեն հակամարտությունը միջազգային իրավական նորմերի շրջանակներում կարգավորելու համար: Ա.Նաղին նշել է նաեւ, որ այժմ այդ հարցի շուրջ իրավիճակը չի բխում Ադրբեջանի շահերից: ՂԱԿ-ը կարեւորում է լուրջ միջոցների ձեռնարկումը իրավիճակը շտկելու համար: Ըստ ՂԱԿ-ի նախագահի, վերջերս տարբեր հայտարարություններ են արվում տարբեր մակարդակներով Ղարաբաղի անվտանգ ճակատագիրն ապահովելու ծրագրերի վերաբերյալ: Նրա կարծիքով, տարբեր նպատակներով մամուլ թափանցող տեղեկությունները, մատնանշում են, որ լուրջ վտանգ կա: Ա.Նաղին նշել է, որ Ադրբեջանի դիրքերն աստիճանաբար թուլանում են: Իրավիճակն արդեն հասել է կրիտիկական մակարդակի: Իրադրությունը փոխելու համար անհրաժեշտ են լուրջ միջոցառումներ: Ըստ ՂԱԿ-ի նախագահի, կառավարությունը պետք է տեղեկացնի հանրությանը առաջարկների էության մասին: Հակառակ դեպքում, իրավիճակն ավելի կբարդանա: Ա.Նաղին նաեւ ասել է, որ «Հայաստանը պետք է դատարանի առջեւ կանգնի ադրբեջանական տարածքները գրավելու համար: Միայն դրանից հետո կարելի կլինի շարունակել բանակցությունները»: Ըստ ՂԱԿ-ի նախագահի, հակառակ դեպքում, Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ուժով ազատագրի «գրավյալ» հողերը, «վերականգնելու համար երկրի տարածքային ամբողջականությունը»: Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը «չի կարելի բավարար համարել, քանի որ մինչ այժմ ոչ մի միջազգային կազմակերպություն որեւէ կոնկերտ քայլ չի ձեռնարկել խնդրի լուծման ուղղությամբ»: Հակառակը, «այդ կազմակերպությունները անուղղակի կերպով աջակցել են Հայաստանին»: Նրանք փորձել են զիջումներ կորզել ոչ թե Հայաստանից, այլ Ադրբեջանից:
ՂԱԿ-ի նախագահը համարում է, որ կլոր սեղանի շուրջ կքննարկվեն մի քանի առաջարկներ: Դրանցից մեկը ստորագրահավաքն է: Նրա խոսքերով, իրենք աշխատանքային պլան են կազմել առաջիկայի համար: Այդ պլանի հիմքում են բանակցությունների անցկացումը տարբեր մակարդակներով, ինչպես նաեւ տարբեր միջոցառումների կազմակերպումը: «Մինսկի խմբի գործունեությունը պետք է դադարեցվի, քանի որ նրանք բանակցություններ են վարում, որոնց անարդյունավետությունը նախապես ակնհայտ էր: «Մենք չենք կարող աչք փակել դրա վրա: Մենք պատրաստ ենք անել հնարավորը եւ անհնարինը Ղարաբաղն ազատագրելու համար: Որովհետեւ, առանց Ղարաբաղի չկա նաեւ Ադրբեջան», հաղորդում է Բաքվի «525» թերթը:

Политические партии Азербайджана ответили положительно на обращение Организации Освобождения Карабаха (ООК) по поводу переговоров между Азербайджаном и Арменией. Функционеры партий заявили, что они поддерживают все инициативы в этом направлении, соответствующие интересам Азербайджана. Об этом заявил председатель ООК Акиф Наги. Напомним, что в данном обращении ООК проявила инициативу проведения встречи с председателями партий для обсуждения вопросов, относящихся к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Причина этому – опасность потери Карабаха. А.Наги сказал, что в соответствии с разработанным заранее планом, состоится круглый стол обсуждений карабахской проблемы на котором ожидается участие ведущих партий страны. По его словам, ООК получила положительный ответ на свое обращение, поэтому участие в переговорах примут участие представители многих партий.
Председатель ООК заявил, что карабахский конфликт является общенациональной проблемой. Учитывая это, в этом вопросе должны принять активное участие как правительственные, так и оппозиционные партии. Они должны вести совместную борьбу в направлении урегулирования конфликта в рамках международных юридических норм. А.Наги также отметил, что в настоящее время ситуация в связи с этим вопросом не соответствует интересам Азербайджана. Поэтому ООК считает важным предпринятие серьезных мер в направлении изменения ситуации. По словам председателя ООК, в последнее время высказываются заявления на различных уровнях по поводу планов обеспечения безопасной судьбы Карабаха. По его мнению, сведения, поступающие в печать с различными целями, указывают на наличие серьезной опасности. А.Наги отметил, что позиции Азербайджана постепенно слабеют. Уже ситуация достигла критической отметки. Для изменения положения необходимо предпринять серьезные мероприятия. По мнению функционера ООК, правительство должно информировать общество о сущности выдвигаемых предложений. В противном случае, ситуация может ухудшится. А.Наги также сказал, что “Армения должна предстать перед судом за оккупацию азербайджанских территорий. Только после этого можно продолжать переговоры”. По мнению председателя ООК, в противном случае, правительство Азербайджана должно силой освободить “захваченные” земли, чтобы “восстановить территориальную целостность страны”. Он заявил, что деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ “нельзя считать удовлетворительной, так как до сих пор ни одна международная организация не предприняла никаких конкретных шагов в направлении разрешения проблемы”. Напротив, “эти организации косвенно поддерживали армянскую сторону”. Они пытались добиться уступок не со стороны Армении, а со стороны Азербайджана.
Председатель ООК отметил, что за круглым столом будут обсуждены несколько предложений. Одним из них является реализация процесса сбора подписей. По его словам, они подготовили рабочий план на ближайшее время. В состав этого плана входят проведение переговоров на различных уровнях, а также организация различных мероприятий: “Деятельность сопредседателей Минской группы должна быть прекращена, так как они занимаются проведением заведомо безрезультатных переговоров. Мы не можем закрывать на это глаза. Мы готовы сделать все возможное и невозможное для освобождения Карабаха. Потому, что без Карабаха нет Азербайджана”, сообщает бакинская газета “525”.