Եթե դիտարկենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի տեսակետից, ապա այն կարող է միակը համարվել ԱՊՀ տարածքում, որի կարգավորման մեջ շահագրգռված են բոլոր խոշոր համաշխարհային տերությունները, քանի որ հակամարտության շարունակումը շահավետ չէ ոչ ոքին` ոչ ԱՄՆ-ին, ոչ Ռուսաստանին, ոչ Եվրոպային: Այդ մասին հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի փոխնախագահ Ալեն Դելեթրոզը: Նրա խոսքերով, իրադրությունը կողմերի միջեւ շփման գծում հանգիստ է թվում միայն այն պատճառով, որ ոչ ոք դրա մասին չի խոսում: Սակայն դա հիմք չի տալիս այդ հակամարտությունը սառեցված համարելու համար: Եթե համեմատենք ղարաբաղյան հակամարտությունը աբխազականի կամ հարավօսականի հետ, ապա զոհերի քանակը շփման գծում ավելի մեծ է: «Հայաստանի պաշտպանության նախարարը, որի հետ ես հանդիպեցի սեպտեմբերին, նշեց այդ թիվը` տարեկան 40 զոհ: Ադրբեջանական կողմի կորուստներն ինձ չասացին, սակայն կարելի է ենթադրել, որ դրանք շատ չեն տարբերվում հայկական կողմից: Այդպիսով, եթե տարեկան զոհվում է շուրջ 80 զինվոր, կարե՞լի է արդյոք այդ հակամարտությունը անվանել սառեցված: Պատերազմը կարող է սկսվել ցանկացած պահի: Եթե կողմերից մեկը համոզված է, թեկուզ եւ սխալ լինելով, որ բավարար ուժ ունի վերադարձնելու համար գրավյալ տարածքները, կարելի է ակնկալել, որ կրկին պատերազմ կլինի»,-հայտարարել է Ալեն Դելեթրոզը: Նրա խոսքերով, քանի որ տնտեսությունը, թեեւ աննշան աճ է գրանցում Հայաստանում եւ Ադրբեջանում, երկու կողմերի համար էլ շահավետ չէր լինի պատերազմ սկսելը: Դա կհանգեցնի երկու կողմերի տնտեսական անկմանը, եւ հենց այդ պատճառով այժմ կա շանս` լուծել հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով, նշել է նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե պատրաստ է արդյոք երրորդ` ղարաբաղյան կողմը նման կառուցողական համագործակցության` ՄՃԽ փոխնախագահը հայտարարել է. «Ես տեսնում եմ, որ նրանք ցանկանում են լուծել այդ հարցը, սակայն մտավախություն ունեն, թե կկորցնեն եղած ռազմավարական օգուտները: Չէ որ գրավյալ տարածքները Ղարաբաղի ռազմական անվտանգության երաշխիքն են: Սակայն միեւնույն ժամանակ նրանք ցանկանում են ստանալ միջազգայնորեն ճանաչված կարգավիճակ: Եթե ճիշտ կերպով հաշվի առնվեն ղարաբաղիցների ռազմավարական շահերը` միջազգային երաշխիքներ տալով խաղաղ պայմանագրի ստորագրման ժամանակ, ես չեմ կարծում, որ նրանք չեն համաձայնվի»: Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի բնակչության տրամադրություններին, Ալեն Դելեթրոզը նշել է. «Նրանք ունեն այն բանի գիտակցումը, թե մենք ուժեղ ենք, մենք հաղթել ենք: Սակայն կա նաեւ այլ կողմը` մեծ դժվարություններ կան նոր աշխատատեղեր ստեղծելու առումով: Նրանք բնակվում են անկլավում եւ չեն կարող ոչ մի տեղ գնալ` ոչ Թուրքիա, ոչ Ադրբեջան, եւ դա, իհարկե, դժվար է: Բաքուն, որպես ծովային նավահանգիստ եւ տարածաշրջանի տնտեսական կենտրոն, միշտ ունեցել է այդ դերն անցյալում եւ կարող էր ստանձնել այն նաեւ ապագայում: Սակայն դրա համար հարկավոր է, որ ռազմաճակատի գիծը դադարի այդպիսին լինելուց եւ մարդիկ կարողանան ազատ հատել այն: Մենք մեր զեկույցում մանրամասնորեն նշում ենք, թե ինչպես կարելի է բացել այդ միջանցքները», հաղորդում է «Վրեմյա նովոստեյ»:

Если смотреть на нагорно-карабахский конфликт с точки зрения Минской группы ОБСЕ, то он может оказаться единственным на территории СНГ, в решении которого заинтересованы все крупные мировые державы, поскольку продолжение конфликта не выгодно никому – ни США, ни России, ни Европе. Об этом заявил вице-президент Международной Кризисной Группы Ален Делетроз. По его словам, ситуация на линиях соприкосновения между сторонами кажется спокойной только потому, что никто об этом не говорит. Но это не дает оснований говорить об этом конфликте как о замороженном. Если сравнивать карабахский конфликт с абхазским или южноосетинским, то количество жертв на линиях соприкосновения в Карабахе гораздо выше. “Министр обороны Армении, с которым я встречался в сентябре, назвал мне цифру – 40 человек, погибающих ежегодно. Цифры потерь с азербайджанской стороны мне не называли, но можно предполагать, что они не отличаются от армянских. Таким образом, если речь идет о 80 погибших солдатах в течение года, можно ли говорить об этом конфликте как о замороженном? Война может начаться в любой момент. Если одна сторона, пусть даже ошибочно, будет убеждена в том, что у нее есть силы, чтобы вернуть оккупированные территории, можно ожидать, что будет опять война”, – заявил Ален Делетроз. По его словам, поскольку экономика хоть и незначительно, но демонстрирует рост в Армении и Азербайджане, обеим странам крайне невыгодно было бы начинать войну. Это приведет к экономическому краху обеих сторон, и именно поэтому сейчас есть шанс решить конфликт путем переговоров, отметил он.
Отвечая на вопрос, готова ли третья сторона, карабахская, к такого рода конструктивному сотрудничеству, вице-президент МКГ заявил: “Я вижу, что они хотят решить этот вопрос, но боятся, что потеряют имеющиеся у них стратегические выгоды. Ведь оккупированные территории являются для Карабаха гарантией военной безопасности. Но в то же время они хотят получить международно признанный статус. Если учитывать стратегические интересы карабахцев правильным образом – под международные гарантии при подписании договора о мире, я не думаю, что они не согласятся”. Что касается настроений населения Карабаха, Ален Делетроз отметил: “Там существует сознание того, что мы, мол, сильные и что мы победили. Но есть и другое – там большие проблемы с созданием новых рабочих мест. Они живут в анклаве и не могут никуда ездить – ни в Турцию, ни в Азербайджан, – и это, конечно, тяжело. Баку, как морской порт и как экономический центр региона, всегда играл эту роль в прошлом и мог бы играть эту роль в будущем. Но для этого нужно, чтобы линия фронта перестала быть таковой и чтобы люди могли свободно ее пересекать. Мы в своем отчете подробно объясняем, как можно открыть эти коридоры”, сообщает “Время новостей”.