«2005 թվականին ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ուշադրության կենտրոնում էր զինծառայողների ծառայողական եւ սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավումը, կացարանների շինարարությունը նրանց համար: Կառուցվել են բազմաթիվ զորամասեր, այլ օբյեկտներ, որոնք ըստ արդի պահանջների, ապահովում են զինծառայողների կենցաղը»: Այդ մասին հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունվարի 18-ին կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Ըստ նրա, 2005 թ. տներ են կառուցվել նաեւ զոհվածների ընտանիքների համար, միջոցներ են ձեռնարկվել նրանց սոցիալ-տնտեսական պայմանների բարելավման ուղղությամբ: «750 մլն դրամ է հատկացվել զինծառայողների համար բնակարաններ կառուցելու նպատակով, շուրջ 110 զինծառայող բնակարանամուտ է տոնել: 300 մլն դրամ ուղղվել է զոհվածների ընտանիքների համար տների կառուցմանը: 2006 թ. այդ ցուցանիշները աճել են` 1 մլրդ 200 մլն է հատկացվել շինարարության համար, 600 մլն դրամ` զոհվածների ընտանիքների համար տարվող շինարարության համար»,-նշել է ԼՂՀ ՊՆ ղեկավարը: Ս.Օհանյանը հաղորդել է նաեւ, որ 2005թ. ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը լրացրել է իր նյութատեխնիկական բազան սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի որոշակի տեսակներով:
Նա հաղորդեց նաեւ, որ «2005 թ., ինչպես եւ նախորդ բոլոր տարիները, բավականին լարված էր այն առումով, որ շփման գծում երկու կողմերից ամրապնդման ակտիվ աշխատանք էր տարվում, իսկ հակառակորդի կողմից ձգտում է եղել առաջ տանելու իր դիրքերը: Այդ լարվածությունը որոշ պաշտպանական շրջաններում վերածվեց սադրանքների, իսկ առանձին տեղերում` լոկալ մարտական գործողությունների»: Ընդ որում Ս.Օհանյանը նշեց, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զինծառայողները եւ ստրոաբաժանումները «կարողացան ապահովել երկրի անվտանգությունը եւ պահպանել ուժերի բալանսը ոչ թե սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի շնորհիվ, այլ բարձր մարտական պատրաստվածության եւ ռազմական ոգու շնորհիվ, ստիպելով հակառակորդին ձեռնպահ մնալ հետագա ռազմական գործողություններից»: Ս.Օհանյանը հաղորդեց նաեւ, որ մարտական հերթապահության ժամանակ լուրջ ուշադրություն է դարձվել անձնակն կազմի անվտանգության ապահովմանը: Նա նշել է, որ զորավարժությունները անց են կացվել մարտական դիրքերում, ինչը հնարավորություն է տվել զինվորներին եւ սպաներին յուրացնել խրամատային կռվի բոլոր տարրեը: Նախարարն ընդգծել է, որ անցյալ տարի գլխավոր ռազմական տեսչության կողմից ստուգման ենթարկված զորամասերի մեծ մասը դրական գնահատակն է ստացել, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

“В 2005 году в центре внимания командования Армии обороны НКР было улучшение служебных и социально-бытовых условий военнослужащих, строительство для них жилья. Было построено множество казарм, других объектов, которые в соответствии со всеми необходимыми современными требованиями обеспечивают быт военнослужщих”. Об этом заявил министр обороны Нагорного Карабаха Сейран Оганян в ходе состоявшейся 18 января пресс-конференции. По словам министра, в 2005 году были построены дома также для семей погибших, предприняты меры по улучшению их социально-бытовых условий. “750 миллионов драмов было выделено на строительство жилья для военнослужащих, около 110 военнослужащих справили новоселье. 300 миллионов драмов направлено на строительство жилья для семей погибших. В 2006 году эти показатели значительно увеличились: 1 миллиард 200 миллионов выделено на строительство жилья для военнослужащих, 600 миллионов драмов – для семей погибших”, – отметил глава оборонного ведомства НКР. Сейран Оганян сообщил также, что в 2005 году Армия обороны НКР пополнила свою материально-техническую базу определенными типами вооружения и боевой техники. По его словам, в 2006 году будут продолжены работы по материально-техническому обеспечению и модернизации армии, улучшению социально-бытовых условий военнослужащих.
Он также сообщил, что “2005 год, как и предыдущие годы, был достаточно напряженным в том плане, что с обеих сторон на передней линии велась активная работа по укреплению рубежей, а со стороны противника было стремление продвинуть свои позиции. Эта напряженность в нескольких оборонительных районах переросла в провокации, а в отдельных местах – локальные боевые действия”. При этом глава оборонного ведомства НКР отметил, что военнослужащие и подразделения Армии обороны НКР “сумели обеспечить безопасность страны и сохранить баланс сил не благодаря объемам вооружения и военной техники, а высокой боевой выучке и боевому духу, заставив противника воздержаться от определенных военных действий”. Сейран Оганян сообщил также, что при несении боевого дежурства серьезное внимание было уделено обеспечению безопасности личного состава. Он отметил, что учения проводились на боевых позициях, что позволило солдатам и офицерам освоить все элементы ведения окопной войны. Министр подчеркнул, что в минувшем году большинство проверенных со стороны главной военной инспекции воинских частей получило положительную оценку, сообщает ИА Regnum.