Այժմ ինչպես Բաքվում, այնպես էլ Երեւանում իշխանությունների ձեռքերն ազատ են, աշխատելու համար ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի փոխնախագահ Ալեն Դելեթրոզը: Նրա խոսքերով, երկու երկրներում էլ աճում է այն զգացողությունը, որ չլուծվող հակամարտությունը չափազանց թանկ է նստում իրենց վրա: «Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի համար իրավիճակը բարդ է. հայերի մեծ մասը աջակցում է Ղարաբաղի իրենց հայրենակիցներին, բնակչության մեծ մասը գիտակցում է, որ երկիրը ստիպված է չափազանց թանկ գին վճարել այդ աջակցության համար: Եվ, որ Երեւանում իշխանության եկած ղարաբաղցիները պետք է մտածեն ոչ միայն Ղարաբաղի այս պահի շահերի, այլ նաեւ Հայաստանի առավել երկարաժամկետ շահերի մասին»,-նշել է նա: «Մենք մեր զեկույցում ոչ միայն խորհուրդ ենք տալիս հակամարտության կողմերին շարունակել բանակցությունները նույն ձեւաչափով, ինչպես այսօր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջեւ, այլ նաեւ խորհուրդ ենք տալիս Ադրբեջանի ղեկավարությանը համաձայնվել դե-ֆակտո Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցությանը բանակցություններին որոշակի մակարդակով: Բացի այդ, մենք գտնում ենք, որ Բաքուն պետք է քայլեր ձեռնարկի իրագործելու համար միջանձնային շփումներ Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Չէ որ այժմ Ադրբեջանի քաղաքացուն արգելված են շփումները Լեռնային Ղարաբաղի հետ եւ դա շատ վատ է»,-հայտարարել է Ալեն Դելեթրոզը:
Այնուհետեւ, նրա խոսքերով, գործելով ԵԱՀԿ բանակցային գործընթացի շրջանակներում, Հայաստանն ու Ղարաբաղը պետք է «դուրս բերեն իրենց զորքերը գրավյալ տարածքներից, սակայն բացառելով այնտեղ ադրբեջանական բանակի մուտքը»: «Գրավյալ տարածքներ պետք է մտնեն միջազգային զորքեր, գրավյալ տարածքներ ասելով, ես նկատի ունեմ յոթ շրջանները, բացառելով բուն Լեռնային Ղարաբաղը: Մենք հասկանում ենք, որ Քելբաջարի շրջանում գտնվող Օմարի լեռնանցքը եւ Լաչինի միջանցքը, որը ղարաբաղցիները «կյանքի ճանապարհ» են անվանում ռազմավարական շրջաններ են Ղարաբաղի համար, եւ նրա շահերը պետք է հաշվի առնվեն: Եվ եթե ադրբեջանական բանակը չպետք է իրավունք ունենա մուտք գործել այնտեղ, ապա փախստականները եւ տեղահանված անձիք պետք է այնտեղ վերադառնալու իրավունք ստանան»,-ավելացրել է նա:
«Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը պետք է շարունակի ժողովրդավարական ինստիտուտների ստեղծման իր գործունեությունը: Մեր զեկույցում ասվում է, որ այդ գործընթացն արդեն ընթացքի մեջ է: Ի վերջո, միջազգային հանրությունը, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը պետք է հաշտվեն այն բանի հետ, որ Լեռնային Ղարաբաղն այդպես է ապրելու 5-10 տարի: Այնուհետեւ պետք է անցկացվի հանրաքվե, որին պետք է մասնակցեն Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր բնակիչները, այդ թվում նաեւ ադրբեջանցիները: Եվ բոլոր կողմերը պետք է նախապես պայմանավորվեն, որ համաձայն են հանրաքվեի արդյունքներին, որը կհանգեցնի Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակմանը»,-նշել է Ալեն Դելեթրոզը, հաղորդում է «Վրեմյա նովոստեյ»-ը:

18 Январь 2006 - 10:36 AMT
Сейчас у властей как в Баку, так и в Ереване развязаны руки, чтобы работать над темой урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил вице-президент Международной Кризисной Группы Ален Делетроз. По его словам, в обеих странах назревает ощущение, что нерешаемый конфликт начинает обходиться им слишком дорого. “У президента Армении Роберта Кочаряна ситуация непростая: когда значительное число армян сочувствует своим соотечественникам в Карабахе, большое количество населения сознает, что стране приходится платить слишком дорого за это сочувствие. И что карабахцы, находящиеся у власти в Ереване должны думать не только об интересах Карабаха в данный момент, но и об интересах Армении в более длительной перспективе”, – отметил он.
“Мы в своем отчете не только рекомендуем сторонам конфликта продолжать переговоры в том формате, в котором они идут сегодня на уровне министров иностранных дел Армении и Азербайджана, но также советуем руководству Азербайджана согласиться де-факто с включением представителей Карабаха на определенном уровне в формат переговоров. Кроме того, мы считаем, что Баку должен предпринять некие шаги, чтобы позволить осуществлять контакты на межличностном уровне между Карабахом и Азербайджаном. Ведь сейчас гражданину Азербайджана запрещены контакты с Нагорным Карабахом, и это очень плохо”, – заявил Ален Делетроз. Далее, по его словам, действуя в рамках переговорного процесса ОБСЕ, Армения и Карабах должны “вывести свои войска из оккупированных территорий, но без вхождения туда азербайджанской армии”. “В оккупированные территории должны войти международные войска – под оккупированными территориями я подразумеваю семь районов, исключая сам Нагорный Карабах. Мы понимаем, что Омарский перевал в Кельбаджарском районе и, конечно, Лачинский коридор, который карабахцы называют своей «дорогой жизни», – все это стратегические районы для Карабаха, и его интересы должны быть учтены. И если азербайджанская армия не будет иметь права занять эти районы, то беженцы и перемещенные лица должны получить право туда возвращаться”, – добавил он.
“Мы считаем, что правительство Нагорного Карабаха должно продолжать деятельность по созданию демократических институтов. В нашем докладе показано, что этот процесс уже идет. В конце концов международное сообщество, Армения и Азербайджан должны смириться с тем, что Нагорный Карабах будет так жить в течение 5-10 лет. Потом там должен быть организован референдум, в котором должны принять участие все жители Нагорного Карабаха, в том числе и азербайджанцы. И все стороны должны заранее договориться, что они согласятся с результатами референдума, который приведет к провозглашению независимости Нагорного Карабаха”, – отметил Ален Делетроз, сообщает “Время новостей”.